Pomoć i podrška koju projekt pruža pokazali su se nemjerljivima i kod onih skeptičnih

MIPOS III vol. II:  U tijeku je prijeko potreban, 200.000 eura vrijedan, projekt zapošljavanja žena 

Objavljeno: 25.08.2023. zagorjeinternational

U Zlataru je u petak održana uvodna konferencija projekta ‘Mi POmažemo Starijima III vol. II’ koji je krenuo s provedbom u ožujku ove godine.  

Kako se moglo čuti, zapošljavanjem žena vodi se briga o cjelokupnom društvu, a posao kojeg one rade kroz projekt ‘Mi POmažemo Starijima III vol. II’ dodatno stvara vrijednost posebno za njihove krajnje korisnike koji su često osamljeni i na teško dostupnim lokacijama. 

Nositelj projekta 

Grad Zlatar je na projektu od početka, ali u ovoj fazi je preuzeo ulogu domaćina te je gradonačelnica Jasenka Auguštan – Pentek zahvalila svim partnerima koji su u ovom slučaju Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Krapina, Hrvatski zavod za socijalni rad – Područni ured Zlatar Bistrica, Hrvatski zavod za socijalni rad – Područni ured Donja Stubica, Hrvatski Crveni križ, Gradsko društvo Crvenog križa Zlatar, Gornjostubička udruga ‘Lipin cviet’ i Udruga invalida Bedekovčina. 

– Svima je poznato da smo ovaj projekt provodili zajednički, kao nositelj projekta bio je Grad Zabok, a budući da su promijenjeni uvjeti natječaja, sporazumno smo razdijelili projekt na dva područja kako bi obuhvatili što više korisnika, ali isto tako da se što više žena zaposli – objasnila je Auguštan-Pentek dodajući kako se projekt provodi na području 12 jedinica lokalne samouprave, a to su Zlatar, Bedekovčina, Budinščina, Gornja Stubica, Hraščina, Konjščina, Mače, Marija Bistrica, Mihovljan, Zlatar Bistrica, Radoboj i Lobor. 

Uz to gradonačelnica je napravila i osvrt na sam projekt koji je Grad prijavio u svibnju prošle godine. 

– Projekt MIPOS III vol. II omogućio je provedbu zapošljavanja žena s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem te pružanje potpore i podrške starijim i nemoćnim osobama, a sve s ciljem smanjenja siromaštva i socijalne isključenosti te revitalizacije ruralnih i teško dostupnih područja. Ukupna vrijednost projekta iznosi 196.850,49 eura, a financira se preko Europskog socijalnog fonda. U ožujku ove godine sklopljen je ugovor kojim je definirano trajanje projekta od osam mjeseci, a njime su dodijeljena i bespovratna sredstva. Sam projekt se provodi u partnerstvu Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Hrvatskim zavodom za socijalni rad, a uključene su i organizacije civilnog društva s područja gdje se nalaze krajnji korisnici – rekla je gradonačelnica Auguštan – Pentek dodavši kako je cilj projekta zapošljavanje 30 žena, koje se brinu o 181 korisniku. 

Ispred Zavoda za zapošljavanje – Područnog ureda Krapina, nazočnima se obratila Vesna Hriberski koja je izvijestila da je po natječaju “Zaželi” na području KZŽ realizirano 11 projekata. 

– Kroz te projekte je zaposleno 208 žena i uključeno 1270 korisnika. Ukupna vrijednost tih projekata je 1.400.000 eura, a njihova posebna vrijednost je da pružaju mogućnost zapošljavanja teže zapošljivim. Pod težom zapošljivošću smatraju se razne stvari, od lošije prometne povezanosti, do neke osobne situacije. Također, pružena je pomoć korisnicima u njihovim domovima i to je ta posebna vrijednost jer smo se kroz provođenje tih projekata svi uvjerili koliko to znači krajnjim korisnicima. Osim te fizičke pomoći, njima je posebno važna ona duhovna, to da ih netko posjeti. Imam potrebu naglasiti da se kroz ovakve projekte prvenstveno razvijamo mi kao društvo. Gradovi i općine, udruge, državna uprava i ostali, postajemo osvješteniji o potrebama pojedinih članova našeg društva. Naravno, bilo je izazova, no sve se uspješno rješavalo – poručila je Hriberski i poželjela Gradu puno uspjeha u provedbi projekta. 

Pružanje adekvatne skrbi 

Udruga invalida Bedekovčina partner je Gradu Zlataru na ovom projektu, a njen predsjednik Dragutin Burek rekao je da Udruga trenutno zapošljava 15 žena koje skrbe o 91 korisniku. 

– Naša je udruga vrlo aktivna oko zaštite prava i promoviranja prava osoba s invaliditetom, a kroz nekoliko projekata na kojima trenutno radimo, zapošljavamo 40-ak ljudi i ušli smo u registar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi kao udruga koja može pružati usluge socijalne skrbi. Kroz ovaj konkretni projekt s Gradom Zlatarom mi zapošljavamo osam žena i pod sobom imamo 49 korisnika. Želim zahvaliti Gradu što nas je odabrao kao partnera, dosad smo u projektima MIPOS I i MIPOS II bili uspješni, a taj niz planiramo i sada nastaviti – poručio je Burek i dodao da udruga sudjeluje u pružanju usluga socijalne skrbi na području čak 16 jedinica lokalne samouprave. 

Ovu priliku je iskoristila i Jasna Polanović iz GDCK-a Zlatar kako bi se prisjetila prijašnjih projekta. 

– Bili smo u prvim projektima koordinatori, ali i prije toga smo bili na sastancima na kojima se odlučivalo hoće li uopće Krapinsko – zagorska županija ići u to. A sad u trećem projektu smo došli doma u Zlatar gdje možemo vrlo lako koordinirati. Nadovezala bi se na gradonačelnicu, nisu projekti samo zgrade i materijalno što se može vidjeti. Isto tako kako je gospođa Hriberski rekla, dodajemo vrijednost društvu i učimo o sebi. Mi smo zbog toga u GDCK-u Zlatar napravili još jedan korak i sljedeći projekt za mlade osobe koji se zove ‘Oda starosti’ gdje smo mi mlađe osobe naučili o starijima. U tom projektu šest mladih osoba radi gotovo iste poslove kao i žene, osim onih kućanskih, kako bi stekli znanja – kazala je Polanović dodavši kako u interakciji s korisnicima ima iznimno pozitivna iskustva, pa čak i od onih koji ispočetka nisu bili zainteresirani za projekt. 

Pozitivna promjena 

Predsjednica Gornjostubičke udruge Lipin Cviet Tatjana Hikec jedna je od zaposlenih žena koja ima svojih šest korisnika koje redovito obilazi.  

Inače, Udruga zapošljava 11 žena koje brinu o 66 korisnika. 

– Iza svakog našeg korisnika krije se životna priča, bilo iz mladih dana, ili neka iz sadašnjosti. Kako starimo, postajemo svjesni da nas sve jednog dana čekaju te godine, a ne znamo kako ćemo ih dočekati. Kada radite ovaj posao, shvatite koliko vas on oplemenjuje, a ujedno shvatite koliko i vi sami oplemenjujete život tih ljudi koje posjećujete i kojima pomažete – rekla je Hikec te dodala: 

– Žene žele raditi, interesa ima i iskreno, ne znamo niti gdje bi ih sve zaposlili. Također, izgleda da se mlađima sve više sviđa rad sa starijim osobama i to je svakako pozitivna promjena nastala u našem društvu baš provođenjem ovog projekta – poručila je Hikec. 

Jedna od krajnjih korisnica ovom prilikom je slikovito prikazala koliko joj znače žene na projektu. 

– Meni puno znači kad mi dođe Maja, ako ništa drugo, da pol sata sjednemo i pričamo, to je meni duhovna hrana. Živim gore kao na pustom otoku gdje nema ‘ni Boga ni vraga’, imam samo vjeverice, žabe i ptice za društvo. Kroz ovaj projekt smo, Maja i ja postale prijateljice – zaključila je korisnica (81) iz Gornje Stubice koja živi sama, a u projektu je od samih početaka. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba