Pogledajte video 'Mir i dobro'

“Pokažite djeci da se blagdani mogu proslaviti i bez pirotehnike”

Objavljeno: 24.12.2022. zagorjeinternational

Zagorska policija će, s ciljem održavanja povoljnog stanja javnog reda i mira, kao i opće sigurnosti građana, posebno u doba božićnih i novogodišnjih blagdana, na području Policijske uprave krapinsko-zagorske, do 8. siječnja, provoditi operativnu akciju “Mir i dobro” čiji je prvenstveni cilj upozoriti građane na opasnost od zlouporabe oružja, eksplozivnih i rasprskavajućih sredstava.

-Pirotehnička sredstva dijele se na kategorije F1, F2, F3, F4, T1, T2, P1 i P2.  S obzirom na njihovu namjenu rizik same uporabe te razinu buke koju proizvode. Pirotehnička sredstva kategorije F1 (bengalske šibice, male petarde, konfete – bombice, žabice, pasje bombice, naboji za dječje pištolje, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom i slično) mogu se prodavati tijekom cijele godine osobama starijim od 14 godina te je i uporaba tih sredstava dozvoljena osobama starijima od 14 godina, i to tijekom cijele godine. Ističemo da, unatoč uvriježenom mišljenju kako su pirotehnička sredstva ove kategorije dječja pirotehnika, ona to nisu i nikako ih ne smiju koristiti djeca mlađa od 14 godina – pojasnili su iz PU krapinsko – zagorske, dodajući:

-Sukladno izmjenama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja od 2. siječnja 2021. godine više nije dopuštena nabava, posjedovanje ni uporaba petardi  i redenika kategorije F2 i F3 te pirotehničkih sredstava kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe. Dakle, zabranjena je prodaja petardi i redenika kategorije F2 i F3 građanima za osobne potrebe, a ostala dozvoljena pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 dozvoljeno je prodavati građanima starijim od 18 godina od 15. prosinca do 1. siječnja u ovlaštenim prodavaonicama, a njihova uporaba dozvoljena je građanima starijim od 18 godina u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja.  Navedena sredstva nije dozvoljeno koristiti u zatvorenim prostorima  i na prostoru gdje se okuplja veći broj građana. Kazne za građane kreću od 5.000 do 15.000 kuna, a za pravne osobe od 10.000 do 30.000 kuna, ovisno o vrsti prekršaja – rekli su.

Poručuju da posljedice korištenja pirotehnike mogu biti ozbiljne i trajne, posebno kod djece. To mogu biti ozlijede oka, prstiju, šake, ruke, a nažalost u nekim slučajevima imaju za posljedicu trajni invaliditet.

-Stoga pozivamo sve da se suzdrže od uporabe pirotehnike. Ujedno, apeliramo na roditelje da budu odgovorni, da ne podcjenjuju zainteresiranost djece za oružje i eksplozivna sredstva. Savjetujemo da oružje i streljivo treba čuvati tako da ne bude dostupno drugima, posebice djeci – poručili su iz zagorske policije.

Uputili su savjete roditeljima da djeci mlađoj od 14 godina ne kupuju pirotehniku, da vode brigu o sigurnosti djece i pobrinu se da ne koriste pirotehnička sredstva jer ista mogu trajno narušiti zdravlje njihove djece, da razgovaraju  s djecom i ukažu im na moguće štetne posljedice te da svojim primjerom pokažu djeci kako se blagdani mogu proslaviti i bez pirotehnike.

-Oružje držati pod nadzorom i zaključano, nelegalno oružje, eksplozivna ili pirotehnička sredstva prijaviti policiji koja će doći po njih, ne podnoseći prekršajnu ili kaznenu prijavu, ako se koristi pirotehnika, obavezno pročitati i pridržavati se uputa proizvođača za sigurno rukovanje, pirotehniku kupovati u ovlaštenim prodavaonicama, pirotehnička sredstva ne koristiti pod utjecajem alkohola, koristiti ih na otvorenom prostoru, poštivati sigurnosne udaljenosti prilikom uporabe i ne pokušavati ponovno aktivirati pirotehničko sredstvo koje je zatajilo – poručuju iz policije.

Više o savjetima policije za sigurno rukovanje pirotehničkim sredstvima možete saznati OVDJE.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba