ŽUPAN KOLAR OTKRIO: Štete od potresa na području KZŽ veće su nego što se mislilo

Upitan je povratak učenika u OŠ Krapinske Toplice nakon praznika, šteta je oko pola milijuna kuna

Objavljeno: 05.01.2021. zagorjeinternational

Na press konferenciji Stožera civilne zaštite Krapinsko – zagorske županije, održanoj u Krapinskim Toplicama, župan Željko Kolar se osvrnuo na posljedice snažnog potresa koji je 29. prosinca pogodio Sisačko – moslavačku županiju, a uzrokovao je štete i na području KZŽ.

– Šteta nastala od potresa na području naše županije puno je veća nego što smo dobivali informacije s terena. Pogotovo se to odnosi na naše škole. Statički smo pregledali devet takvih objekata – kazao je župan Kolar, istaknuvši i da je održan sastanak s ravnateljima i ravnateljicama svih osnovnih i srednjih škola.

– Niz manjih, ali ipak dovoljno snažnih potresa pokazali su i neke nove štete na objektima. U dva ili tri objekta radi se o stepeništima, što znači da moramo hitno djelovati jer ne možemo pustiti djecu 18. siječnja na nastavu, a da nismo 110 posto sigurni da su ti objekti sigurni za ulazak u škole – rekao je Kolar.

Dodao je i da će sve škole biti spremne za povratak učenika nakon zimskih praznika, upitna je jedino Osnovna škola u Krapinskim Toplicama, gdje je šteta procijenjena na oko pola milijuna kuna.

– Postoji mogućnost da se za učenike u Krapinskim Toplicama nastava održava online nakon 18. siječnja. Angažirali smo nekoliko statičara i poduzeća koji će tijekom ovog i narednih dana, bez obzira na blagdan, obići sve škole kako bi preko vikenda mogli napraviti izvješće. Tako će se u ponedjeljak znati situacija u školsko – obrazovnom sustavu – najavio je Kolar.  

Osim javnih institucija, župan Kolar napominje da ima i dosta pojedinačnih prijava ljudi kojima su stradale kuće, ali ukupna šteta u tim općinama i gradovima je manja od 20 posto izvornih prihoda, što je uvjet da bi se proglasila elementarna nepogoda. – Sukladno tome, idući tjedan održat će se sastanak s gradonačelnicima i načelnicima da se dogovori način saniranja štete. Za pojedine stanovnike Huma na Sutli i Bedekovčine osiguran je privremeni smještaj, a očekuje se da će se javiti još ljudi koji su se trenutno smjestili kod svojih obitelji – kazao je župan Kolar.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba