EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA U KZŽ JE SVE GORA: OB Zabok će ponovno aktivirati COVID intenzivnu, a županijski Stožer je najavio mogućnost uvođenja nove mjere za Zagorce

“Predložit ćemo Nacionalnom stožeru uvođenje obveze nošenja maski na otvorenom u našoj županiji, na mjestima gdje se ne može održavati razmak”

Objavljeno: 23.04.2021. Valentina Cigula

Na press konferenciji Stožera civilne zaštite Krapinsko – zagorske županije, nakon objave podataka o brojci novooboljelih u protekla 24 sata, načelnik Stožera Anđelko Ferek – Jambrek rekao je kako će Nacionalnom stožeru civilne zaštite predložiti uvođenje mjere koja se tiče nošenja maski na otvorenom prostoru.
– Stožer Krapinsko – zagorske županije zajedno s našim epidemiolozima županijskog Zavoda za javno zdravstvo prati situaciju, tako da smo danas imali sjednicu Stožera i predložit ćemo jedan zaključak Nacionalnom stožeru koji se tiče nošenja maski na otvorenom tamo gdje se očekuje veći protok ljudi, a to se odnosi na tržnice, prostore oko trgovačkih centra, prostore oko vjerskih objekata, dakle, za prostore gdje se ne može održavati razmak od minimalno 1,5 metar – rekao je Ferek – Jambrek pa dodao kako situacija zbog kontinuiranog rasta broja oboljelih nije dobra.
Ravnatelj Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana Tihomir Vančina istaknuo je kako se situacija u bolnici u odnosu na prošli tjedan malo pogoršala te je trenutno hospitalizirano 36 osoba.

Mlađi pacijenti

– Ono što nije dobro, jest broj pacijenata u jedinici za intenzivno liječenje. Jučer smo na sastanku bolnice odlučili da ćemo danas ponovno aktivirati COVID intenzivnu s obzirom na povećani broj pacijenata koji zahtijevaju intenzivno liječenje i povećan broj osoba na respiratoru, kojih je trenutno pet, a jučer ih je bilo šest. Jednu smo osobu skinuli s respiratora, no s obzirom na stanje pacijenata koji se nalaze na odjelu, očekujemo povećanje tog broja. To je znak da se ljudi ne pridržavaju mjera i da virus koji je među nama, djeluje i na mlađe ljude, kod kojih se javljaju teže kliničke slike. Među hospitaliziranima su uglavnom osobe mlađe životne dobi, odnosno 50 – 60 godina starosti i to je ono što je zabrinjavajuće – istaknuo je Vančina.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo KZŽ Tomislav Jadan izvijestio je o brojci osoba koje su procijepljene prvom i drugom dozom cjepiva.
– S prvom fazom procjepljivanja zdravstvenog sektora i korisnika domova za starije i nemoćne, približavamo se kraju. Ovaj tjedan smo imali 120 apliciranih doza. Kod zdravstvenih djelatnika prvom je dozom dosad procijepljeno ukupno 2192 djelatnika, a s drugom dozom 1801 te su ukupno utrošene 3952 doze cjepiva. Što je tiče domova za starije, prvom dozom procijepljeno je 1760 korisnika, a drugom 1463. Dakle, u domovima za starije i nemoćne, ukupno je utrošeno 3223 doze. Kada to zbrojimo, dobijemo da smo kroz zdravstveni sustav i sustav domova za starije i nemoćne, prvom dozom procijepili ukupno 3952 osobe. U drugoj fazi, koja se tiče starijih od 65 godina i osoba s kroničnim bolestima, počevši od 8. veljače pa do sada, prema liječnicima opće medicine distribuirali smo 15.898 prvih doza, a 2656 osoba je procijepljeno drugom dozom, dakle ukupno je utrošeno 18.554 doza. U prvoj je fazi procijepljeno oko 4000 ljudi, a 15.898 u drugoj fazi. Gotovo 20 tisuća ljudi je već obuhvaćeno akcijom cijepljenja u našoj županiji – rekao je Tomislav Jadan, pa dodao kako se za sljedeći tjedan očekuje više – manje isti broj doza kao i ovog tjedna, a dolazak veće količine cjepiva očekuje se od prvog tjedna svibnja.

64.038 doza

Župan Željko Kolar je rekao kako je tijekom zoom sastanka održanog u srijedu s premijerom i ministrima, obaviješten da će za Krapinsko – zagorsku županiju do kraja lipnja biti osigurano 64.038 doza cjepiva.
– Cijepili smo 20.000 osoba, a 12.000 ljudi je preboljelo koronu i s obzirom na broj prijavljenih, nećemo imati koga cijepiti, pa nam opet neće trebati velike sportske dvorane ni hale. Zbog toga, ponovno pozivam stanovnike da se preko platforme ili svojih liječnika prijave za cijepljenje jer ako se nećemo procijepiti, oko 55 posto do kraja lipnja, nećemo imati niti normalnu turističku sezonu, niti normalne uvjete za rad gospodarstva, a ni privatno normalne uvjete za neki godišnji odmor. Prvenstveno stavljam naglasak na zdravstvene djelatnike, koji 13 mjeseci rade bez odmora. Nismo pobijedili COVID–19 i opet se događaju i smrtni slučajevi. Moramo se otrijezniti i shvatiti da nema pobjede ako se ne procijepimo – zaključio je župan Kolar, pa dodao kako će se nastava u sljedećem tjednu odvijati kao i u ovom, odnosno osnovna škola, maturanti i završni razredi po modelu A, a ostali srednjoškolci po modelu B. 

Najnovije po kategorijama

BRAVO! Zlatarski mališani tijekom cijele su školske godine pomagali napuštenim životinjama – prikupljali donacije, a neki su čak i volontirali u Skloništu “Luč Zagorja”
ŽELJKO KOLAR: Županija je pripremila projekte vrijedne 1,5 milijardi kuna. ZORAN GREGUROVIĆ: Mi u Gradu Krapini jedva čekamo raspisivanje natječaja

HRVATSKOJ NA RASPOLAGANJU 24,2 MILIJARDE EURA: Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU u Krapini predstavilo mogućnosti koje donosi nova europska financijska omotnica 2021. - 2027.

ŽELJKO KOLAR: Županija je pripremila projekte vrijedne 1,5 milijardi kuna. ZORAN GREGUROVIĆ: Mi u Gradu Krapini jedva čekamo raspisivanje natječaja

Objavljeno: 08.06.2021. zagorjeinternational

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter