U OBILASKU: Energetska obnova zabočke Osnovne škole K. Š. Gjalskog koštala je preko osam milijuna kuna, a očekuju se uštede od 59 posto

“Presretni smo što je škola dobila novo ruho, sad još slijedi unutarnje uređenje, a uz dodatne sadržaje, nastavnicima i učenicima omogućit će se pravi uvjeti za rad“

Objavljeno: 09.08.2019. ivanabelosevic

Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskog, jedna je od tri osnovne škole na području Krapinsko – zagorske županije, koje su nedavno energetski obnovljene. Radovi na školi obuhvaćali su zamjenu vanjske stolarije, ugradnju novog visokoučinkovitog plinskog sustava grijanja te povećanje toplinske zaštite vanjskih zidova. Ukupna vrijednost projekta je 8.019.593 kune. Iz Europskog fonda za regionalni razvoj ostvareno je 4.792.530 kuna, a iz Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini 2.505.192 kune bespovratnih sredstava, dok je KZŽ iz vlastitog proračuna izdvojila 721.870 kuna.

Efikasnost 100 posto

Energetski obnovljenu školu danas su posjetili krapinsko – zagorski župan Željko Kolar,  zamjenica gradonačelnika Zaboka Valentina Đurek i Miljenko Jagarčec iz Regionalne energetske agencije.

Miljenko Jagarčec rekao je kako se u kotlovnici nalazi visoko učinkoviti sustav plinskog grijanja.

– Razlika je u tome, što su plinski kotlovi koji su prije bili ovdje, rađeni 1979. godine i njihova ukupna efikasnost je bila manja od 70 posto. Ovo što je sad ugrađeno je najnoviji model – kondenzacijski blok kotao, njegova ukupna efikasnost je 100 posto, čak i više od toga. Kotao kondenzira vodenu paru i stvara dodatnu toplinsku energiju, tako da je razlika u efikasnosti, u odnosu na prije preko 40 posto. Škola, kao i sve osnovne škole u Krapinsko – zagorskoj županiji prati svoju potrošnju kroz nacionalni sustav za potrošnju energije, u koji se svaki mjesec upisuju računi te se vidi potrošnja, i tu vidimo veliki pad potrošnje nakon obnove, a stvaran i točan podatak će se vidjeti nakon ove sezone grijanja – istaknuo je Jagarčec.

Valentina Đurek kazala je kako je kao Zabočanka i bivša učenica osnovne škole, presretna što je škola dobila novo ruho.

– Sad još slijede radovi na unutarnjem uređenju škole, a Grad Zabok i Krapinsko – zagorska županija sufinanciraju radne bilježnice i radni materijal za sve učenike naše škole koja je najveća u županiji, pohađa ju 743 učenika. Grad Zabok financira dvije učiteljice u produženom boravku, sufinancira ljetovanje učenika, školu plivanja, školsku  kuhinju, kako bi se roditeljima olakšalo školovanje djece. Kraj škole smo izradili i neke dodatne sadržaje, gotov je skate park i uskoro će biti otvorenje. Tako da smo našim učenicima omogućili prave uvjete za rad – naglasila je Đurek.

60 milijuna kuna

Župan Kolar rekao je da je energetskom obnovom ove škole završila prva faza energetskih obnova škola, u kojoj su obnovljene osnovne škole u Humu na Sutli i u Pregradi.

– U drugoj fazi su škole u Gornjoj Stubici, Đurmancu i Kumrovcu, a treća su osnovna i srednja škola u Konjščini te Srednja škola Bedekovčina. Danas su započeli radovi u osnovnim školama u Đurmancu i Kumrovcu, a u Gornjoj Stubici radovi sjajno napreduju. Što se tiče škola u Konjščini, postupak javne nabave je završen i sad smo u ocjeni pristiglih ponuda. Vjerujem da ćemo u rujnu potpisati ugovore, dok je za Srednju školu Bedekovčina, ponuda koja je došla 2,5 milijuna kuna skuplja od procijenjene vrijednosti i nju ćemo prekinuti. Kad završimo ovaj ciklus, to će biti investicija od preko 60 milijuna kuna i njome ćemo stvoriti puno bolje uvjete za rad nastavnika i učenika te ćemo imati uštede. U zabočkoj školi očekujemo uštede na razini 59 posto, što je za našu najveću osnovnu školu itekako značajna ušteda – zaključio je Kolar.

 

Najnovije po kategorijama

U Zagorju do polovice rujna vatrogasci imali 386 intervencija, od čega 213 tehničkih, a ugasili su i 90 požara na otvorenom, 67 požara objekata te 12 požara vozila

ZBOG POTRESA I PANDEMIJE: Broj vatrogasnih tehničkih intervencija u RH ove godine veći za 46, a u Zagrebu i okolici za čak 250 posto

U Zagorju do polovice rujna vatrogasci imali 386 intervencija, od čega 213 tehničkih, a ugasili su i 90 požara na otvorenom, 67 požara objekata te 12 požara vozila

Objavljeno: 22.09.2020. alenbrodar

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter