Naivna 79-godišnjakinja iz Pregrade ostala bez životne ušteđevine!

Ženi koja joj se predstavila kao bankarka koja treba provjeriti njezin novac, dala više desetaka tisuća kuna

Objavljeno: 28.02.2022. zagorjeinternational

U Pregradi je u petak 79-godišnjakinja policiji prijavila kako joj se nepoznata ženska osoba predstavila kao djelatnica banke i zatražila od nje da s bankovnog računa podigne novac i uruči ga njoj, a da to učini zbog određene provjere novca. Naivna 79-godišnjakinja je potom podigla novac i predala ga nepoznatoj ženskoj osobi, odnosno lažnoj djelatnici banke, koja je došla na njenu kućnu adresu. Doznajemo da se radilo o više desetaka tisuća kuna. 

Modus operandi

– Ako vas nepoznata osoba traži da joj uručite novac, iz bilo kojeg razloga, ne prihvaćajte komunikaciju i ne ostavljajte joj novac. Razmislite i provjerite sve okolnosti, a ako smatrate da se radi o prijevari ili nekom drugom protupravnom ponašanju, događaj prijavite policiji na broj 192 – apeliraju iz policije te podsjećaju građane kako prevaranti gotovo svakodnevno mijenjaju načine na koje će iskoristiti povjerenje žrtava.

U svojim prijevarama često telefonskim putem kontaktiraju osobe starije životne dobi lažno se predstavljajući kao zaposlenici određenih državnih i sl. institucija, npr. banaka, mirovinskog ili zdravstvenog osiguranja, porezne uprave, policije, organizacija crvenog križa i drugih, kako bi zadobili njihovo povjerenje te potom najavili svoj dolazak na njihovu adresu stanovanja, radi potrebe zamjene novca zbog nekih izmišljenih razloga, kao što su stare novčanice, vještačenje novčanica ili slično. Tako ih potaknu da im prilikom njihovog dolaska na adresu stanovanja u povjerenju predaju svoja novčana sredstava.  

Policijska uprava krapinsko – zagorska skreće pozornost građanima da nikako ne daju svoj novac nepoznatim osobama, pogotovo kada se putem telefona predstavljaju kao djelatnici neke institucije ili najavljuju svoj dolazak telefonom.

– Državne institucije, banke i druge organizacije ne obavljaju zamjenu nevažećih novčanica kune ili druge valute, tako da njezini djelatnici posjećuju građane u njihovim domovima i mijenjaju novčanice – objašnjavaju iz policije.

Upozorite svoje starije

Osim zamjene novčanica, u svojim prijevarama žrtvama se tijekom telefonskih kontakata predstavljaju i kao zaposlenici banaka koji najavljuju svoj dolazak na adresu stanovanja radi navodne zlouporabe bankovnih kartica žrtve te potaknu žrtve da im predaju svoje bankovne kartice s pripadajućim PIN brojem, koje potom iskoriste za vlastitu financijsku dobit.

– Građane savjetujemo da budu oprezni te da ne ustupaju bankovne kartice i osobne podatke drugim, nepoznatim i neovlaštenim osobama, kako bi izbjegli slične situacije. Apeliramo i na osobe koje brinu o svojim starijima da ih upozore na modalitete prijevara te da im daju jasne upute da nikome ne daju vlastiti novac, bankovne kartice ili osobne podatke na adresi stanovanja. Stoga ponovo pozivamo građane na oprez te da prijave policiji svaku takvu prijevaru ili pokušaj prijevare. Ako ipak budete žrtva takvih prijevara,  pozovite policiju na 192, zapamtite ili zapišite što više detalja o osobama, zapišite registarsku oznaku automobila i slično – zaključuju iz policije.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba