POVODOM DANA NARCISA: U Krapini održana humanitarna akcija “Cvijetom protiv raka dojke“ udruge Europa Donna

“Brojke su, pogotovo u Zagorju, poražavajuće, stoga smo se posvetile prevenciji – ukoliko se rano otkrije, rak dojke je u potpunosti izlječiv”

Objavljeno: 26.03.2022. zagorjeinternational

Na krapinskom Trgu Ljudevita Gaja, danas je, povodom Dana narcisa koji je posvećen ženama oboljelima od raka dojke, udruga Europa Donna, organizirala humanitarnu akciju “Cvijetom protiv raka dojke“.
Dopredsjednica udruge Jasna Buconjić istaknula je kako se sva sredstva koja se prikupe od prodaje narcisa koje im doniraju privatne osobe, škole te oni osobno, koriste za realizaciju njihovog drugog projekta.
– Radi se o besplatnim mamografskim pregledima kojima su obuhvaćene žene koje nisu u nacionalnom programu. Dakle žene mlađe životne dobi, do 50 godina. Za žene od 50 do 69 godina, Ministarstvo zdravstva  organizira putem projekta “Mama“ – pojasnila je Buconjić koja je govorila i o stanju u županiji što se tiče oboljelih žena od raka dojke.
Istaknula je da se radi o bolesti koja je izlječiva, no nažalost prva po smrtnosti, a u KZŽ, podaci pokazuju da je situacija nešto gora nego na nivou cijele države.
– Godišnje oboli oko 3000 žena, od čega 900-1000 umire. Kod nas u županiji, postotak je nešto veći, otprilike za nekih 20 posto – kazala je Buconjić.


Kako i kada je udruga počela s radom?
– Kao udruga postojimo 20 godina. Organizirane smo 2002. godine kao sekcija Europe Donna Hrvatska, kao dio foruma za borbu protiv raka dojke. Isključivo smo se posvetile prevenciji, dakle ranom otkrivanju raka dojke zato što je rak dojke, ukoliko se rano otkrije potpuno izlječiv. Dakle, mi radimo za zdrave žene. Ispočetka je to bila sekcija i tako smo djelovale do 2015. godine, a tada smo se registrirale kao samostalna županijska udruga Europa Donna Krapina – pojasnila je dopredsjednica udruge i nastavila o aktivnostima udruge.
– U listopadu, mjesecu koji je mjesec borbe protiv raka dojke, kroz cijeli mjesec organiziramo akcije i skrećemo pozornost javnosti i senzibiliziramo javnost na problem raka dojke i potrebu ranog otkrivanja kako bi bolest bila izlječiva. U veljači smo organizirale 60 besplatnih ultrazvučnih  pregleda za naše žene. Sva sredstva koja dobivamo kao donacije od naših akcija i Grada Krapine i Županije koji nas prate, organiziramo besplatne ultrazvuke. U studenome i sada smo pregledale oko sto žena – kazala je Buconjić.

Već od 20 godina

Istaknula je važnost samopregleda.
-Ne samo kad se pojavi kvržica, da se onda reagira, tada možda i može biti prekasno, već je potrebno raditi samopregled dojke. Napravile smo puno edukacija o njemu. Svaka djevojka već od 20 godina, pa nadalje može napraviti samopregled i to traje pet minuta i mi smo educirale djevojke u srednjim školama naše županije. Imali smo niz radionica na kojima pokazujemo kako se to obavlja. Dakle, samopregled je prvo, a zatim za mlađe žene preporučuje se ultrazvuk, a za starije žene mamografija i ultrazvuk. Ultrazvuk bi bilo dobro raditi svaku godinu do dvije, a samopregled svaki put kada se žena tušira – istaknula je Buconjić.
Krapinski gradonačelnik Zoran Gregurović koji je i sam prije nego što je postao gradonačelnik radio 13 godina u Klinici za tumore,  kaže da je vrlo dobro upoznat s ovom temom te ističe da ljudi nažalost kod liječnika stižu, ne onda kada osjete prve simptome, već kada im bol postane neizdrživa, a tada je obično prekasno. Dodaje kako preventivni pregledi i rano otkrivanje raka povećavaju šanse za izlječenje.
– Ako se rak otkrije na vrijeme, mogućnosti liječenja su daleko veće i puno jednostavnije je provesti terapijske postupke. Što se tiče Grada Krapine, podržavamo rad naših udruga, udruge Europa Donna i drago nam je što su članice te udruge toliko aktivne i naravno da će Grad uvijek davati podršku da se ljudi osvijeste da se trebaju redovito kontrolirati – poručio je Gregurović.


Podrška Županije
Zamjenica krapinsko-zagorskog župana Jasna Petek govorila je o podršci koju Županija daje u radu udruga koje rade na prevenciji.


– Svim udrugama koje promiču svjesnost od raka, posebno našoj Europa Donna koja promiče svjesnost i pomaže ženama oboljelima od raka dojke, Krapinsko-zagorska županija kroz sve ove godine pruža podršku, prije svega podržavajući njihove aktivnosti i rad, a jednako tako i kroz financijsku potporu kroz projekte koje prijavljuju zajedno s drugim udrugama s područja županije, s Udrugom zagorske lige protiv raka i udrugom Onkološki pacijent. U svakom slučaju vrlo vrijedne udruge koje brinu za naše ljude koji su nažalost, oboljeli od raka da dobe još bolju zdravstvenu zaštitu i žive kvalitetnije. Ne samo što promiču svjesnost, već su vrlo aktivne u nabavi medicinske aparature gdje i Krapinsko-zagorska županija participira te nastoji pomoći – kazala je Petek, pa poručila:
– Ovo je dan kada još jedanput kod žena nastojimo osvijestiti koliko je važno redovito odlaziti na preglede i ovim putem pozivam sve žene da odu na pregled jer upravo taj pregled može vam značiti život  – istaknula je.
Saborski zastupnik Željko Pavić koji je također došao dati podršku akciji, kazao je kako oboljenja od tumora ima sve više i da je stoga vrlo važno osvijestiti žene da što prije odu na pregled dok ne bude kasno.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba