ŽUPANIJSKI STOŽER: Zatvara se COVID odjel u Krapinskim Toplicama, nastavi li se povoljna situacija, svi zagorski učenici bi od 1. ožujka mogli krenuti u školu

ŽUPAN KOLAR: Ja se nisam cijepio jer još nisam došao na red, a nadam se da se nitko u našoj županiji nije cijepio preko reda

Objavljeno: 19.02.2021. jelenajazbec

Jučer je bilo testirano svega 90 uzoraka, pa je načelnik Stožera civilne zaštite KZŽ Anđelko Ferek – Jambrek na press konferenciji u Krapini rekao da ne očekuju veliki broj novooboljelih. Prema jučerašnjim podacima, trenutno je aktivno 68 slučajeva, a u samoizolaciji je 625 osoba. Na COVID odjelu u Krapinskim Toplicama trenutno su četiri pacijenta, a u Općoj bolnici Zabok 26 COVID pozitivnih pacijenata, a jedan je pacijent na respiratoru.

U proteklih sedam dana uzeto je 727 uzoraka, od čega je 39 bilo pozitivno, što znači da je udio pozitivnih uzoraka 5,4 posto. Incidencija, odnosno, broj novooboljelih na sto tisuća stanovnika u proteklih je tjedan dana u KZŽ iznosio 39, pa je KZŽ na trećem mjestu u Hrvatskoj. Bolji rezultat imaju jedino Požeško – slavonska i Istarska županija.

Broj hospitaliziranih osoba u odnosu na prošli tjedan smanjio se za šest, a u prosjeku su na respiratoru ovaj tjedan bila dva pacijenta. Od 13. do 19. veljače preminulo je ukupno devet COVID pozitivnih osoba.

Ferek – Jambrek je i podsjetio da su, odlukom Nacionalnog stožera, odobreni posjeti korisnicima domova za starije i nemoćne na području KZŽ, ali samo onima koji su preboljeli COVID unutar proteklih 90 dana ili onima koji je prošlo 14 dana od primanja druge doza cjepiva protiv COVID-a.

Novih 1588 doza

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo KZŽ Tomislav Jadan otkrio je da su do 18. veljače u KZŽ iskorištene ukupno 5053 dooze cjepiva. Cijepljeno je 1605 zdravstvenih djelatnika i 1449 korisnika domova za starije. 3060 osoba je primilo jednu, a 1993 osobe su primile dvije doze cjepiva. Idući tjedan očekuje se novih 1588 doza cjepiva u KZŽ, od čega tisuću AstraZenece i 588 Pfizera.

Cijepit će se još dio zdravstvenih djelatnika koji se prijavio za cijepljenje, a ostatak će se raspodijeliti liječnicima obiteljske medicine kako bi mogli pozivati pacijente koji su se prijavili, a stariji su od 65 godina ili su kronični bolesnici.

– Dakle, dolazi nam otprilike ista količina cjepiva kao i prošli tjedan, što je i dalje mali broj. Možemo zaključiti da su ljudi zainteresirani za cijepljenje, ali fali cjepiva – zaključio je Jadan.

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar objavio je dobru vijest.

– Zbog vrlo dobre epidemiološke situacije, od ponedjeljka više neće raditi COVID odjel u Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice. Zadnji pacijent odlazi danas, a tijekom vikenda će se dezinficirati prostor – najavio je Kolar.

Opća bolnica Zabok tako će biti jedina zagorska zdravstvena ustanova za hospitalizaciju COVID pacijenata.

Župan je rekao i da je epidemiološka situacija u školama i dalje povoljna, pa su tako u osnovnim školama COVID pozitivna dva učenika i jedan nastavnik. U samoizolaciji je 69 učenika i dva nastavnika. U srednjim školama nema zaraženih učenika i profesora, a u samoizolaciji su tri srednjoškolca. U školu će učenici i idući tjedan ići po mješovitom modelu, a ukoliko se povoljna situacija nastavi, od 1. ožujka svi bi mogli krenuti u školu po modelu A, najavio je Kolar.

Na novinarsko pitanje ima li saznanja o tome da je i na području KZŽ bilo cijepljenja preko reda, Kolar je rekao da se na to uvijek nadovezuje pitanje je li se on cijepio.

– Ne, ja se nisam cijepio jer nisam došao na red. Prijavio sam se kao i svi drugi svojoj liječnici opće prakse, čekam da me pozove jer se želim cijepiti. Ja nemam informacije, a nadam se i vjerujem, da se nitko nije cijepio preko reda – kazao je župan Kolar.

Interes će rasti

Ravnatelj Jadan je pak odgovorio na pitanje vezano uz broj Zagoraca koji su se prijavili za cijepljenje.

– Broj od 11 tisuća pacijenata koji su se do sada prijavili za cijepljenje u našoj županiji dobili smo prije nekoliko tjedana, kada smo tek krenuli u anketiranje, kada smo tek dali liječnicima opće prakse zeleno svjetlo da anketiraju svoje pacijente. To je taj “prvi prolaz“, ali vjerujem da će se dogoditi isto što se dogodilo i zdravstvenom sustavu. I tamo je, kad je počela prva faza, bio relativno slabi odaziv. Na početku smo imali oko 30 posto zainteresiranih, koji su se prijavili, a sad smo već na oko 50 posto cijepljenih zdravstvenih djelatnika. Tako da vjerujem da će zainteresiranost rasti i kod žitelja Krapinsko – zagorske županije. Kad ljudi vide svoje sugrađane koji su se cijepili, da su dobro, da im se ništa nije dogodila, siguran sam da će se taj broj povećati – zaključio je Jadan.

Video press konferencije pogledajte ovdje.

Najnovije po kategorijama

“Ljudi s naše liste su ljudi koji misle svojom glavom. Držim do svoje riječi i moja će ekipa biti korak naprijed u odnosu na to što su građani navikli do sada”

FRONTMEN ZADRUGE ULAZI U POLITIČKU ARENU: Krešimir Končevski kandidat je inicijative "Zabok, naš grad" za zabočkog gradonačelnika

“Ljudi s naše liste su ljudi koji misle svojom glavom. Držim do svoje riječi i moja će ekipa biti korak naprijed u odnosu na to što su građani navikli do sada”

Objavljeno: 15.04.2021. zagorjeinternational
SURADNICE I PRIJATELJICE: Tri talentirane zagorske umjetnice prve izložile svoje radove u novootvorenoj umjetničkoj galeriji Westgate Shopping Cityja

UMJETNOST JE U VELIKOM STILU STIGLA U NAJVEĆI TRGOVAČKI CENTAR U EU: Dan uoči obljetnice rođenja Leonarda Da Vincija, otvorena je izložba “Svaki dan ART“, Maje Vukine Bogović, Mateje Harapin i Martine Harapin

SURADNICE I PRIJATELJICE: Tri talentirane zagorske umjetnice prve izložile svoje radove u novootvorenoj umjetničkoj galeriji Westgate Shopping Cityja

Objavljeno: 14.04.2021. zagorjeinternational
NEUSTRAŠIVA ZLATARŠČANKA: “Lokacija je Abu Dhabi, datum 19. lipnja, a protivnica Layla McCarter. Ja ne izbjegavam nikoga. Nadam se da ovog puta neće imati opravdanja”

VELIKI POVRATAK IVANE HABAZIN: Prošlog je vikenda u Dubaiju pobijedila Gruzijku i osvojila pojas WBC Middle East prvakinje, a onda iste noći potpisala ugovor za svoj idući nastup

NEUSTRAŠIVA ZLATARŠČANKA: “Lokacija je Abu Dhabi, datum 19. lipnja, a protivnica Layla McCarter. Ja ne izbjegavam nikoga. Nadam se da ovog puta neće imati opravdanja”

Objavljeno: 13.04.2021. zagorjeinternational

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter