Veliki projekti na području zdravstva u našoj županiji

Zagorci u Stubakima dobivaju potpuno novi lječilišni hotel, u Zaboku suvremenu onkološku bolnicu, u Krapini novu Hitnu…

Objavljeno: 24.04.2024. zagorjeinternational

Župan Željko Kolar je u srijedu, povodom Dana Krapinsko – zagorske županije koji je obilježen jučer, obišao sve županijske zdravstvene ustanove. To je postala tradicija koja se i ove godine nastavila jer, kako kaže župan Kolar, jedan od najvažnijih sustava u društvu je upravo zdravstveni sustav.  

Tom je prilikom Županija zdravstvenim djelatnicima uručila i majice kao znak pažnje za njihov trud i rad.

– Izuzetno cijenimo rad, angažman i znanje ljudi u zdravstvenom sustavu. S obzirom na to da pratimo sve ono što se događa u zdravstvenom sustavu, današnjim obilaskom svih naših zdravstvenih ustanova smo htjeli skromnim poklonom zahvaliti svim zdravstvenim djelatnicima kojih ima točno 2509, na svemu što čine za zdravlje ljudi na području Krapinsko – zagorske županije – rekao je župan Kolar. 

Dodao je da Županija puno ulaže u zdravstvo. 

– Nastojimo da naše investicije u objekte i novu medicinsku opremu prate znanje i angažman zdravstvenih djelatnika. Vjerujem da u tome uspijevamo u okvirima naših mogućnosti, pa i malo više – poručio je Kolar. 

Ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice Danijel Javorić Barić, upozorio je na alarmantno stanje u bolnici što se tiče isplate plaća. 

‘Brend’

– Što se tiče naše ustanove, u sklopu projekta cjelovite obnove možemo vidjeti transformaciju vanjske strane zgrade, na što je sve zajedno potrošeno gotovo 10 milijuna eura. Mogu sa zadovoljstvom konstatirati da su radovi funkcionirali na zavidnoj razini i da smo uspjeli pacijentima pružiti sve preduvjete za medicinsku skrb na najvišoj mogućoj razini. U prva tri mjeseca ove godine dobili smo već 523 pristigla zahtjeva za rehabilitaciju na primjeru samo jednog odjela, što samo potvrđuje kako su Krapinske Toplice brend i izvan Hrvatske – kazao je Javorić Barić, no onda i upozorio na situaciju u Specijalnoj bolnici. 

– U ovome trenutku osnovni limit bolnice iznosi 1.511.000 eura, a trošak plaća isplaćenih za ožujak je 2.000.000 eura, što znači da mi od 1. do 15. u mjesecu moramo osigurati 500.000 eura samo da bismo isplatili plaće. Situacija je blizu neodrživosti – poručio je Javorić Barić.

Ravnateljica Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice Zorica Capar od značajnih investicija na području bolnice istaknula je veliki projekt kojim će Specijalna bolnica naredne dvije godine kompletno promijeniti svoj vizualni identitet.

– Radi se o izgradnji novog lječilišnog hotela s 36 soba i dva apartmana te o natkrivanju postojećeg vanjskog bazena koji će dobiti nove sadržaje u vidu sauna i ugostiteljskih sadržaja. Što se tiče hotela, uz foaje i recepciju, planira se restoran sa 100 sjedećih mjesta koji će imati vanjsku i unutarnju terasu, a hotel će imati i veliku polivalentnu kongresnu dvoranu te sunčalište s popratnim sadržajima na krovu. Radi se o investiciji od 17.650.000 eura čije će financiranje biti većinski realizirano iz NPOO-a iz kojeg dolazi 16.460.000 eura. Ostalo financira Županija – istaknula je Capar i dodala da je rok za dovršetak projekta veljača 2026., a početak radova najavljuje se u lipnju ove godine.

UPMC

Ravnatelj Opće bolnice Zabok Tihomir Vančina otkrio je aktualne informacije oko izgradnje nove onkološke bolnice UPMC. Podsjetimo, onkološki pacijenti uskoro će se liječiti najsuvremenijim terapijama u novom Centru za liječenje malignih bolesti u Zaboku.

– Na gradilištu možete vidjeti napredak, radovi napreduju punom parom, sve je puno betona, temelj je postavljen i čekaju se zidovi. Do kraja osmog i početkom devetog mjeseca mogli bi biti završeni građevinski radovi te se nadam da ćemo do kraja godine imati izgrađenu bolnicu UPMC Croatia. To je velika stvar ne samo za Zagorje, nego i za Hrvatsku – optimističan je Vančina.

UPMC je inače najveći američki medicinski centar koji zapošljava više od 90.000 djelatnika, od toga 5000 liječnika. Godišnji im je proračun 23 milijarde dolara, a u lancu UPMC-a je ukupno 40 bolnica s 8400 kreveta.

Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko – zagorske županije Krešimir Božić naglasio je da Zavod trenutno ima izdanu građevinsku dozvolu vezanu uz izgradnju nove zgrade sjedišta Zavoda u Krapini.

– Vrijednost projektne dokumentacije je 140.000 eura od čega je 90 posto sufinancirano kroz Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, a 10 posto financira Krapinsko – zagorska županija. Aktualna nam je i nabava novih vozila za Hitnu medicinsku službu i sanitetski prijevoz. Planira se nabava osam vozila procijenjene vrijednosti milijun eura – rekao je Božić.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko – zagorske županije Tomislav Jadan bio je kratak.

– Mi radimo svojim uobičajenim tokom, imamo puno promotivnih akcija vezanih za zdrav način života. Od većih stvari je jedna nova investicija, uređaj ionski kromatograf za kojeg se priprema natječaj – kazao je Jadan.

Inače, ionska kromatografija smatra se nezamjenjivim alatom u modernom analitičkom laboratoriju. Složene smjese aniona i/ili kationa tom se metodom obično mogu brzo odijeliti i analizirati u relativno kratkom vremenu.

Manjak liječnika

Ravnateljica Doma zdravlja KZŽ Nada Dogan, požalila se na uvijek aktualan manjak liječnika.

– U nabavi smo dva ultrazvučna aparata za naše dvije pedijatrijske ambulante u Zaboku i Bedekovčini, što će doprinijeti boljoj zdravstvenoj usluzi i zaštiti. Obnovit ćemo i laboratorij u Klanjcu, zasad je to to. I dalje nam nedostaje liječnika, trenutno četvero. Trudimo se maksimalno, natječaji su otvoreni, ali mladi liječnici nemaju želje za radom u obiteljskoj medicini – naglasila je Dogan.

Anamarija Salopek, ravnateljica Ljekarne KZŽ, najavila je novosti u ljekarni u Zaboku.

– Ljekarne Krapinsko – zagorske županije djeluju u pet jedinica, u Krapini, Zaboku, Svetom Križu Začretju, Humu na Sutli i Desiniću. Zapošljavamo 40 djelatnika, a glavni projekt planiran za ovu godinu je renovacija ljekarničke jedinice u Zaboku. Stvaramo dežurstvo te je plan uvesti automatizirano skladište, prvo na prostorima naše županije – poručila je na kraju Salopek.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba