Potaknuta komentarima na društvenim mrežama nakon ranjavanja policajca na Trgu sv. Marka, saborska zastupnica Natalija Martinčević u Saboru progovorila o govoru mržnje

“Komentari koji se javljaju su zastrašujući – ‘poslao si pravu poruku’, ‘nije pucao u prave’, uz neizostavan ‘Za dom spremni’ folklor”

Objavljeno: 15.10.2020. JJ

Saborska zastupnica Narodne stranke – Reformisti Natalija Martinčević i predsjednica Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, u Hrvatskom se saboru osvrnula na govor mržnje u hrvatskom medijskom prostoru i na društvenim mrežama, potaknuta komentarima na društvenim mrežama nakon ranjavanja policajca na Trgu sv. Marka, te je najavila sazivanje izvanredne sjednice Odbora.

Teroristički čin

– Komentari koji se javljaju su zaista zastrašujući, a mogu se svesti pod nazivnik “poslao si pravu poruku”, “bit će toga još”, “nije pucao u prave”, uz, naravno, neizostavan “Za dom spremni” folklor. Naizgled sličan događaj, ali s puno težim posljedicama, smrt troje ljudi, imali smo nedavno i u Splitu. Taj čin dobio je i formiranu grupu podrške na društvenim mrežama s cijelim nizom “čestitki i pozdrava počinitelju”. I dok događaj u Splitu možemo staviti u kontekst privatnih obračuna, događaj pokušaja ubojstva hrvatskih policajaca na Markovom trgu, teroristički je čin. Političke izjave koje relativiziraju terorizam i zločin svojim “ali”, daju vjetar u leđa porastu nasilja i govora mržnje, potiču javnu podršku nasilju, zločinu i govoru mržnje na društvenim mrežama, ali, nažalost, i van njih. Sve nas ovo, vjerujem, duboko uznemirava i plaši. Posebno plaši činjenica da su govor mržnje i neprihvatljivo ponašanje u hrvatskom medijskom prostoru, prema provedenim istraživanjima, u porastu. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek još je u siječnju 2019. najavila Zakon o nedopuštenom ponašanju na internetu, prema kojem bi odgovornost za objavljeni sadržaj na društvenim mrežama bila na upraviteljima društvenih mreža. Također je najavljeno da će se revizijom Zakona o elektroničkim medijima definirati urednička odgovornost i za komentare koji se objavljuju na tom mediju. Isto tako, ministrica je najavila i osnivanje Vijeća za medije kao regulatornog tijela, s ciljem “ne da jedini institut zaštite pojedinaca bude podizanje sudskih tužbi, nego da postoji regulator, odnosno tijelo gdje će stručne osobe ocjenjivati je li došlo do kršenja zakona“. Sve redom odlične inicijative, uz jedan mali nedostatak, a to je da se od tada ništa od navedenog i izrečenog nije dogodilo – kazala je Martinčević.

Donošenje odluka

– Porast neprimjerenih sadržaja, govora mržnje, svih mogućih oblika diskriminacije i vrijeđanja, lažnih vijesti, sve je veći problem. Odgovornost za navedeno je na svima, i pojedincima i obitelji, te nedostatku građanskog odgoja u našim školama. No, na nama izabranim dužnosnicima i odgovornim institucijama jest da odradimo naš dio posla. Stoga ću kao predsjednica Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, sazvati izvanrednu sjednicu Odbora te tražiti sastanak kod ministrice kako bismo donijeli jasne zaključke što ćemo učiniti i u kojem roku. Nužno je donijeti odluke i posebno je važno da se ne smijemo uloviti u zamku teze o ograničavanju slobode govora, koja je do sada bila standardni alibi za nedjelovanje. Iza “slobode govora” ne smije se skrivati “sloboda govora mržnje” – zaključila je Natalija Martinčević.

Najnovije po kategorijama

˝Kada se sjetim kako smo igrali nogomet zajedno teško je, a ovo je naš mali doprinos da se prisjetimo svega što je dao za nogomet, našem klubu i što je kao čovjek dao svima nama˝
Provjerili smo s bivšim studentom isplati li se završiti ovaj trogodišnji studij, a na FOI-ju smo provjerili što je tamo novo od ove akademske godine

KAMO NAKON SREDNJE? Fakultet organizacije i informatike ima novi modernizirani preddiplomski trogodišnji stručni studij poslovne informatike u vašoj neposrednoj blizini!

Provjerili smo s bivšim studentom isplati li se završiti ovaj trogodišnji studij, a na FOI-ju smo provjerili što je tamo novo od ove akademske godine

Objavljeno: 06.07.2022. zagorjeinternational

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter