Županiju posjetili strani gospodarski savjetnici, među njima i veleposlanik Indije. Pred gostima predstavljen portal ‘InvestInZagorje.hr’

“S ovim smo nekoliko koraka ispred drugih”

Objavljeno: 27.10.2023. Vanja Hozmec

U petak su Krapinsko – zagorsku županiju posjetili gospodarski savjetnici i predstavnici stranih trgovinskih ureda akreditiranih pri stranim diplomatskim misijama u Republici Hrvatskoj. Dočekani su u Poslovno-tehnološkom inkubatoru gdje im je predstavljeno zagorsko gospodarstvo, strateški projekti Krapinsko – zagorske županije i mogućnosti ulaganja “Invest in Zagorje“.

Voditeljica Službe za gospodarsku bilateralu Ministarstva vanjskih i europskih poslova Maja Rosenzweig Bajić je spomenula da je Ministarstvo 2014. godine počelo sa studijskim putovanjima gospodarskog kluba kojeg sačinjavaju strani gospodarski diplomati i trgovinski predstavnici po hrvatskim županijama. 

– Smatramo da je taj pristup odličan kako bi stranim diplomatima predstavili sve hrvatske županije, da oni sagledaju njihove realne mogućnosti, da na licu mjesta upoznaju potencijale i da svoje dojmove prenesu u svoje države, svojim gospodarskim subjektima. Uvjereni smo da će i ovaj studijski posjet Krapinsko – zagorskoj županiji doprinijeti tome jer smatramo da Hrvatska nije samo Zagreb i naša predivna obala, već je to puno više i svaki naš kraj ima nešto svoje što trebamo posebno isticati strancima koji to i ne znaju – kazala je Rosenzweig Bajić. 

Direktorica Poduzetničkog centra KZŽ Helena Matuša je rekla da su gostima predstavljeni županijski strateški projekti, ali i snaga zagorskog gospodarstva. Također, od gostiju žele čuti i koje su glavne prednosti Krapinsko – zagorske županije, te na koje načine je moguća suradnja i stvaranje bolje klime za privlačenje investicija.

‘InvestInZagorje.hr’

– S tim smo ciljem predstavili i investicijsku platformu ‘InvestInZagorje.hr’ koja je danas i službeno predstvljena i postavljena na internet, a koja je centralno mjesto za sve investitore koji žele doznati više u našoj županiji i mogućnostima investiranja – rekla je Matuša te dodala da je goste oduševio i ‘chatbot’ stranice, virtualni asistent, koji nudi odgovore na sve upite zainteresiranih.

Stranica je to, pojasnila je, koja sadrži sve informacije o poslovanju u Krapinsko – zagorskoj županiji – od trenutnih gospodarskih pokazatelja, do strateških sektora u koje se želi privuči još investicija.

– Uz statički dio informacija koje se nude, postoji i dinamički dio, odnosno prikaz poslovnih zona na području Krapinsko – zagorske županije, njih 18, u takozvanom ‘GIS’ prostorno-planskom sustavu gdje možete vidjeti sve – čestice koje su zauzete, koje su slobodne, njihove površine, infrastrukturu koja je na njim dostupna i slično. Također, možete vidjeti koje tvrtke posluju u toj poslovnoj zoni, možete se informirati i o cijenama kvadrata i ostalo – pobrojala je Matuša.

Portal je, kaže direktorica Poduzetničkog centra, centralna točka što se tiče dobivanja informacija o Krapinsko – zagorskoj županiji. 

– Investitor u vrlo kratkom roku može saznati konkretne odgovore na pitanja koja ima, umjesto da pretražuje različite baze podataka. Sve je ovdje na jednom mjestu. Isto tako, dali smo mogućnost da se na portalu sazna kako najlakše otvoriti tvrtku te smo sve potencijalne investitore da u Poslovno-tehnološkom inkubatoru mogu registrirati svoju tvrtku i tako krenuti s poslovanjem u našoj županiji – dodala je Matuša. 

Među brojnim cijenjenim uzvanicima bio je u veleposlanik Indije, njegova ekselencija Raj Kumar Sristava, koji je zadovoljan posjetom Krapinsko – zagorskoj županiji. 

– Ovakve interakcije su nam jako bitne jer se izmjenjuju informacije i kreiraju prilike. Mi kao diplomati imamo zadatak stvoriti konekcije i koristiti diplomaciju za daljnji razvoj. Živim u Hrvatskoj već tri godine i iako do sada nisam bio u Krapini, ljudi su mi već prišli s poslovnim prijedlozima i jako mi je drago da vidim kako ljudi osnivaju startupove i slično. Na taj način traže nove prilike koristeći umjetnu inteligenciju, javnu infrastrukturu kako bi pojačali kompetitivnost i produktivnost. Istim putem ide i Indija i mi želimo stvarati partnerske odnose s takvim mjestima. Kao zemlja vrlo smo slični u smislu demokratskih vrijednosti, ljudskih prava, raznolikosti. Moglo bi se reći da imamo tri partnerstva – demokracija, raznolikost i demografija – rekao je te dodao:

– Prije tri godine u Hrvatskoj je živjelo 250 radnika iz Indije, sada ih ima 11.000. Čuo sam puno priča kako oni kroz razne poslove dopridonose hrvatskoj ekonomiji i to je izvrsna prilika za radnike da poprave kvalitetu života. Indija postaje vodeća sila u zanimanjima gdje su potrebne vještine – istaknuo je veleposlanik. 

Tri ’T’

Iz Indije se trenutno u Hrvatsku uvozi ulje i to su nove prilike za trgovinu i suradnju. 

– U skorije vrijeme globalni lanci trgovine bili su ugroženi, prvo s kovidom i onda se geopolitičkim situacijama. Uvijek postoje nove prilike kako doskočiti tim problemima. Ovo što se do sada događalo nije indikator za buduće projekcije. Ja uvijek kažem da su trgovina, tehnologija i talent, takozvana tri ‘T’, baza za daljnji razvoj gospodarstva – zaključio je veleposlanik. 

Župan Željko Kolar rekao je mogućnost suradnje s indijskom ambasadom izuzetna čast s obzirom na to da je Indija zemlja koja je posljednjih godina doživjela pravu gospodarsku renesansu.

– Sada smo se koncentrirali na dvije stvari – prezentirali smo ono što momentalno radi naše gospodarstvo i koji su njegovi potencijali, a s druge smo predstavili naše ciljeve, izazove i ono što u budućnosti želimo provesti kroz programe – rekao je Kolar.

Što se pak tiče portala ‘InvestInZagorje.hr’, župan je dodao da je ovaj prijedlog predstavljen i ostalima na posljednjem izvršnom odboru zajednice županija. 

– Mi smo to prezentirali svim županima, a ja sam predložio da ovakav sustav kakav imamo mi napravimo na nivou cijele zemlje jer nam je svima u interesu da podatke koji su potrebni za pokretanje nekog biznisa dobijemo što prije, uz što manje hodanja okolo po raznim institucijama. Mi smo sada nekoliko koraka ispred drugih, no vjerujem da će Ministarstvo brzo reagirati – dodao je na kraju Kolar. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba