U tijeku kampanja

“Pazi jež, pazi žaba, pazi vidra!”

Objavljeno: 18.04.2017. mladenmandic

U sklopu kampanje “Zaštita životinja od stradavanja u prometu”, na kojoj su sudjelovali učenici sedmog razreda Osnovne škole iz Zlatar Bistrice, učenicima su podijeljeni plakati, majice i naljepnice za automobile – “Pazi jež, pazi žaba, pazi vidra!”, s jasnom porukom da na cesti nismo sami, da su tamo i životinje kojima je potrebna naša pomoć kako bi sigurno prešle preko ceste. Kroz zanimljivu prezentaciju stručne suradnice Petre Bralić, učenici iz Zlatar Bistrice su saznali kako je svaka životinja važna i ima svoju ulogu u prirodi.

Sve više prometnica

– Veliki problem za životinje predstavlja i sve veći broj prometnica na kojima ih svake godine sve više stradava, a posebice u doba parenja. Sve je to povezano upravo s njihovom velikom aktivnošću u sumrak, odnosno noću, kada ih je teško na vrijeme uočiti na cesti. U svrhu zaštite od stradavanja u prometu, izgrađeni su različiti prijelazi za životinje poput zelenih mostova, prijelaza za manje sisavce, tunela za vodozemce i dr. Ovim radionicama želi se potaknuti mlađe generacije da pomažu životinjama te poštuju i vole prirodu.

Uključeno 500-tinjak učenika

– Do sada je u kampanju uključeno preko 500 učenika iz osam osnovnih škola iz Zagorja. Tijekom travnja i svibnja, radionice će se održavati u još tri osnovne škole, a provodit će se i druge aktivnosti u svrhu promocije kampanje, koja će doprinijeti zaštiti i spašavanju životinja – kaže Dijana Hršak iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije.



Jež – zaštitni znak kampanje

Naša autohtona vrsta ježa je sjeverni bjeloprsi jež. Naseljava šumska i poljska staništa, a često ga možemo vidjeti u blizini ljudskih naselja, primjerice, u gradskim parkovima, vrtovima i grmlju. Ovaj mali sisavac aktivan je u sumrak i noću, dok dan provodi u gnijezdu od trave i lišća. Jedini je europski sisavac tijela prekrivenog bodljama. Glavna osobitost ježeva su upravo njegove bodlje. U prosjeku živi pet godina, ali pojedini mogu doživjeti i preko osam godina. U potrazi za hranom, tijekom samo jedne noći može prijeći od nekoliko stotina metara, pa do dva ili tri kilometra, a put obično završava tamo gdje je i započeo – u gnijezdu. Bjeloprsi jež je jedini naš kukcojed koji provodi zimu u pravom zimskom snu. S dolaskom jeseni i zime, ježevi se nastoje što više nahraniti i dobiti na masi, jer se pripremaju za zimski san, koji obično započinju u listopadu. Nakon buđenja iz hibernacije, krajem travnja, ježevi su spremni za parenje. Idealno vrijeme za parenje je razdoblje između svibnja i rujna, ali se uglavnom odvija u svibnju i lipnju. Ženke nose mlade 35 – 42 dana, a veličina legla varira od dva do deset mladih. Ježevi su svejedi i poznato je da jedu razne beskralježnjake. Posebno je potrebno naglasiti da je jež u dvorištu i vrtu vrlo korisna životinja jer jede puževe, glodavce i kukce. Zato su namjerna ubijanja ili ozljeđivanja ježeva potpuno neopravdana.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba