(GRADO)NAČELNICI SE OKUPILI U ENERGETSKOM CENTRU BRAČAK

Čelnici zagorskih gradova i općina sa županom dogovarali projekt širokopojasnog interneta i velike rekonstrukcije javne rasvjete

Objavljeno: 21.09.2017. Jelena Jazbec

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar je u Energetskom centru Bračak održao sastanak sa svim zagorskim načelnicima i gradonačelnicima. Svoje predstavnike na sastanku nisu imale samo općine Đurmanec, Petrovsko i Zlatar Bistrica, a govorilo se o četiri tematska područja, pa je tako, između ostaloga, predstavljen projekt razvoja širokopojasnog interneta.
– Razgovarali smo o mogućnostima prijave projekta širokopojasnog interneta. Projekt bi se pripremao u četiri zone, da se pokrije cjelokupna Krapinsko – zagorska županija. Također postoji mogućnost sufinanciranja izrade same projektne dokumentacije za te projekte, ali i za druge koji se namjeravaju financirati u budućnosti sredstvima europskih fondova, ali i nacionalnih fondova kojeg je Ministarstvo spustilo na razinu agenciju za provedbu. Konkretno, radi se o programu sufinanciranja izrade projektno – tehničke dokumentacije po kojoj jedinice lokalne samouprave mogu dobiti maksimalno do milijun kuna za realizaciju svojih projektno – tehničkih dokumenata, a županija može realizirati do četiri projekta maksimalne vrijednosti do dva milijuna kuna. Na raspolaganju za područje cijele županije je sedam milijuna kuna i natječaji će biti otvoreni do 31. listopada ove godine. Također planiramo organizirati dvije radionice čiji termini su objavljeni na našim web stranicama, da bismo pomogli jedinicama lokalne samouprave da što jednostavnije i što prije prijave svoje projekte, odnosno, uspješno popune sve potrebne obrasce i dobiju sve informacije – rekla je direktorica Zagorske razvojne agencije, Karolina Barilar.
Otkrila je i kako još nije poznata vrijednost cjelokupnog projekta širokopojasnog interneta.

Mjera 4c4

– Znamo otprilike vrijednost koja bi bila za izradu projektno – tehničke dokumentacije. Ona se kreće do milijun kuna za razinu cijele županije. Znamo i vrijednost projekta za područje općina Krapinske toplice, Kumrovec, Desinić i gradova Klanjec i Pregrada. Naime, oni već imaju plan razvoja širokopojasnog internata. Za realizaciju tog projekta trebalo bi od 75 do 80 milijuna kuna, pa ako onda to multipliciramo na području cijele županije, možemo otprilike dobiti nekakvu vrijednost kompletne infrastrukture na području naše županije. Teško je to procijeniti zbog toga što je preduvjet da bi se uopće krenulo s realizacijom i apliciranjem na natječaj Ministarstva, izrada upravo tog plana razvoja širokopojasnog interneta, odnosno širokopojasne infrastrukture, koji mora proći i proceduru HAKUM-a, koja traje do mjesec dana za sam nacrt koji se šalje i onda još mjesec dana po dostavi konačnog plana, tako da u nekom najboljem slučaju za pola godine do osam mjeseci možemo dobiti sve informacije koje su potrebne – istaknula je Barilar.
Čelnicima zagorskih općina i gradova prezentirani su i rezultati projekta “Newlight”, kao i svojevrstan zastoj koji je nastao u razvoju korištenja bespovratnih sredstava iz mjere 4C4.
– Danas smo prezentirali rezultate projekta “Newlight”, dakle velike rekonstrukcije javne rasvjete u 57 gradova i općina Krapinsko – zagorske i Zagrebačke županije. Projekt je u završnoj fazi. Na gradskim i općinskim vijećima ovih dana donose se odluke o pokretanju investicije. Računamo da ćemo ukupno doći do investicije od 135 milijuna kuna, a prezentirali smo im i svojevrsni zastoj u razvoju korištenja bespovratnih sredstava iz mjere 4C4, gdje Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova europske unije nije donijelo okvir za korištenje bespovratnih sredstava, nego je ta sredstva uputilo u HBOR, kako bi se koristila kao kreditna sredstva. Na to naši gradovi i općine imaju po nama opravdanu mogućnost negodovanja i žalbe jer smatramo da je trebalo koristiti mogućnost bespovratnih sredstava, pogotovo kad je ovakav veliki investicijski projekt spreman – istaknuo je ravnatelj Regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske, Julije Domac.

Pismo premijeru

Župan Kolar pojasnio je kako redovito na sastanak poziva čelnike općina i gradova kada se radi o projektima koji će se provoditi na području čitave županije.
– Tako smo i danas pokušali koordinirati da se naše općine i gradovi dogovore oko širokopojasnog interneta i načina kako će tko po kojim skupinama ići u izradu projektne dokumentacije, a nakon toga biti i nositelj javljanja na natječaj. Dat ćemo ZARU na raspolaganje, da što više projekata bude dobro pripremljeno, da imamo iz čega birati. Iskoristili smo i priliku da pozovemo ljude iz Savjetodavne službe da nam malo približe Mjeru 5.2.1, za koju osobno smatram da će Zagorje od nje imati male ili nikakve koristi – rekao je Kolar, koji je također nezadovoljan činjenicom da su bespovratna sredstva za projekt rekonstrukcija javnih rasvjeta pretvorena u kreditna sredstva.
– Posebna je mjera 4C4. Naime, razgovarali smo s tri – četiri ministra koji su se u međuvremenu mijenjali, nudili smo našu stručnu pomoć da se naprave strateški dokumenti koji su potrebni da se mjera aktivira, imamo mogućnost zajedno sa Zagrebačkom županijom povući 20 milijuna eura, i nečijom odlukom sredstva se usmjeravaju prema HBOR-u, i za nešto što smo planirali unaprijed, jedini u Hrvatskoj, a što je praksa u Europi, nismo u mogućnosti povući bespovratna sredstva, nego moramo ići na neka alternativna rješenja. Ja na tome sigurno neću stati. Već sam prije dogovorio s kolegom Stjepanom Kožićem, županom Zagrebačke županije, a danas s načelnicima i gradonačelnicima, mi ćemo napisati jedno pismo koje će potpisati svi naši načelnici i gradonačelnici, koje ću poslati premijeru Plenkoviću i nadležnim ministrima, jer želim i inzistiram na jasnom objašnjenju zbog čega se Mjera koja je dogovorena, za koju se znalo kad smo mi kretali u postupak da nam je na raspolaganju, neće aktivirati i zbog čega smo mi onemogućeni da povučemo bespovratna sredstva iz europskih fondova – zaključio je Kolar.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba