Zamjena za najsmrtonosniji potrošački proizvod ikad izumljen nije toliko bezazlen

STRUČNJACI SLOŽNI OKO JEDNOG: Vape je opasan, a koliko, to tek treba vidjeti

Objavljeno: 18.01.2024. zagorjeinternational

Prije šezdeset godina američki glavni kirurg objavio je izvješće koje je razriješilo dugogodišnju javnu raspravu o opasnostima cigareta i dovelo do velikih promjena u pušenju u Americi. Danas neki stručnjaci za javno zdravstvo kažu da bi slično izvješće moglo pomoći u raščišćavanju zraka o vaping, piše New York Post.

Mnogi odrasli ljudi vjeruju da je korištenje svog nikotina jednako i opasnije od pušenja cigareta. To je pogrešno. Američka Agencija za hranu i lijekove i većina znanstvenika slažu se da su, na temelju dostupnih dokaza, elektroničke cigarete daleko manje opasne od tradicionalnih cigareta.

Ali, to ne znači da su i e-cigarete bezopasne. Stručnjaci za javno zdravstvo ne slažu se oko toga koliko su uređaji štetni ili korisni. Hitno su potrebne pojašnjenje informacija, rekao je Lawrence Gostin, stručnjak za javno zdravstvo na Sveučilištu Georgetown, prenosi Večernji list.

Jedna velika prepreka: E-cigarete nisu prisutne dovoljno dugo da bi znanstvenici mogli vidjeti razvijaju li se kod vapera problemi poput raka pluća i bolesti srca.

– Postoji značajan nedostatak dokaza – rekla je dr. Kelly Henning, koja vodi program javnog zdravstva u Bloomberg Philanthropies.

Pušenje cigareta nakon toga se smanjilo. Neki stručnjaci vjeruju da e-cigarete zaslužuju dio zasluga. Uređaji su prezentirani kao način pomoći pušačima da prestanu pušiti, a FDA je odobrila nekoliko e-cigareta kao manje štetne alternative za odrasle pušače.

Popularnost vapinga eksplodirala je 2010-ih, kako među odraslima, tako i među tinejdžerima. U 2014. godini e-cigarete su nadmašile cigarete kao duhanski proizvod koji mladi najviše koriste. Do 2019.

Cigarete se nazivaju najsmrtonosnijim potrošačkim proizvodom ikada izumljenim. Njihov dim sadrži tisuće kemikalija, od kojih najmanje 69 može uzrokovati rak. Procjenjuje se da para iz e-cigareta sadrži mnogo manje kemikalija i manje kancerogenih tvari. Neke otrovne tvari prisutne su u oba, ali se pojavljuju u mnogo nižim koncentracijama u parama e-cigareta nego u dimu cigareta.

Studije su pokazale da pušači koji se potpuno prebace na vaping imaju bolju funkciju pluća i druga zdravstvena poboljšanja. Ali, što je s opasnostima za ljude koji nikada nisu pušili? Provedeno je 200 studija koje su proučavale vaping, a one su mješovite, rekao je dr. Neal Benowitz sa Sveučilišta Kalifornija u San Franciscu. ‘Studije su koristile različite tehnike, a mnoge su bile ograničene u svojoj sposobnosti odvajanja učinaka vapinga od pušenja cigareta’, rekao je.

Studije su otkrile simptome bronhitisa i pogoršanje astme kod mladih. Istraživanja također pokazuju da vaping također može utjecati na stanice koje oblažu krvne žile i srce, što dovodi do poveznice sa srčanim bolestima.

Neka istraživanja na ljudima ukazuju na vezu između vapinga i simptoma ADHD-a, depresije i osjećaja stresa. No, stručnjaci kažu da je istraživanje vrlo ograničeno. Ne postoji čak ni jasan znanstveni konsenzus da je vaping učinkovit način prestanka pušenja, a različite studije dolaze do različitih zaključaka.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba