Hrvatsko novinarsko društvo pozvala Plenkovića da prestane prozivati novinare koji obavljaju posao od javnog interesa

“Premijer nije i ne može biti glavni urednik hrvatskih medija – optuživanjem novinara stavlja im metu na leđa”

Objavljeno: 28.02.2024. zagorjeinternational

Prije nekoliko tjedana u javnosti je odjeknuo prijedlog zakona po kojem bi se moglo kazneno goniti novinare koji bi samo obavljali svoj posao informiranja javnosti. Nakon prosvjeda, taj prijedlog je nešto izmijenjen, no pošto je premijer Andrej Plenković kazao kako prepiska između glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića i državne tajnice Josipe Rimac nije od javnog interesa, Hrvatsko novinarsko društvo odgovorilo je priopćenjem koje prenosimo u cijelosti. 

Hrvatsko novinarsko društvo poziva premijera Andreja Plenkovića da se suzdrži od stalnog prozivanja novinara koji – obavljajući posao od javnog interesa – pišu o aferama vlade kojoj je Plenković na čelu. 

Predsjednik Vlade već je u više navrata prozvao novinare za odavanje tajnih podataka, optužio ih da su korumpirani, da privatnu prepisku izabranog glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića i bivše državne tajnice Josipe Rimac objavljuju radi zarade i “klikova” te da zapravo ne postoji javni interes za objavu takvih informacija.  

Sličnu retoriku premijer primjenjuje i kada komentira objave vezane uz istrage EPPO-a čijih je nekoliko krakova došlo do Ministarstva kulture i medija. Pritom spominje “povlaštene novinare” pa izdvaja “šačicu privilegiranih novinara” te ih optužuje za spinanje.   

Optuživanjem novinara za korupciju i objave za skupljanje “klikova” premijer na novinare stavlja metu i izlaže ih mogućim napadima. Istodobno, u posrijedi su neosnovane optužbe kakvih bi se političari, a osobito najviši državni dužnosnici poput predsjednika Vlade, trebali kloniti.   

Premijer Plenković nije i ne može biti glavni urednik hrvatskih medija. Uloga novinara, novinarki i medija je da propituju osobe na položaju moći i ukazuju na nepravilnosti u sustavu jer na taj način čuvaju demokraciju i drže odgovornima pred javnošću osobe izabrane da obnašaju funkcije vlasti.  

Premda je premijer pokušajem uvođenja “Lexa AP” te izborom glavnog državnog odvjetnika nastavio sa svojim autokratskim zarobljavanjem institucija koje bi trebale nadzirati vlasti i od njih biti neovisne, novinarima i novinarkama ne može zabraniti da obavljaju svoj posao u skladu s međunarodno prihvaćenim profesionalnim standardima i demokratskim vrijednostima, koje na taj način štite i promoviraju – stoji u priopćenju. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba