‘Ovime je ispravljena velika nepravda’

Međimurska županija na pragu novog, velikog projekta – revitalizacije Feštetićeva kaštela u Pribislavcu

Objavljeno: 08.03.2024. zagorjeinternational

Kada je Međimurska županija kandidirala projekte iz koncepta Etnomuzeja Međimurje malo, bilo je gotovo sigurno da će proći obnova i revitalizacija Feštetićeva kaštela u Pribislavcu, no obnova je svrstana na tzv. rezervnu listu, tj. projekt nije prošao. Tada su se sve resorne stručne službe Međimurske županije, REDEA-e, te županijske Turističke zajednice, posvetile prigovoru, dodatno motivirani činjenicom da je u obrazloženju navedena zamjerka ‘da projekt ne priča o prirodnim vrijednostima’, čime je dobro razrađen projekt izbačen s prioritetne liste.

6,6 milijuna eura

Prigovor je stručno i promišljeno napisan i – usvojen, čime je Međimurska županija ostvarila još jedan veliki uspjeh, te ulazi u projekt vrijedan 6.633.118,51 euro!

Župan Matija Posavec ističe da je na taj način ispravljena velika nepravda. 

– Malom, snažnom i odgovornom timu, uspjelo je ispraviti nepravdu i udarac koji nam je nanesen. Prijavili smo više projektnih ideja o interpretacijskim centrima posvećenima dr. Rudolfu Steineru, cekarima, svetom Jeronimu, zatim muzej u Prelogu, hižu međimurske popevke te Feštetićev kaštel. Iznimno nam je drago što su nam prošla dva projekta, među kojima i ova revitalizacija vrijednog spomenika kulture – rekao je župan te naglasio: 

– Uvažavanjem naše žalbe, od loše početne situacije došli smo do 100-postotnog iznosa sufinanciranja, odnosno 6,6 milijuna eura. Kaštel će u punom sjaju svjedočiti o našoj povijesti i kulturi, a nakon revitalizacije vraćamo mještanima Pribislavca na upravljanje – kaže Posavec.

Ravnateljica Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA-e Sandra Polanec Marinović također je ponosna na konačni ishod ove borbe za projekt. 

– Raduje me što je REDEA-i prošao još jedan još projekt iz ovog natječaja, vezan uz javno-turističku infrastrukturu. Ukupno je na raspolaganju novca za pet, šest projekata u Hrvatskoj, a Međimurje dobilo dva – istaknula je.

Feštetićev kaštel u Pribislavcu neće biti samo očuvan obnovom, već će mu revitalizacija udahnuti novi život i postat će mjesto ponosa na povijesnu baštinu i mjesto vjere u budućnosti.

Direktor Turističke zajednice Rudi Grula kaže da je riječ o velikom danu za kulturni turizam Međimurja. 

– Uz Stari grad u Čakovcu, ovaj kaštel je najznačajniji spomenik i vjerujem da će njegovi novi sadržaji biti iznimno atraktivni.  Uz povijesnu priču dvorca, Feštetićev kaštel predstavljat će i našu gastronomiju, koja će, ovim projektom, dobiti svoju ‘akademiju’ i vrhunsku prezentaciju – rekao je Grula, dok je načelnik Pribislavca Matija Ladić zahvalio Županiji, Turističkoj zajednici i REDEA-i što su prepoznali potencijal Feštetićeve kurije te na upornosti u borbi za prolazak projekta.

Detalji projekta 

Iz REDEA-e pojašnjavaju da je cilj projektnog prijedloga rekonstrukcije i prenamjene Feštetićeva dvorca u interpretacijski centar povećanje atraktivnosti slabije razvijene turističke destinacije, općine Pribislavec, što u konačnici pridonosi cjelogodišnjem turizmu i razvoju njegovih održivih oblika, uz naglasak na međimurskoj autohtonoj kuhinji i tradiciji.

Projektom su predviđena i zelena rješenja koja pridonose smanjenju negativnih utjecaja na okoliš. Kurija će biti okružena engleskim tipom vrta s jednom centralnom točkom – magnolijom – koja je 2001. zaštićena kao spomenik parkovne arhitekture.

U obnovljenom objektu gostima će, uz povijesni pregled razvoja međimurske kuhinje, nuditi i iskustveni doživljaj osobnog sudjelovanja u pripremi jela, dok će stalni postav biti podijeljen u tematske cjeline. U interpretacijskom centru, gostima i korisnicima bit će na raspolaganju i kafić čije uređenje neće odstupati od autentičnog dojma ostalih prostora kurije. Povijest obitelji Feštetić bit će prezentirana sadržajima na prvoj etaži, a specifičnost ovog interpretacijskog centra će biti tematske sobe koje će obrađivati različite teme iz života obitelji Feštetić, prilagođene različitim dobnim skupinama posjetitelja.

Zemljište na kojem se kurija nalazi, u vlasništvu je Međimurske županije i prostire se na 9087 kvadratnih metara, a korisna površina objekta je 1934,55 kvadratnih metara. O projektu, i tijekom njegove provedbe, brinut će multidisciplinarni tim, ističu u REDEA-i. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba