Uoči blagdana njihovog zaštitnika, sv. Ivana Krstitelja, u Jesenju proslavili Dan općine, župe i škole

“Dječji vrtić i ostali projekti koje radimo su temelj demografske obnove ovog kraja”

Objavljeno: 23.06.2023. Nikola Turin

Svečano je bilo u općini Jesenje, gdje je pred sam blagdan njihovog zaštitnika, sv. Ivana Krstitelja, proslavljen Dan općine, župe i škole. Sve je počelo u dugo očekivanom dječjem vrtiću, kojeg je svečano otvorila ministrica poljoprivrede Marija Vučković te nakon njega s ostalim uvaženim gostima prisustvovala svečanoj sjednici Općinskog vijeća.   

Ovo je bio povod za napraviti rezime prošle godine, što je, nakon što je sve prisutne pozdravio predsjednik Općinskog vijeća Anđelko Draganić, učinio načelnik Dario Cvrtila.  

Projekt priveden kraju 

– Kako bi rekao naš prijatelj Zoran Gregurović, uvijek je sigurno da je, što se tema i projekata tiče, u Mariji Bistrici u pitanju mrtvačnica, u Mihovljanu vatrogasni dom, a u Jesenju je to dječji vrtić. Danas smo ga napokon svečano otvorili te je time naš kronični problem iza nas – poručio je načelnik Cvrtila te uz zahvalu svima onima koji su na neki način pomogli rješavanju problema, zahvalio i onim koji su kritizirali te time ubrzali projekt.

   

Jedinice lokalne samouprave u RH muku muče s osiguravanjem financiranja rada javnih ustanova, istaknuto je.    

– Ona zadaća koja nam predstoji je na godišnjoj razini osigurati sredstva za rad vrtića. Mi smo u Jesenju, zahvaljujući partnerima iznašli rješenja kako da određena sredstva u proračunu oslobodimo, preusmjerimo u funkcioniranje vrtića, a da za projekte i one stavke u proračunu za koje nam je bio potreban taj novac, nadoknadimo na druge načine. Od tih ostalih projekata tu je obnova infrastrukture pogođene potresom, Fond solidarnosti nam je pomogao i ovih dana se završavaju projekti ukupne vrijednosti 751 tisuću eura. Takvo ulaganje u maloj općini kao što je naša je ogromno – kazao je načelnik Cvrtila te dodatno spomenuo projekt ‘Zaželi’, u koji je Općina ove godine po prvi put ušla samostalno i zaposlila 10 žena za 60 potrebitih korisnika. 

Kroz ITU mehanizam očekuje se realizacije projekata na području općine vrijednih oko 1,3 milijuna eura.  

– Svi ti projekti, pa i sam Dječji vrtić koji će postati centralno mjesto događanja, su temelj demografske obnove ovog kraja. Nadam se da će pomoći tome da imamo više djece, da nam se vrate naši mještani koji su privremeno odselili iz Jesenja te da ćemo zaustaviti taj negativni trend – kazao je načelnik te je uputio posebnu zahvalu svim mještanima koji su kao članovi udruga pomogli u organizaciji manifestacija povodom dana Općine i ministrici na lijepim riječima koje je uputila povodom otvorenja vrtića.   

Upravo spomenuta ministrica poljoprivrede Marija Vučković, koja je prisustvovala sjednici kao izaslanica premijera Andreja Plenkovića, nadovezala se na rezime te ga potkrijepila konkretnim brojkama. 

Generacijska obnova 

– Svjesni smo važnosti što Ministarstvo poljoprivrede predstavlja ruralnim jedinicama lokalne samouprave, zbog toga trebamo još više doprinositi zajedničkim ciljevima jer današnje poljoprivredne politike nadilaze sve ono što se tradicionalno smatralo da je naša zadaća. Ruralne krajeve nisu oblikovali prolaznici već starosjedioci te će u fokusu svih naših politika uvijek biti čovjek – poručila je ministrica Vučković te je kao jedan od ciljeva istaknula smanjenje depopulacije ruralnih prostora. Na području KZŽ postoji pozitivne pomake koji se odnosi se na mlade poljoprivredne i generacijsku obnovu. Ti su podaci su vrijedni, ali nažalost slabo poznati. Tako je 2016. godine na području Krapinsko – zagorske županije u Arkod bilo upisano 19500 hektara poljoprivrednog zemljišta, a danas je 22200. Unatoč odljevu stanovništva, poljoprivredno zemljište se ne zapušta. Isto tako, 2015. mi smo ovdje imali 308 registriranih poljoprivrednika mlađih od 34 godine, danas ih je 646, dakle njihov broj je udvostručen na području Županije. Imali smo 283 onih između 35 i 40 godina, danas ih je 534. Znači i ovaj broj se udvostručio, što govori da ipak postižemo donekle ciljeve generacijske obnove i na tome vam čestitamo. Kad govorimo o obrazovnoj strukturi koja je vrlo važna za napredak poljoprivrede, mi smo 2015. imali 203 zagorska poljoprivrednika s visokom stručnom spremom, danas ih imamo 559, a udio onih koji imaju najmanje srednju školu, s 26 povećan je na 42 posto – podastirala je podatke ministrica Vučković te najavila kako će se i dalje raditi na generacijskoj obnovi. 

U ulozi izaslanika predsjednika Sabora na svečanoj sjednici našao se novopečeni saborski zastupnik i krapinski gradonačelnik Zoran Gregurović. 

– Nekad su nas babice doma čuvale i onda smo išli u predškolu i direktno u školu nakon toga. Međutim, vremena se mijenjaju i kako vrijeme ide sve više ljudi radi, tempo života je postao takav da bez vrtića niti jedna sredina više ne može funkcionirati. Tako da, to je uistinu jedna lijepa stvar i ono što mi je drago, od sljedeće pedagoške godine, bit će uspostavljeni kriteriji tako da će se djelomično iz Ministarstva znanosti i obrazovanja sufinancirati boravak djece u dječjim vrtićima, kako bi se dodatno olakšalo roditeljima – rekao je Gregurović te se osvrnuo Jesenje koje se je od Krapine odvojilo 1997. godine: 

Već je puno učinjeno 

– U općini Jesenje izuzetno puno toga napravilo, izuzetno puno toga pokrenulo i izgradilo. Normalno da ne treba sad svaka općina imati svoju knjižnicu, svoje kino, ali sigurno da se tim odvajanjem puno napravilo na infrastrukturi i puno se napravilo na kvaliteti života da ljudi ostanu živjeti, da se što manje sele prema većim, urbanijim sredinama i tako grade svoju. Ono što je načelnik spomenuo i ITU mehanizam i zajednički projekt brzog interneta kao jedini u našoj županiji koji je prošao na sufinanciranju iz EU fondova, ali i niz svih drugih stvari, dokaz su da možemo zajednički raditi, da možemo surađivati na dobrobit svih naših mještana, svih ljudi koji tu žive – poručio je Gregurović. 

Dan općine Jesenje čestitala je i zamjenica župana Jasna Petek koja je istaknula njezine posebnosti. 

– Općina Jesenje je jedna relativno mala općina, ali je primjer kako u takvoj općini slagati priču, slagati uvjete da mlade obitelji ostaju ovdje. Kako slagati uvjete da oni koji su u trećoj životnoj dobi, u svojim samačkim domaćinstvima borave ugodno. Evo, upravo kroz ove projekte koje nam je sam načelnik napomenuo, a to je da brinu o svim dobnim skupinama ljudi koji žive ovdje. Posebno nas raduje što se danas otvorio i dječji vrtić jer zasigurno je jedna od osnovnih pretpostavki ostanka mladih obitelji u nekoj sredini postojanje vrtića, postojanje kvalitetne osnovne škole, postojanje ostalih sadržaja neophodnih za kvalitetan život. Načelnik se sa svojom ekipom zaista potrudio, a Krapinsko – zagorska županija će, kao i do sad kroz svoje institucije, pa kroz realizaciju Fonda solidarnosti, pomoći da Jesenje bude zaista jedna općina privlačna za jedan kvalitetan i zdrav život – zaključila je zamjenica Petek.  

Kako je to tradicija u zagorskim općinama, svečanim sjednicama nazočuju mnogi (grado)načelnici iz ostalih krajeva županije. Tako se ispred svih njih nazočnima obratio načelnik Marije Bistrice, Josip Milički. 

– U ovo današnje neizvjesno vrijeme, puno neprilika, samo oni koji su uistinu brzi i sposobni mogu te neprilike pretvoriti u prave prilike. I evo, Dario, iz ovoga što danas vidimo iz tvojih planova, jednostavno se vidi da se može i da ima rezultata. Svako je tu zaslužna i naša Vlada, zaslužni su tu i fondovi, ulazak u Europsku uniju na neki način je dodatni vjetar u leđa i to se vidi i u ruralnim sredinama i u urbanim sredinama. Želim vam puno uspjeha u budućem radu – kazao je Milički. 

Nagrađeni  

Uz to što su nekima već, u svojim govorima, zahvalili na svemu učinjenom za Jesenje, ovu priliku su iz Općine iskoristi kako bi uručili javna priznanja svojim mještanima. Tako su plaketu Općine dobili obrt za graditeljstvo, prijevoz, trgovinu i usluge “Cvilko”, tvrtka “Jedvaj”, tvrtki “Instalko d.o.o”, akademik August Kovačec, Pčelarska udruga “Dar prirode” te Karmela Habjanec dok je za životno djelo plaketu dobio Zdenko Brodar.

U ime nagrađenih okupljenima se obratio Mirko Ranogajec. 

– Sretni smo i veseli nas dobivanje tih priznanja jer nam to samo pokazuje da su općinski čelnici kao i drugi naši mještani uvidjeli, odnosno primijetili naš rad, trud i doprinos u razvoju pojedinih djelatnosti na području naše općine. Ta priznanja su nama dodatna obaveza, odnosno daju nam i dodatan poticaj da uložimo još više napora u naš rad i još više se angažiramo na razvoju i unaprjeđenju naše djelatnosti, a samim time još ćemo aktivnije sudjelovati u razvoju naše Općine. Na tome ćemo raditi i to ćemo ostvariti – zaključio je. 

 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba