U Konjščini župan Željko Kolar i ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu KZŽ Krešimir Božić potpisali 2,5 milijuna kuna vrijedan ugovor, kojim Županija financira T1 timove hitne u Konjščini i Klanjcu – želja je da to preuzme država

A SVAKA JE SEKUNDA BITNA: “Otkad imamo ovako ustrojenu mrežu hitne, vrijeme od primitka poziva do dolaska do pacijenta u Konjščini se smanjila za tri, a u Klanjcu za četiri minute”

Objavljeno: 24.01.2019. Alen Brodar

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar i ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu KZŽ Krešimir Božić u Konjščini su potpisali ugovor, kojim Županija dodjeljuje 2,5 milijuna kuna za T1 timove hitne u Klanjcu i Konjščini.
– Ovo je treći ugovor koji potpisujemo s Krapinsko – zagorskom županijom, a njime svim stanovnicima Konjščine i Klanjca omogućujemo kontinuiranu zdravstvenu zaštitu hitne medicine kroz 24 sata, budući da timove T2 koji rade kroz dan financira HZZO, a ovime se financiraju timovi T1 koji rade noću, vikendima i blagdanima. Time se svakako pridonosi kvaliteti zbrinjavanja pacijenata i svima se omogućava jednaka mogućnost preživljavanja. Naime, statistika se popravila u odnosu na razdoblje kada su ovdje postojala dežurstva, pa tako na području Klanjca od prijema poziva do dolaska do pacijenta imamo smanjenje za četiri minute, a u Konjščini za tri minute. Tako sada u Klanjcu timovima treba prosječno 17 minuta, a u Konjščini 14 minuta da dođu do pacijenta – kazao je ravnatelj Božić, dodajući da je generalno, na području KZŽ, prošle godine zabilježeno 28.000 poziva dojavnoj jedinici na broj 194.

Tri minute brži

– Imali smo 12.000 intervencija na terenu, od kojih je pola zbrinuto na licu mjesta, a polovica se vozila u bolnicu te 12.500 pacijenata obrađenih u našim prostorima za reanimaciju. U cijeloj županiji, prosječno vrijeme odaziva od primitka poziva do dolaska do pacijenta je 16 minuta, a od posljednje uspostave Mreže hitne medicine u KZŽ, vrijeme nam se u prosjeku popravilo za tri minute. Znamo da je standard u hitnoj medicini u ruralnim područjima 20 minuta, tako da smo mi definitivno u tom standardu – kazao je Božić, na kojeg se nadovezao župan Kolar:
– Sve hrvatske županije ukupno za dodatne punktove ili povećanje standarda s punktova T2 na T1 izdvajaju 10 milijuna kuna, a Krapinsko – zagorska županija od tog iznosa 2,5 milijuna kuna. To je dovoljan argument koliko odgovorno pristupamo ustroju hitne medicine na našem području. Svačiji život je jednako vrijedan i svi stanovnici KZŽ moraju imati jednake šanse za preživljavanje kad im je život ugrožen. Ono što ja očekujem od resornog ministra, gospodina Kujundžića, kojem sam poslao i službeni dopis, kao i ravnateljici Zavoda za hitnu medicinu RH, s obzirom na to da je donesen novi zakon i da je ministar u roku od šest mjeseci dužan napraviti novu mrežu hitne, jest da ovaj trošak država preuzme na sebe i da mreža ostane takva kakva jest. Naime, HZZO-u su kroz državni proračun bitno povećana sredstva. Ako se to ipak neće dogoditi, svi stanovnici KZŽ mogu biti mirni, mi nećemo ni u jednom trenutku smanjiti standard – zaključio je župan.

Financiranje specijalizacija

Potpisivanju ugovora nazočili su predsjednica Županijske skupštine KZŽ Vlasta Hubicki, koja je istaknula važnost da građani u svakom mjestu imaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, najavivši da će Županija početi sufinancirati specijalizacije za primarnu medicinu kako mala mjesta ne bi ostala bez liječnika obiteljske medicine te načelnik Konjščine Mirko Krznar, koji se zahvalio Županiji na sredstvima izdvojenim za timove hitne pomoći u Konjščini, dodavši da to nije od izuzetne važnosti samo za Konjščinu, već i za susjedne općine – Hrašćinu i Budinščinu.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba