Premijer Andrej Plenković obišao potresom pogođena područja KZŽ

“Pomoći ćemo u sanaciji štete od potresa na najučinkovitiji mogući način“

Objavljeno: 28.03.2020. zagorjeinternational

Predsjednik Vlade Andrej Plenković obišao je potresom pogođena područja Gornje i Donje Stubice te Marije Bistrice. U Slanom Potoku, Donjoj Stubici i Lazu Bistričkom s premijerom su bili ministar graditeljstva Predrag Štromar, ministar obrane Damir Krstičević i ministar gospodarstva Darko Horvat, državna tajnica u Ministarstvu hrvatskih branitelja Nevenka Benić te državni tajnici Mario Antonić i Zdravko Tušek. Dočekao ih je krapinsko-zagorski župan Željko Kolar.

– Župan je već proglasio elementarnu nepogodu za Gornju i za Donju Stubicu, procijenjene su prve štete i koliko sam razumio, u Gornjoj i Donjoj Stubici za sada se one penju do 70 milijuna kuna. Nakon što se proglasi i elementarna nepogoda za Mariju Bistricu, vidjet ćemo koliko su ukupne štete. Sve nadležne službe zajedno sa županijskim službama, s druge strane s Gradom Zagrebom, radit će cjelovitu pripremu kako da pomognemo svima onima, osobito ljudima čije su kuće, odnosno stanovi nastradali u ovome potresu, na najučinkovitiji mogući način – rekao je Plenković.

Poseban zakon

– Mi smo već razgovarali u Vladi. Ministar Štromar je dobio zadaću da pripremi poseban zakon kojim bismo nastojali riješiti ovaj problem. Moj je dojam, osobito nakon osobnog uvida danas ovdje, prošlog tjedna uvida centar Zagreba, potom svih naselja, i Markuševca, Čučerja, Kašine, i na osnovu drugih informacija kojem imamo, da su razmjeri šteta jako veliki, puno veći nego što se čini. Slične informacije su nam dali i predstavnici Javne vatrogasne postrojbe koji su bili na krovovima i vidjeli koliko je zgrada doista uništeno. Ono što slijedi je veliki posao inženjera građevine, statičara koji moraju procijeniti koliko je koja zgrada zaista oštećena, koliko je ona dugoročno održiva, hoće li biti potrebe da se neke od zgrada ruše, s obzirom na eventualne sigurnosne zapreke za normalno stanovanje. Tako da će ova obnova trajati dosta dugo, a u ovome trenutku bilo bi pretenciozno da bilo tko od nas u cjelini procijeni štetu – dodao je premijer.

Župan Kolar je kazao da je na području Marije Bistrice šest kuća koje će trebati srušiti, u Gornjoj Stubici 35 za sada i u Donjoj Stubici 12 kuća, dok na sakralnim objektima štetu tek treba procijeniti. Naglasio je da je najvažnije da nije bilo ljudskih žrtava.

U pomoći stradalima i sanaciji štete od početka sudjeluje Hrvatska vojska.

Pravovremena reakcija

– Još jednom želim čestitati hrvatskoj vojsci na pravovremenoj reakciji, pokazali smo solidarnost i spremnost. I dalje smo prisutni s našim sposobnostima. Vidjeli ste da smo stavili sposobnosti dronova, odnosno tehnologije, da smo na terenu s lokalnom zajednicom, da snimamo teren i sve te podatke dajemo općinama, gradovima, drugim stručnim službama, tako da struka može koristiti sve te podatke u planiranju, vezano za sve ove oporavke koji će se morati događati. Dronovi su već u gradu Zagrebu snimili jako puno toga, mogu tehnologijom ući u svaki dio prostora i sve te podatke dati na raspolaganje zajednici. Ljudi su jako zadovoljni i dalje ćemo pomagati hrvatskom narodu – rekao je ministar Krstičević te dodao da je trenutno na terenu 50-ak dronova.

Podsjetimo da je među kućama oštećenim u nedjeljnom potresu i ona na području općine Marija Bistrica, u Lazu Bistričkom, kuća obitelji hrvatskog branitelja Ivana Pucka za čiju je sanaciju inicijativu pokrenula Županijska organizacija HDZ-a.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba