Kao što je početkom tjedna i najavljeno, ravnateljica Agencije za plaćanja u poljoprivredi je u petak s ukupno 113 gradonačelnika i načelnika potpisala ugovore o sufinanciranju dječjih vrtića, među njima bili i Zagorci

“To su ulaganja u budućnost, u živote naše djece i opstanak hrvatskih ruralnih područja”

Objavljeno: 22.12.2018. zagorjeinternational

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić i ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić prisustvovali su u petak u Zagrebu potpisivanju ugovora o financiranju 113 dječjih vrtića sa 612 milijuna kuna koje je s osnivačima vrtića potpisala ravnateljica Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Matilda Copić. Među njima bilo je i nekoliko zagorskih gradonačelnika i načelnika, a uime svih prisutnih čelnika lokalnih samouprava, zahvalila se graodnačelnica Zlatara Jasenka Auguštan – Pentek.

Iz Zagorja 13

Podsjetimo, u ponedjeljak je u Krapini održana pressica, na kojoj su saborski zastupnik Žarko Tušek i ravnatelj Hrvatske poljoprivredno – šumarske savjetodavne službe Zdravko Tušek, najavili da će, “ako sve bude prema planu, gradovi Klanjec i Zlatar te općine Bedekovčina, Gornja Stubica, Đurmanec, Mihovljan, Budinščina, Lobor, Marija Bistrica, i Sveti Križ Začretje dobiti maksimalni iznos potpore od 7,4 milijuna kuna. Općina Mače dobit će 7,1 milijuna kuna, Tuhelj 6,6 milijuna, a grad Oroslavje 4,1 milijuna kuna”.
Premijer Plenković naglasio je da se radi o mjeri koja nudi financiranje izgradnje ili obnove 113 dječjih vrtića u naseljima manjim od pet tisuća ljudi.
– To je konkretizacija predanosti ove Vlade da učinimo maksimalan napor, zajedno s vama čelnicima jedinica lokalne i područne samouprave, da demografska politika dobije svoje instrumente koji onda olakšavaju obiteljima i da imaju djecu i da ta djeca ostaju u svim krajevima Hrvatske – poručio je predsjednik Vlade, dok je ministar Tolušić dodao kako je cilj da što više djece iz malih naselja u Hrvatskoj dobije pristup kvalitetnom predškolskom odgoju, a njihovi roditelji poticaj za povećanje obitelji te uvjete za ostanak u ruralnom prostoru.
– Ako ljudima ponudimo sadržaje koji ih inače privlače gradovima, živjeti u ruralnom području postat će izbor, a ne nužda. Fondovi EU koji su nam na raspolaganju pružaju nam priliku da obnovimo i izgradimo sve ono što nismo mogli prethodnih godina jer općine nisu imale novca za takve investicije. To su ulaganja u budućnost, u živote naše djece i opstanak hrvatskih ruralnih područja. Sljedeće godine očekujemo 200 funkcionalnih dječjih vrtića u hrvatskim ruralnim područjima – zaključio je Tolušić.

Još pozitivnih odluka

Ugovori su rezultat natječaja za operaciju 7.4.1. ”Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo“ Programa ruralnog razvoja vrijednog 1,3 milijarde kuna, a 860 milijuna kuna bilo je namijenjena isključivo izgradnji, rekonstrukciji i opremanju dječjih vrtića. Ostatak raspoloživog novca osiguran je za vatrogasne domove, sportske terene, javne prometne površine i sličnu infrastrukturu koja će ruralni prostor učinili poželjnim mjestom za život i rad.
Istaknuto je da je interes s lokalne razine bio iznimno velik te je pristiglo puno dobrih projekata, a tražilo se i povećanje financijske omotnice za taj natječaj, što je Ministarstvo poljoprivrede i odobrilo, pa je raspoloživi iznos za vrtiće povećan. Konačni broj projekata vezanih za izgradnju i obnovu vrtića bit će poznat po završetku cjelokupne obrade, a očekuju se pozitivne odluke za još 30-ak korisnika.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba