OPĆINA KRAPINSKE TOPLICE U ČETVRTAK SLAVI SVOJ DAN: Načelnica Gordana Jureković otkriva kakvo ju je stanje zateklo po preuzimanju vlasti i kako vidi razvoj općine u narednom razdoblju

“U FINANCIJSKOJ SMO DUBIOZI”: Srezat ću sve što se može, moramo štedjeti – ove godine ćemo jedino asfaltirati parkiralište iza zgrade Općine

Objavljeno: 21.07.2021. JJ

Na lokalnim izborima u svibnju, žitelji Krapinskih Toplica izabrali su novu načelnicu, SDP-ovu Gordanu Jureković. Povodom Dana općine, koji se obilježava ovog četvrtka, otkrila nam je kakvo ju je stanje zateklo, koji su bili njezini prvi potezi po preuzimanju vlasti i kako vidi razvoj općine u narednom razdoblju.

Kakvo vas je stanje u Općini zateklo?

Općina Krapinske Toplice u velikoj je financijsko dubiozi i što se tiče kratkoročnih i što se tiče dugoročnih financijskih obveza. U izradi je plan otplate kratkoročnih financijskih obveza i pregovori s dobavljačima, kako bih produljila rok za otplatu i to na nekoliko mjesečnih rata. Za sada uspijevam i zahvaljujem dobavljačima na razumijevanju. Bivši načelnik je iskoristio svoje zakonsko pravo na plaću idućih šest mjeseci. Prva plaća je već isplaćena, pa nam i to još malo otežava financijsku situaciju, s obzirom na to da isplaćujemo dvije načelničke plaće. Također, moram istaknuti da nam je samo za redovne potrebe, odnosno, plaće i materijalna prava radnika Općine, knjižnice i dječjeg vrtića te funkcioniranje komunalnog društva, potrebno oko 500 tisuća kuna mjesečno, a proračun se u prvoj polovici godine, kao što je to običaj, ne puni onom realizacijom koja je planirana u proračunu. Dala sam nalog Upravnom odjelu da se uplatnice za obveze građana za komunalnu naknadu i održavanje groblja izdaju odmah i ovim putem apeliram na naše građane da ih ispunjavaju jer ta su sredstva namijenjena isključivo za održavanje komunalne infrastrukture i groblja. U našoj strukturi bilance, imamo ogromna potraživanja koja su većim dijelom nenaplativa i zastarjela i tu moramo donijeti konkretne odluke koji dio će ići na otpis, a koji dio na ovrhe. Navodim primjer Hrvatskih voda, koje idu na ovrhu svim građanima odmah i pritom se ne gleda tko je tko. U lokalnoj zajednici to je veliki problem, svjesna sam da će to izazvati bijes među našim građanima, ali Općina nije dobrotvorna ustanova i smatram da ona mora imati jednaki tretman kao i sva ostala javna poduzeća, a to je da se utvrđene obveze plaćaju na vrijeme. Uvijek je do sada u tome politika igrala veliku ulogu, uvijek se to odgađalo radi političkih razloga, ali smatram da je vrijeme da se jednom napravi rez i uvede reda u općinske financije, jer iskazivanje i napuhavanje bruto bilance velikim iznosima nenaplativih potraživanja nije u skladu niti sa Zakonom o proračunu niti sa Zakonom o računovodstvu. I sama državna revizija uvijek “pod povećalom” gleda jesu li poduzete sve radnje za naplatu potraživanja, jer nama je to kao jedinici lokalne samouprave dužnost i to su naši prihodi na koje možemo računati kada radimo plan održavanja komunalne infrastrukture. Ono čime ću se voditi u svojem radu, jest poštivanje zakona, ali i poštivanje svih naših građana, jer za mene su svi oni jednaki, nema jednakijih od drugih. Ali molim i građane da poštuju nas kao instituciju.

Koji su bili vaši prvi potezi od kako ste preuzeli funkciju načelnice?

Trenutno čekam ponude revizorskih kuća kako bismo rebalansom mogli osigurati sredstva u proračunu, da imamo stvarno stanje i da znamo točno od kuda krećemo. Raskinuli smo dio ugovora s nekim medijima i konzultantima, srezat ću sve što se može kako bismo nešto uštedjeli. Konzultantske usluge koje smo do sada plaćali, što ugovorima, što preko narudžbenica, rade nam ZARA i REGEA besplatno, a predsjednik Općinskog vijeća nema službeni mobitel, za razliku od prethodnog, pa će i tu biti ušteda. Otvorili smo Facebook stranicu Općine i Instagram profil, a sve to kako bi Općina postala transparentnija i dostupnija svim svojim stanovnicima. Sadimo cvijeće, bojamo žardinjere, uređujemo prilazne otoke, ne želim da nam centar mjesta izgleda zapušteno. Pokrenula sam i suradnju s Regeom, točnije, u mjesec dana ostvarili smo suradnju na čak dva projekta. Prvi projekt se zove ENTRAIN i analizira mogućnosti korištenja obnovljivih izvora energije u našoj općini. Naš potencijal su prvenstveno geotermalni izvori. Drugi projekt je nabava energetski učinkovitih vozila. Naime, Općina se uz pomoć Regee prijavila na Javni poziv za sufinanciranje kupnje energetski učinkovitih vozila u javnom sektoru od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, za nabavu 10 električnih bicikala. S obzirom na to da težimo turizmu, mislim da će ovo biti dobra dodatna ponuda gostima koji posjete Krapinske Toplice. Bicikli će se moći iznajmiti i s njima obilaziti našu prekrasnu općinu. U svakom slučaju, računamo na sredstva europskih fondova, ali i pomoć Krapinsko – zagorske županije za sve ono što je u Krapinskim Toplicama u njezinoj nadležnosti. Pomoć Županije je već vidljiva i tu moram posebno zahvaliti županu Željku Kolaru i dožupanici Jasni Petek na susretljivosti i odličnoj suradnji. Naime, već je u prvim danima mojeg mandata saniran dio županijske ceste u Vrtnjakovcu u dužini od dodatnih 500 metara, a u tijeku je i privremena sanacija županijske ceste kroz centar, dok se puna, kompletna rekonstrukcija te glavne topličke ulice očekuje kroz iduće dvije godine. Naše žile kucavice ipak su bolnice pa će Općina učiniti sve što je u njezinoj moći da se one i dalje razvijaju, posebice na otvorenom tržištu jer imamo jedne od najboljih liječnika i dijagnostičara i oni su naš ponos. Podsjećam i da su Županija i Općina završile pripremu projektne dokumentacije za dogradnju bolnice i izgradnju trodijelne sportske dvorane, za koju već postoji i građevinska dozvola.

Kakvi su vaši daljnji planovi za razvoj Krapinskih Toplica?

Vezano uz prethodno spomenutu situaciju, meni su praktički ove godine zavezane ruke glede nekih većih projekata, jer bez kvalitetnog “cash flowa”, ne može se ništa planirati. U prvom dijelu godine, u tijeku izborne kampanje, postojeća vlast je naručivala radove uređenja komunalne infrastrukture “šakom i kapom” i meni je ostalo jako malo prostora za neke veće komunalne akcije. No, pokušat ću kroz rebalans proračuna povećati sredstva i za taj dio te naručivati radove koji su zaista neophodni da bi naši građani mogli dobiti kakve takve komunalne uvjete za život. Molim ih za razumijevanje i strpljenje. Ova godina će biti ograničena po tom pitanju, ali već u proračunu za 2022. godinu, razmišljat ćemo o tome da se pojačaju stavke za tekuće i investicijsko održavanje, jer sam sigurna da ćemo postati likvidni štedljivim upravljanjem i otplatom zatečenih dugovanja. Za sada sam s komunalnim društvom dogovorila male komunalne akcije uređenja centra, ali i okolnih mjesta, neke promjene vidljive su krajičkom oka, ali do kraja godine uredit ćemo naše mjesto po mjeri čovjeka, s malim sredstvima, ali racionalnim planovima i sredstvima koja su nam preostala na raspolaganju. Smatram da bi prva ovogodišnja i jedina investicija trebala biti asfaltiranje parkirališta iza Općine jer potreba za parkirališnim mjestima u našem je mjestu jako velika, što zbog zaposlenika naših bolnica, što zbog gostiju, odnosno, pacijenata koji dolaze na liječenje u naše bolnice. Svih ovih godina, gosti i turisti koristili su naše parkiralište besplatno, što smatram nedopustivim i prema informacijama koje imam od komunalnog društva koje radi naplatu parkiranja, niti jedan gost ili pacijent bolnice ne negoduje što mora platiti parkiralište, štoviše, pozdravljaju to. Nadalje, želim istaknuti da naši srednjoškolci i studenti – korisnici stipendija neće ostati zakinuti i da ćemo im ta sredstva isplaćivati na vrijeme, a i udrugama ćemo, sukladno punjenju proračuna, isplaćivati odobrena sredstva. U prvoj i drugoj godini mandata svakako ću raditi na izgradnji komunalne infrastrukture tamo gdje je to nasušno potrebno zbog ljudi koji nemaju riješen vodovod i onih koji ne mogu do svojih kuća. Želim u potpunosti otvoriti Upravni odjel da postane servis građanima i investitorima. Trenutno pripremamo i projekt uređenja tržnice za prijavu na natječaj koji je otvoren do 30. rujna preko Mjere 7.4.1. Projekt je bio spreman s pripremljenom građevinskom dozvolom, međutim, nakon raspisivanja natječaja, ZARA, koja radi pripremu i prijavu na natječaj, uočila je puno neprihvatljivih troškova, tako da projekt moramo u potpunosti izmijeniti i ishoditi novu građevinsku dozvolu. Naša Općina će, kao što sam i obećala u predizbornoj kampanji, postati puno transparentnija i dostupnija, kako za naše građane, tako i investitore. Nastojat ćemo stvoriti povoljnu investicijsku klimu, kako bismo privukli što više investitora koji su zainteresirani za ulaganje i stoga ih ovim putem pozivam da mi se jave, jer vrata načelnice bit će otvorena za sve.

Općina je u procesu štednje, a ni epidemiološke prilike još nisu savršene, ali i u tim ćete okolnostima svoje sugrađane i posjetitelje, razveseliti manifestacijom BadlFest, koja je posljednjih godina postala vrlo popularna u Krapinsko – zagorskoj županiji.

Svečanu sjednicu Općinskog vijeća uz Dan općine održat ćemo u prostoru osnovne škole, a program BadlFesta trajat će od četvrtka do nedjelje, sve u skladu s epidemiološkom mjerama. Ove godine je jubilarni 10. BadlFest, kojeg, nažalost, nismo mogli organizirati onako kako je prvotno bilo zamišljeno, što zbog financija, što zbog mjera Nacionalnog stožera i preporuka HZJZ-a jer zdravlje građana nam je ipak na prvom mjestu. Štedimo, ali to ne znači da ćemo sve ukinuti. Smatram da Dan općine treba obilježiti i građanima pružiti barem malo zabave. To je praktički jedina manifestacija zabavnog tipa u našoj općini i smatram da to treba njegovati. Bez obzira na sve, Turistička zajednica područja “Srce Zagorja” se itekako potrudila da svatko u ova četiri dana BadlFesta pronađe nešto za sebe, pa će program biti bogat i sadržajan. U večernjem programu od poznatijih imena zabavljat će nas Klapa Cambi u petak, Zsa Zsa u subotu i klapa Kmeti, koja otvara jubilarni BadlFest u četvrtak. Bit će tu i lunapark te predstave za djecu i odrasle. Dolazi nam, između ostaloga, i Adam Končić s predstavom “Šund naš svagdašnji”.

Što biste poručili svojim sumještanima povodom Dana općine?

Svim stanovnicima općine Krapinske Toplice želim čestitati Dan općine i poručiti im da ću im uvijek biti na raspolaganju, moja vrata su im uvijek otvorena, ali molim sve za malo strpljenja jer koliko god ja to željela, ne mogu preko noći riješiti sve njihove probleme, kojih, vjerujte mi, ima jako puno.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter