U VEĆINI HRVATSKIH ŠKOLA POČEO JE ŠTRAJK: Sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu “Preporod”, koji na području KZŽ djeluje u devet osnovnih i šest srednjih škola, obratio se priopćenjem

“Naša nas plaća ponižava i društveno degradira, naša plaća omalovažava složenost našeg posla, naša nas plaća obeshrabruje i demotivira”

Objavljeno: 10.10.2019. JJ

U većini hrvatskih osnovnih i srednjih škola počeo je štrajk, nakon što je jučer propao još jedan pokušaj mirenja sindikata i Vlade RH. Podsjećamo, sindikati su Vladi već prošlog tjedna predali najavu štrajka, tražeći povećanje koeficijenata složenosti poslova od 6,11 posto, a Vlada je ponudila povećanje dodatka od 2 posto od 2. listopada, i 2 posto od 1. lipnja 2020. godine, što je, poručili su sindikati, za njih neprihvatljivo i iz tog je razloga mirenje neuspješno završilo.
U štrajk je ušao i Sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu “Preporod”, koji na području Krapinsko – zagorske županije djeluje u devet osnovnih i šest srednjih škola, gdje je i većinski sindikat, a tim je povodom Darko Ciglenečki, županijski povjerenik “Preporoda” za KZŽ, inače zaposlenik Srednje škole Oroslavje, u ime svojeg sindikata, uputio priopćenje za medije, koje prenosimo u cijelosti.

“Na ovaj čin smo se odlučili jer on je jedino preostalo sredstvo da zaposleni u našim školama dobiju ono što im pripada – plaću od koje se može dostojanstveno živjeti, plaću koja odgovara važnosti i složenosti posla, plaću koja će poticati zaposlenike u školama na još kvalitetnija odgojno – obrazovna postignuća u radu s učenicima. Naša nas plaća ponižava i društveno degradira, naša plaća omalovažava složenost našeg posla, naša nas plaća obeshrabruje i demotivira. Mjesecima nas je ministrica Blaženka Divjak, uz potporu dvaju većinskih sindikata, uvjeravala da je makar i simbolično povećanje koeficijenata od 6 posto “gotova stvar”, da pokretanje Škole za život automatski znači i povećanje plaće zaposlenima u školama. Zahtjev za povećanjem plaća, tako se barem isticalo, temeljio se na novim obvezama koje reformske promjene donose sa sobom za sve zaposlene u školama. Danas, dan nakon što su iz Vlade neuvijeno odbili povećanje koeficijenata i ponudili povećanje plaće od dva posto kroz dodatak, svima bi nam trebalo biti jasno da promjene u odgojno – obrazovnom sustavu nisu preduvjet povećanja plaća i da zadovoljavajuće povišice naših plaća nema bez pritiska, bez pokazivanja snage, bez štrajka.
Svjesni smo da akcija koju započinjemo danas može biti teška i dugotrajna, a krajnji
ishod nepredvidiv. U toj su borbi mogući i različiti pritisci, kako prema nama povjerenicima, tako i prema našim članovima. Moguće je da ćemo zbog sudjelovanja
u štrajku biti javno difamirani i izloženi neugodnim pritiscima. Međutim, važno je da znate da mi u našem sindikatu imamo znanja i iskustva kojima ćemo se znati oduprijeti pritiscima. Štrajk smo najavili ravnateljima naših škola. Pravo na štrajk zajamčeno je međunarodnim konvencijama, Ustavom, Zakonom o radu i kolektivnim ugovorima. U ovaj smo štrajk ušli zajedno s ostalim sindikatima. Naši su zahtjevi utemeljeni na neosporivim činjenicama. Koeficijenti u pojedinim javnim službama prethodno su već povećani, kroz dodatke na plaće nedavno je povećana plaća zaposlenima u zdravstvu. Mi u Sindikatu “Preporod” pozdravljamo oba povećanja plaće. No, ovim štrajkom zahtijevamo da se novac pronađe i za nas. Ne može novca biti za raznorazne sanacije, za proširivanje svakojakih prava, za financiranje koječega
nepotrebnog, a pri tom zaposlene u školama uvjeravati da novca za prosvjetarske plaće nema”, poručuju iz “Preporoda”.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter