INTERVJU – ŽARKO TUŠEK: Aktivnu političku jesen u Zagorju najavljuje predsjednik HDZ-a KZŽ i saborski zastupnik, koji je bitna spona između lokalne i državne vlasti, a koji je kao Krapinčan i kao skladatelj vezan i za središnju manifestaciju kajkavskog kraja – Tjedan kajkavske kulture

SPREMA SE POVIJESNI POLITIČKI DOGAĐAJ: “Uz dosadašnje dvije milijarde, nakon sjednice Vlade RH u Krapini, očekujem najmanje milijardu kuna novih investicija u KZŽ”

Objavljeno: 07.09.2019. Alen Brodar

Ljeto nakon kampanje, a potom i izbora za EU parlament bilo je idealno za napuniti baterije, kako bi se u jesen krenulo “punim jedrima” naprijed. Iako, tijekom ljeta na gradilištima diljem Zagorja nije bila potpuna “fjaka” – čitavo se vrijeme na projektima koji su ugovoreni radilo, budući da su u proljeće čelnici zagorskih gradova i općina u raznim ministarstvima potpisali vrijedne ugovore za projekte na svom području, među kojima se svakako ističu oni za gradnju vrtića te iz prometne infrastrukture. A ništa manje aktivna se ne očekuje ni politička jesen. Stoga smo, kako bismo najavili godišnje doba u kojem nas ponovno očekuje pojačani tempo političkih aktivnosti, prigodno, iako je još kalendarski ljeto, razgovarali sa saborskim zastupnikom, članom Predsjedništva HDZ-a i predsjednikom Županijske organizacije HDZ-a, Žarkom Tušekom, koji se pokazao kao bitna spona između lokalnih i državne vlasti. On je naime pogodan sugovornik i jer nam je pred vratima 54. Tjedan kajkavske kulture u Krapini, središnja manifestacija koja veliča “kaj” i koja označava početak jeseni u Zagorju, a s kojom Tušek, osim što je iz Krapine, ima i drugu veliku poveznicu, kao tekstopisac i skladatelj koji je sa svojim skladbama već cijelo desetljeće prisutan na Festivalu kajkavske popevke.

No, prije pogleda u naredno razdoblje, kako biste nakon ljeta sumirali prva tri kvartala ove političke godine?
Dinamično razdoblje u svakom slučaju. Dinamično politički, jer je očigledno da u javnom  prostoru već određeno vrijeme djeluje nekoliko političkih opcija koje imaju, neovisno o svjetonazorima njihovih lidera, ako isti uopće postoje, jedan poprilično jasan zajednički nazivnik, a to je destabilizacija hrvatskih institucija te populističko podilaženje građanima. A sve to bez ikakvih argumenata, znanja i uopće želje za bilo kakvim konstruktivnim radom. No, nekako osjećam da je taj trend ipak u silaznoj putanji. Dinamično je bilo i na planu rješavanja ekonomskih problema iz prošlosti koji su sustigli aktualnu Vladu na čelu s Andrejem Plenkovićem, a koje je ona više nego uspješno prebrodila, bez veće štete za državni proračun i sa zadržavanjem svih pozitivnih ekonomskih  trendova, kao što su kontinuirani gospodarski rast, kontinuirani suficit državnog proračuna, konsolidirane javne financije, smanjenje javnog duga, kontinuirani rast plaća i mirovina te kontinuirano smanjenje porezne presije prema gospodarstvu i prema građanima. Dinamika, i to pozitivna u svakom pogledu, prije svega se osjećala u partnerstvu Vlade i naših jedinica lokalne samouprave te u realizaciji tisuće projekata u gotovo svakoj od njih. Naime, brojka od dvije milijarde kuna vrijednih projekata na području KZŽ odavno je premašena te je županija danas je isprepletena mrežom projekata koji u potpunosti mijenjaju vizure Hrvatskog zagorja i životni standard u njemu.

Dinamično je počelo i vama, kao saborskom zastupniku i predsjedniku Mandatno – imunitetnog povjerenstva Hrvatskog sabora, u slučaju skidanja imuniteta zastupniku Lovri Kuščeviću?
Veća se, nažalost, iz toga stvara drama u javnosti, nego ona uistinu postoji. Svima je valjda želja da pred zakonom u našoj domovini nema nedodirljivih. Skidanje imuniteta zastupniku Kuščeviću, a takvih je slučajeva bilo jako puno u ovom, pa i prijašnjim sazivima Sabora, samo ide u prilog tome i pokazuje da nedodirljivih uistinu nema i ne bi smjelo biti. No, koristiti ovu situaciju, kada se protiv nekoga tek pokreće kazneni postupak, bez da uopće znamo hoće li isti rezultirati optužnicom, a pogotovo kad ne znamo kakav će biti ishod postupka pred sudom, ako do istoga uopće dođe,  da bi se čovjeka diskreditiralo na ljudskoj, profesionalnoj i političkoj razini, za mene je u potpunosti neprihvatljivo. Svakog čovjeka, pa i političara, prije svega treba gledati kao čovjeka, a treba gledati i da ta osoba ima obitelj, djecu, unuke, rodbinu… Taj princip branim u radu Mandatno – imunitetnog povjerenstva i ne dozvoljavam nikome da u radu istoga nastupa drugačije, koliko je to u mojoj moći. Ima dobrih ljudi u svim političkim strankama koji to razumiju.Ima nažalost I onih, koji svoje frustracije liječe tuđom nevoljom.

Možete li najaviti sjednicu Vlade RH u Krapini? Odakle uopće ideja za to, koja je simbolika i što se konkretno od nje može očekivati? Na njoj bi se, kako je već u više navrata najavljeno, uz dvije milijarde kuna projekata koji se trenutno odvijaju na području KZŽ, trebali ponovno najaviti novi, višemilijunski projekti?
Sjednica Vlade u Krapini posljedica je političke platforme koju je upravo aktualna Vlada i postavila. Ona čini sve da bi dijalog centralne, regionalne i lokalne samouprave bio na najvišoj razini, da bismo svi uistinu bili partneri, razumijevajući odgovornosti koje proizlaze iz naših dužnosti prema građanima, u razvoju naše domovine na svakoj razini. Bilo je nekoliko takvih sjednica u aktualnom sazivu, a sljedeća koja se očekuje, jest ova u Krapini. Pripreme na političkoj razini već traju, a i sam sam u komunikaciji s našim lokalnim čelnicima detektirao neke od ključnih tema,  prije svega u javnoj i komunalnoj infrastrukturi, najviše u domeni Hrvatskih voda i Hrvatskih cesta. Stoga ćemo sjednicu Vlade u Krapini pripremati na nekoliko razina –  strateške projekte za Krapinsko – zagorsku županiju, naš dio Hrvatskog zagorja, za desetljeće koje je pred nama, projekte koji su u domeni javnih društava i koji izravno utječu na ravnomjeran regionalni i ruralni razvoj te konkretne projekte po jedinicama lokalne samouprave, koji izravno utječu na standard života u svakoj našoj općini i u svakom našem gradu. Radi se o povijesnom političkom događaju, koji treba detaljno pripremiti i koji treba najbolje moguće iskoristiti, a za to nam treba sloga svih u javnom i političkom prostoru županije te partnerstvo i suradnja u interesu Hrvatskog zagorja. Iskren odnos prije svega, a toga nam u Krapinsko – zagorskoj županiji ponekad fali, ako nas usporedim s nekim drugim dijelovima RH.

Kako biste onda ocijenili odnos aktualne županijske vlasti i SDP-ova župana prema državnoj vlasti, pa i prema vama osobno, koji u županiji vodite stranku koja obnaša vlast u državi?
Osobni odnosi, ako postoje, olakšavaju stvari, ali u načelu nisu presudni. U politici, niti u stranci, a kamoli između ljudi koji nisu u stranci, nisu svi osobno dobri, ili prijatelji. Ali poštovanje i uvažavanje, spremnost na suradnju, razumijevanje uloga, to je nešto drugo. U krajnosti, ja sa svim čelnicima političkih stranaka u KZŽ i sa svima u politici imam i više nego pristojnu, dobru komunikaciju. No, smatram da nije normalno, da jedan župan ne pozove barem jednom u mjesec dana sve državne dužnosnike iz svoje županije na sastanak, kolegijalnu kavu, kako bismo razgovarali što možemo učiniti za naš kraj bez politikantstva. Ja sam mu to našem županu, recimo, više puta sugerirao. No takvi sastanci ne mogu biti održani, ako se realno ne uvažavaju političke i dužnosničke pozicije svakog od nas, tko uistinu i koliko, može pomoći. Naravno da je moja obveza i promovirati projekte Vlade RH u Krapinsko – zagorskoj županiji, moja je dužnost i lobirati za njih. Pa valjda je onda logično da mi promoviramo sve ono što mi radimo  – ceste, pruge, vrtiće, aglomeracije, gospodarske projekte, kulturne projekte, socijalne projekte,… Mislim da to, za razliku od nekih drugih na našoj lokalnoj političkoj sceni, radim odgovorno i bez nepotrebne pompe i populizma.

Kakvog protukandidata aktualnom županu sprema zagorski HDZ?
Županijska organizacija HDZ-a KZŽ ima velik broj iznimno kvalitetnih i uspješnih dužnosnika, gradonačelnika i načelnika te ćemo kandidata istaknuti kada za to bude pravo vrijeme, kada među sobom, ali i s političkim partnerima pronađemo konsenzus. Bit će to sigurno osoba koja će imati dovoljno vremena da kao odličan kandidat bude prepoznata i u javnosti i koja će uz našu podršku i podršku aktualne Vlade raditi u interesu Zagorja. Naravno, i osoba koja će naglasiti i sve što nije dobro u politici aktualne županijske vlasti i koja će znati to promijeniti na bolje te pobijediti na izborima, za boljitak svih stanovnika Krapinsko – zagorske županije.

Što onda možemo očekivati u 2020. godini na političkom  i gospodarskom planu?
Nakon sjednice Vlade krenut ćemo u realizaciju svega onoga što ćemo dogovoriti. Naravno, završavat će se i svi ostali veliki projekti u prometnoj i komunalnoj infrastrukturi. Sljedeću godinu obilježit će izgradnje i dogradnje vrtića diljem Krapinsko – zagorske županije. Natječaji se upravo provode. Naravno, pokušavaju se dobiti najbolje moguće cijene, pa u prvoj fazi ima i dio natječaja koji se poništavaju. No, bit će to posebna i lijepa godina, obilježena srećom za tolike mališane i njihove obitelji. Nastavljamo dalje i sa svim ostalim operativnim programima, s jakim korištenjem EU fondova. Očekujem najmanje milijardu kuna novih investicija uz podršku Vlade RH.

Jesen u Zagorju poznata je po brojnim kulturnim manifestacijama, od koji je kruna svakako Tjedan kajkavske kulture u Krapini, a posljednjih godina rado ga posjećuju i premijer Plenković i predsjednici Sabora, prvo Reiner, potom i Jandroković, kao i predsjednica Kolinda Grabar – Kitarović, brojni ministri… Hoće li i ove?

Bogatstvo kulturne ponude Hrvatskog zagorja, naše tradicije je neizmjerno. I to bogatstvo jednim djelom njegujemo kroz naše kulturne i turističke manifestacije. Prije svega, treba čestitati svima koji se u tome predano daju, mnogi na tim projektima rade bez ikakve naknade, samo iz ljubavi. Na tim ljudima, prije svega, počiva jedan Badlfest, MUF u Stubakima, Janino u Loboru, Dani kajkavske riječi, Bučnica fest, ili ako govorimo o onim starijim manifestacijama Branje grojzdja u Pregradi, Prvi glas Zagorja u Svetom Križu Začretju, pa naposljetku i naša najveća i stožerna manifestacija, Tjedan kajkavske kulture u Krapini. Ponosan sam što TKK od prošle godine spada u red onih probranih u cijeloj RH, koji imaju pokroviteljstvo predsjednice RH, Vlade RH i Hrvatskog sabora. Sretan sam i što smo od prošle godine, kroz program “U ozračju kaja”, koji se odvija pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, u Krapinu vratili kajkavce iz svih kajkavskih krajeva – Međimurja, Podravine, Prigorja, Gorskog kotara, Zagreba, Turopolja itd… Jasna je poruka, svi oni koji vode državu, koji obnašaju ključne državne dužnosti,  moraju sudjelovati i moraju podržati stožernu kulturnu manifestaciju Hrvatskog zagorja i kajkavštine općenito, Tjedan kajkavske kulture.

Nabrojene manifestacije također će biti prilika da se s ljudima podruže i predsjednički kandidati. Kampanja se naime lagano zahuktava, što možemo očekivati od predsjedničke kampanje u Zagorju?
Predsjednica RH Kolinda Grabar – Kitarović osoba je koja s puno iskrenih emocija obnaša najvišu političku dužnost u RH. Njezino domoljublje je iskreno, ona ga ne sakriva i ona ga dijeli sa svojim narodom. S druge strane, njezino međunarodno pozicioniranje RH, a koje proizlazi i iz njezinih osobnih međunarodnih odnosa i njezine osobne političke snage i relevantnosti, jača Hrvatsku u svakom segmentu. U okviru svojih ustavnih ovlasti, koje nema potrebe mijenjati, predsjednica Kolinda Grabar – Kitarović ispunila je sva očekivanja koja smo od nje imali. Uistinu je bila korektiv vlasti, ponekad i u blagom konfliktu s Vladom, a sve iz želje da svi još jače i više zapnemo u rješavanju naših ključnih problema i izazova. Samim time je i sama potaknula neke od reformi koje se provode, od poreznog rasterećenja, do demografske politike koju Vlada provodi. Uvjeren sam da će uz snažnu podršku, prije svega naroda, a onda Hrvatske demokratske zajednice i svih onih koji ju žele podržati, izboriti svoj drugi mandat. Ona je i na prošlim izborima u Krapinsko – zagorskoj županiji ostvarila izvrstan rezultat, koji tada, u tadašnjim političkim okolnostima, mnogi nisu očekivali te sam siguran da će na izborima koji su pred nama ostvariti još bolji. Kao i u svim ostalim dijelovima RH, predsjednička kampanja će i u Zagorju biti žustra i dinamična. Veselim se onom dijelu kampanje kada će se sučeljavati kandidati, sa svojim znanjem, programima i političkim referencama i kada ćemo iz ove tzv. poluvirtualne i strogo kontrolirane pretkampanje, uistinu ući u pravu političku utakmicu.

Malo osobno za kraj. Mnogi ne znaju, ali spadate u red aktivnijih autora glazbe i tekstova na zagorskoj glazbenoj sceni. Vaša pjesma je i ove godine na Festivalu kajkavske popevke?
Istina. I nekako sam baš sretan zbog ovogodišnje popevke, koja se zove “Nek’ nam ta popevka zazvoni”. Tekst nisam pisao, već sam glazbu radio na tekst dragog prijatelja, jednog od najpoznatijih hrvatskih novinarskih urednika, ali i pjesnika i književnika, Milivoja Pašičeka. Prije nego sam ušao ozbiljno u političke vode, puno smo više surađivali i puno sam, moram to priznati, učio i naučio od njega. I ovog puta, kao uostalom i svaki put do sada, glazbu sam radio vođen ljubavlju prema kaju, tradiciji i našoj kulturi, vjerujem da će i publika to prepoznati.

 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter