HNS PREDLAŽE POSTUPNO UKIDANJE ČLANARINE U HGK:

STJEPAN ČURAJ: Ako je članarina mjesečno i pet kuna, poduzetnik mora znati što dobiva za tih pet kuna!

Objavljeno: 28.01.2021. zagorjeinternational

Održivi model funkcioniranja Hrvatske gospodarske komore, kojeg predlaže Hrvatska narodna stranka – liberalni demokrati,  predstavili su na konferenciji za medije saborski zastupnik HNS-a Predrag Štromar, predsjednik HNS-a Stjepan Čuraj i glavni koordinator Središnjeg odbora za gospodarstvo HNS-a  Ivan Herak.

Istaknuto je kako su zahvaljujući inicijativi aktualnog saborskog zastupnika i bivšeg ministra graditeljstva i prostornoga uređenja Predraga Štromara, strukovne komore u graditeljstvu već smanjile namete, stoga ovaj prijedlog predstavlja kontinuitet HNS-ovih reformskih politika.

Neodrživo i zastarjelo

Trenutni model funkcioniranja HGK, Hrvatska narodna stranka smatra dugoročno neodrživim i zastarjelim, budući da Gospodarska komora ne prati trendove tržišne ekonomije, a većinu svog prihoda ne temelji na prodaji vlastitih usluga i proizvoda već na ubiranju obvezne članarine. S druge strane,  postojanje Gospodarske komore HNS ne dovodi u pitanje, no smatraju da je potrebno uvesti reda u ovu instituciju, provesti temeljitu reformu Komore, administrativno je rasteretiti i prilagoditi potrebama modernog  gospodarstva. 

– Stava smo da se može postići održiv model u kojem će gospodarstvenici znati što plaćaju i što dobivaju za svoj uloženi novac. Ako je članarina mjesečno i pet kuna poduzetnik mora znati što dobiva za tih  pet kuna – istaknuo je predsjednik HNS-a Stjepan Čuraj te pojasnio:

Slovenski primjer

– Prijedlog HNS-a je da se smanjenje iznosa članarine uvodi postupno do njenog potpunog ukidanja i to na način da se članarina u prvoj godini smanji za 50 posto, u drugoj za još 50posto te da se u trećoj godini u potpunosti ukine. Istovremeno taj period HGK treba iskoristiti za razvoj  paketa proizvoda i usluga kojima će konkurirati na tržištu i na temelju njihove prodaje ostvarivati prihode – predlaže predsjednik HNS-a.

Kao primjer dobre prakse istaknuta je slovenska gospodarska komora, koja je organizirana na dobrovoljnoj bazi i sa svega stotinjak zaposlenih, tvrde, odlično posluje. Ovaj prijedlog, zaključeno je, nastavak je HNS-ovih napora da se domaće gospodarstvo rastereti nepotrebnih nameta, da se sreže suvišna birokracija, a javna uprava učini efikasnijim servisom u službi građana.

Najnovije po kategorijama

“Ti su programi i aktivnosti pokazali kako se radi u našim školama i vrtićima, a poticaj su i drugima da se priključe ovoj vojsci kvalitetnih ljudi”

DV "Maslačak" Krapinske Toplice, OŠ Zlatar Bistrica i SŠ Bedekovčina dobitnici su županijskih priznanja “Preventivni program/aktivnost godine“

“Ti su programi i aktivnosti pokazali kako se radi u našim školama i vrtićima, a poticaj su i drugima da se priključe ovoj vojsci kvalitetnih ljudi”

Objavljeno: 03.03.2021. Valentina Cigula
EKSPLOZIJA PROJEKATA: “U četiri godine povukli smo 215 puta više novca nego što je bio slučaj u mandatu prije nas, a za naredne četiri imamo spremne projekte vrijedne 2,5 mlrd. kuna”

REFORMISTI BACILI KARTE NA STOL: Radimir Čačić i službeno objavio kandidaturu za varaždinskog župana. Zamjenik će mu ponovo biti Robert Vugrin

EKSPLOZIJA PROJEKATA: “U četiri godine povukli smo 215 puta više novca nego što je bio slučaj u mandatu prije nas, a za naredne četiri imamo spremne projekte vrijedne 2,5 mlrd. kuna”

Objavljeno: 03.03.2021. zagorjeinternational
Protiv vozača predložena kazna od 22.000 kuna, devet mjeseci bez vozačke ili 60 dana zatvora, a protiv suvozača 10.000 kuna ili do 90 dana iza rešetaka

Policija u Zaboku zaustavila auto kojim je upravljao dobro im poznati 47-godišnjak bez vozačke, a s njim je bio 30-godišnjak kod kojeg su pronašli marihuanu, speed i Xanax

Protiv vozača predložena kazna od 22.000 kuna, devet mjeseci bez vozačke ili 60 dana zatvora, a protiv suvozača 10.000 kuna ili do 90 dana iza rešetaka

Objavljeno: 03.03.2021. AB
“Deficitarna smo profesija, u nekim krajevima Hrvatske ni nema edukacijskih rehabilitatora, pa su djeca pogrešno obilježena kao ‘zločesta i nemoguća'”

Marija Presečki - Zmajlović, rodom iz Petrovskog, jedna je od glavnih pokretačica nacionalne inicijative "Edukacijski rehabilitatori - ključ inkluzije"

“Deficitarna smo profesija, u nekim krajevima Hrvatske ni nema edukacijskih rehabilitatora, pa su djeca pogrešno obilježena kao ‘zločesta i nemoguća'”

Objavljeno: 02.03.2021. zagorjeinternational

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter