GRAĐANSKI ODGOJ: Završila prva godina provedbe projekta ‘Škola i zajednica’ u zagorskim srednjim školama

“ŠiZ je u Zagorju uspio, došlo je do nevjerojatne sinergije. Ovo su sjajni mladi ljudi, ovaj kraj ima svijetlu budućnost”

Objavljeno: 15.06.2023. zagorjeinternational

Srednja škola Krapina u četvrtak je bila domaćin završnom događanju povodom 1. godine provedbe fakultativnog predmeta ‘Škola i zajednica’ (ŠiZ), u sklopu kojeg se provodi građanski odgoj u srednjim školama Krapinsko – zagorske županije.

Radi se o inovativnom programu kojeg su osmislili Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, Prva riječka hrvatska gimnazija i Centar za studije mira i konflikata. 

Ravnatelj Instituta za društvena istraživanja Boris Jokić rekao je da je projekt u Krapinsko – zagorskoj županiji u potpunosti uspio.

Devet škola, 10 skupina

– Devet škola, 10 skupina i više od 100 nevjerojatnih mladih ljudi koji su tijekom cijele godine radili na problemima koje su sami prepoznali. Radili su na istraživanju tih problema, međutim spojili su se sa zajednicom, više od 30 ustanova, muzeja, dvoraca, s privatnim kompanijama, velikim korporacijama, dizajnerima, arhitektima, i na kraju došli do zajednice, oni su izašli u tu zajednicu. Uz to, spojili su se s ljudima u Zagrebu, Primorju, Rijeci, Gorskom kotaru… Na nevjerojatan način je došlo do sinergije različitih elemenata – rekao je Jokić.

Zagorje je bilo među prvima koje je uvelo ovaj način škole, kako kaže Jokić, ‘škole budućnosti’. 

– Ta škola u svojem centru ima mladog čovjeka. Volio bi da svi građani i građanke Zagorja mogu biti ovdje da osjete tu energiju, da vide mlade ljude kako grade svoju zajednicu na smislen način, na onaj na koji mi stariji često ne možemo. Taj smislen način je zalog za njihovu budućnost. Ti mladi ljudi su budućnost, ako im damo prave impulse, ako im damo okružje u kojem se mogu izraziti, u kojem taj njihov glas ima smisla, siguran sam da će ovaj kraj imati svjetlu budućnost – dodao je Jokić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu KZŽ Mirjana Smičić Slovenec izvijestila je da je na području županije u projektu sudjelovalo 144 učenika u deset skupina. 

– Program je proveden u svih devet naših srednjih škola, a 10 je grupa jer je jedna škola oformila dvije. Program je to koji je utemeljen na istraživanju, odnosno na istraživačkom poučavanju određenih uzroka i posljedica, a djeca sama biraju teme i dolaze na kraju do određenih rješenja. Ono čime su se naši srednjoškolci bavili jesu teme vezane uz kvalitetu, postojanje i potrebu za otvorenim ili zatvorenim prostorima za određene aktivnosti koje se tiču mladih, za zdravu prehranu, nedostatak spolnog odgoja u školama, bavili su se utjecajem stresa na mlade, ali i kulturnom ponudom – rekla je Smičić Slovenec. 

Ispred škole domaćina, ali i uime Aktiva ravnatelja KZŽ, ravnatelj SŠ Krapina Ivica Rozijan kazao je kako su svi sretni što je ovaj program zaživio u zagorskim školama.

– Ovo je prilika da javno zahvalim Županiji koja je podupiratelj od samog početka ovog vrlo važnog projekta za našu djecu čija je glavna tema bavljenje određenim aktivnostima na mikro razini gdje naši učenici prepoznaju određene probleme lokalne zajednice i nude, kroz sasvim novi pristup, određena rješenja kako bi se poboljšala kvaliteta života u njihovim sredinama – poručio je Rozijan.

Najdraži 

Župan Željko Kolar dodao je da mu je ovo najdraži projekt u 10 godina njegova mandata. 

– To dovoljno govori koliko vjerujem u mlade ljude i u drugačiji pristup školstvu. Čitavo vrijeme govorimo kako je sva infrastruktura koju napravimo potrebna, ali prije svega je bitno zadržati mlade ljude. Zbog toga hvala Borisu i njegovoj ekipi, ravnateljicama i ravnateljima svih naših srednjih škola, nastavnicima koji su radili u desetak skupina, a najviše ovim mladim ljudima koji su nam pokazali da na njih možemo računati – rekao je župan. 

Dodao je da će, nakon predstavljanja učeničkih projekata nastalih u sklopu nastave ŠiZ-a, krenuti i s konkretnim potezima. 

– Imamo participativni proračun za djecu, za mlade, a napravit ćemo još jedan kroz koji ćemo investirati u ono što su nam oni dali kao putokaz, što njima fali u zajednici. To je najmanje što smo mi kao Županija mogli napraviti u odnosu na ono što su oni dali nama – zaključio je Kolar.  

Svoje su iskustvo sudjelovanja u projektu podijelile i učenice Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću iz Zaboka, Ana Grah i Mihaela Picak, koje su predstavile projekt na kojem su radili učenici škole.

Velik interes 

– Za projekt smo saznale krajem prošle školske godine i prijavile se odmah na početku ove. Najprije smo promatrali koji bi bio najveći problem u našoj okolini i svi smo zajedno radili prezentacije, pisali dopise i osmišljavali razna pitanja, a sve vezano uz rješenje problema. Kroz ta četiri ciklusa projekta smo odradili istraživanje, informirali se u drugim školama te na kraju išli na sastanak u Grad Zabok, vezano za naš problem, i time napravili konkretne korake u skladu sa svime što smo kroz projekt naučili – pojasnile su Ana i Mihaela te dodale da su se u projekt uključili mnogi:

– Iz našeg razreda se još uključilo 13 učenika, ali se na kraju uključila cijela naša škola, svaki je odjel doprinio u nečemu, bilo da se radi o printanju i dizajniranju letaka ili nešto slično. Također, ravnateljica nam je uvijek pomagala, uz naše mentorice, ali zahvaliti moramo i drugim profesorima koji su nas ponekad morali puštati s nastave – dodale su učenice i za kraj poručile da bi cijelom projektu dale ocjenu 10, a otkrile su da je u ŠUDIGO-u već sada veliki interes učenika za sudjelovanje u projektu iduće godine. (vh, nt)

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba