PREKO 2 MILIJUNA KUNA ZA REKONSTRUKCIJU: Obnovljena zgrada najveće i najprofitabilnije ljekarne u Varaždinskoj županiji

Nova fasada, stolarija i obnovljeni sustavi grijanja i hlađenja doprinijet će uštedi energije većoj od 50 posto

Objavljeno: 04.11.2020. zagorjeinternational

Zgrada Ljekarne varaždinske županije potpuno je energetski obnovljena, a osim promjene vanjske stolarije, rekonstrukcije sustava grijanja i hlađenja, rekonstrukcije rasvjete, zgrada je i samom obnovom fasade dobila novi sjaj.
Kako je rečeno na današnjoj završnoj konferenciji  projekta energetske obnove zgrade Ljekarne varaždinske županije ova ljekarna je jedina u Hrvatskoj čiji osnivač je županija, a koja se obnavlja financijskim sredstvima iz Europske unije. Završnoj konferenciji su prisustvovali te naglasili važnost provedbe ovog projekte zamjenik župana Varaždinske županije Robert Vugrin, zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Alenka Košiša Čičin-Šain te ravnateljica Ljekarne Zvezdana Petrović. Također, prezentaciju projekta pogledali su i direktor Javne ustanove za regionalni razvoj Varaždinske županije Krunoslav Blaži te pročelnica Upravnog  odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić kao i Slađana Miočić, pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša.


Konstantna usluga

 Zamjenik župana Vugrin izrazio je iznimno zadovoljstvo realizacijom projekta.

– Ovim projektom je obnovljena najveća i najprofitabilnija ljekarna u sastavu Ljekarni Varaždinske županije. Važno je istaknuti kako se radi o jedinoj ljekarni u cijeloj Hrvatskoj čiji osnivač je Županija, a koja se obnavlja uz sufinanciranje novaca iz eu fondova. Obnova obuhvaća  rekonstrukciju vanjske toplinske ovojnice zgrade s kompletnom promjenom stolarije, rekonstrukciju sustava grijanja, hlađenja i ventilacije, rekonstrukciju rasvjete prostora, a uveo se i sustav daljinskog očitanja potrošnje energije i vode i sustava kontrolnih mjerila energenata i vode. Obzirom da se radi o središnjoj ljekarni u našoj Županiji koja organizira dežurstvo te usluge pruža 24 sata dnevno tijekom cijele godine, radnim danom, praznicima i blagdanima onda ovaj projekt ima veliku važnost – naglasio je Vugrin.


Ravnateljica Ljekarne, Zvezdana Petrović, je iznijela podatak kako je zgrada u Kolodvorskoj ulici izgrađena prije 59 godina, a njena površina iznosi gotovo 600 kvadrata. – Mi u sastavu imamo 13 ljekarničkih jedinica diljem Varaždinske županije, zapošljavamo 56 djelatnika, a od toga imamo 29 magistara farmacije, 19 farmaceutskih tehničara te osam nezdravstvenih djelatnika. Ono na što smo posebno ponosni je činjenica da ćemo biti prva županijska ljekarna u Hrvatskoj koja će uvesti automatsko zaprimanje, pohranu i izdavanje lijekova. Time će u Ljekarni u Kolodvorskoj početi radovi na uređenju automatiziranog skladišta, koje će imati računalno upravljanje, robotsku ruku i izlazne lokacije na koje će biti dopremljeni lijekovi – rekla je Zvezdana Petrović te dodala kako ljekarnik više neće morati odlaziti po lijekove na razne mikrolokacije u skladištu te ih donositi do radnog mjesta za izdavanje, nego će lijekovi biti isporučeni iz automatiziranog skladišta putem povezanih programskih modula na izlaznu lokaciju u blizini samog mjesta izdavanja.

– Zahvaljujući tome, ljekarnik će, kao visokoobrazovani zdravstveni radnik, imati više vremena za razgovor s korisnikom usluge i za stručno savjetovanje – zaključila je ravnateljica Petrović.


Pohvalivši projekt zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Alenka Košiša Čičin-Šain je rekla kako često boravi u varaždinskoj županiji koja unatrag tri godine kontinuirano provodi projekte na području energetske obnove i kao takva služi kao primjer ostalim Županijama.


Ukupna vrijednost obnove


Vrijednost nakon postupaka javne nabave i svih aktivnosti iznosi 1.696.343,98 kuna (2.120.429,98 kuna s PDV-om), a prema Ugovoru o dodjeli  bespovratnih EU sredstava iz EU fonda odobreno je 860.417,04 kuna, a Ljekarna je ostatak financirala vlastitim sredstvima. Uštede toplinske energije za grijanje nakon provedbe projekta iznosit će 52,21 posto godišnje, uštede energije potrebne za hlađenje 53,52 posto godišnje, a emisije CO2 bit će smanjene za 71,22 posto.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba