Stožer civilne zaštite KZŽ

“Preporučujemo da specijalne bolnice i domovi za starije od danas zabrane posjete”

Objavljeno: 24.06.2020. jelenajazbec

– Prošlo je točno 28 dana od posljednje press konferencije Stožera civilne zaštite i 28 dana od posljednjeg COVID-19 slučaja u našoj županiji. Nažalost, danas se ponovno pojavio jedan slučaj koronavirusa, osoba dolazi iz Velikog Trgovišća, a virus je pokupila na području grada Zagreba. Tako da, sve ono što smo govorili prije 28 dana, da smo postali “korona free” županija nakon 140 pozitivnih slučajeva, ali da virus nije nestao, sada se obistinilo. Stalno smo upozoravali građane da budu odgovorni, ali mjere su popustile, Nacionalni stožer, moramo to reći, nije reagirao na vrijeme, nije reagirao kako je trebao, i sad smo tu gdje jesmo. Dnevno 10 tisuća žitelja naše županije migrira u Zagreb i Zagrebačku županiju, samo u Zagrebačkoj županiji je prekjučer, jučer i danas bilo preko 40 pozitivnih osoba, znači, velika je vjerojatnost da će u našoj županiji biti još pozitivnih osoba, a cilj je sada zaustaviti širenje virusa, na način da detektiramo sve kontakte oboljelih osoba i stavimo ih u samoizolaciju – rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Krapinsko – zagorske županije, otvarajući današnju press konferenciju.
Spomenuo je kako je u proteklih 28 dana testirano 119 osoba i 120. osoba bila je pozitivna, iako je ona testirana u Zagrebu. Od spomenutih 119 osoba, 15 je u samoizolaciji. Inače je do sada na području županije testirano ukupno 2918 osoba. Županijski stožer već je u petak održao svoju 25. sjednicu.

– S obzirom na to da smo turistička županija, na današnji dan ovdje imamo 128 gostiju, koji, između ostaloga, dolaze i iz Belgije, Italije, Slovenije, Rusije, Litve, iako ih je najviše iz Hrvatske, i moram reći da su svi gosti dobrodošli, ali moramo se pridržavati pravila. Zato smo već u petak, iako još nije bilo preporuka Nacionalnog stožera, donijeli svoje interne preporuke, a onda je tijekom petka i subote Hrvatski zavod za javno zdravstvo donio svoje preporuke, pa smo mi danas uklopili i jedne i druge, iako smo u razgovoru s načelnicima stožera drugih županija zaključili da preporuke HZJZ-a u jednom dijelu nisu provedive. Oni tako smatraju da bi lokalni stožeri trebali organizirati izolaciju u zajednici za smještaj možebitnih pozitivnih turista, no, to je nemoguće odraditi jer lokalni stožeri nemaju ovlasti mobilizirati bilo kakve objekte. Jedini tko to može, a da to ima pravnu osnovu, je Nacionalni stožer i država. Znači, mi nemamo ovlasti nekome “zaplijeniti” objekt i staviti nekoga unutra. Naš je Stožer stoga donio preporuke da su smještajni kapaciteti na području naše županije, u slučaju da se pojave pozitivni gosti ili sumnja da su pozitivni, dužni organizirati i pripremiti prostore za samoizolaciju dok ti gosti ne napuste objekt – rekao je Ferek – Jambrek, dodavši da imaju pripremljenu čitavu proceduru, kako se u takvoj situaciji treba ponašati osoblje i kako se trebaju ponašati gosti.

Odgovorno ponašanje

– U slučaju da se radi o COVID pozitivnim domaćim gostima koji su došli vlastitim automobilom, mogu se vratiti u svoje mjesto, gdje će se morati javiti liječnicima obiteljske medicine i epidemiolozima i odraditi sve što treba. Tu također nije definirano, ali mi ćemo zatražiti od Ravnateljstva policije da se takvi gosti prate do mjesta prebivališta ili boravišta. U prijašnjim odlukama Nacionalnog stožera izričito je pisalo da one smiju putovati kući samo uz pratnju, štoviše, naš HGSS ih je i osobno vozio i u Zagreb i u Kaštel Sućurac, a sada, nažalost, to nije definirano. Mišljenja smo da se ne može pustiti COVID pozitivne osobe da putuju same iz Zagorja. Također, ukoliko se radi o domaćim gostima, može doći sanitet iz mjesta boravišta ili prebivališta po osobu, ali ako osoba ima automobil, ona mora ići sama. Što se tiče stranih gostiju, protokol je također definiran. Takvi gosti ostaju u sobama u kojima su i boravili, uz, naravno, pridržavanje svih epidemioloških mjera i protokola koje smo propisali, tako da tu nema nikakvih bojazni da će se osoblje zaraziti, ukoliko se pridržavaju preporuka da se hrana dostavlja ispred vratiju i slično. No, tu se isto postavlja pitanje, ukoliko taj COVID pozitivan gost želi napustiti smještajni kapacitet, što mu se dopušta, a ima vlastiti prijevoz, hoće li ga se pratiti do granice ili će ga se pustiti da putuje sam i možda usput stane u dućanu, na benzinskoj postaji i slično. To još nije definirano, a smatramo da je to važno jer nam također može donijeti dosta problema. I tu ćemo zatražiti pomoć Ravnateljstva policije – najavio je načelnik Stožera.
Rekao je i da su donijeli preporuke da specijalne bolnice od danas zabrane posjete, kao i svi domovi za starije.

– Kao što znate, jedna smo od županija koja ima najveći broj osoba u domovima za starije. Važno je naglasiti i da je preporuka Stožera našim zdravstvenim ustanovama da obavijeste svoje djelatnike da pokušaju ne napuštati županiju niti Republiku Hrvatsku, s obzirom na to da imamo preko 2800 zdravstvenih djelatnika u našem sustavu. Ispred svih članova Stožera, još jednom apeliram na odgovorno ponašanje. Distanca, maske, dezinfekcija, to je 80 posto zaštite koja nam je svima potrebna – zaključio je Ferek Jambrek.

Isključivo telefonski

O pogoršanju epidemiološke situacije u Hrvatskoj govorila je i Bojana Mahmutović, epidemiologinja Zavoda za javno zdravstvo KZŽ.

– Došlo je do pogoršanja epidemiološke situacije u dijelovima naše države, dok je u našoj županiji epidemiološka situacija za sada povoljna. Jedina COVID pozitivna osoba dobrog je kliničkog stanja, liječi se od kuće, obradili smo sve kontakte te osobe, oni su stavljeni u samoizolaciju i dalje pratimo stanje. Imamo 15 osoba u samoizolaciji, to su djelomično kontakti te osobe, a djelomično kontakti nekih drugih oboljelih osoba, pretežno iz Zagreba. Molimo građane da se nastave pridržavati mjera, malo smo se svi opustili, ljudi su prestali nositi maske u zatvorenim prostorima, ali, s obzirom na situaciju, nitko od nas ne želi ugroziti svoju obitelj, svoje najmilije, pogotovo rizične skupine, stoga molim da se u zatvorenim prostorima, prema preporukama HZJZ-a i Svjetske zdravstvene organizacije, nose maske, da se u zdravstvene ustanove obavezno nose maske, a u slučaju da osoba razvije simptome, da se ne ponavljaju priče da nam oboljeli dođu u pune čekaonice. Ako bilo tko sumnja da ima simptome korone, neka se telefonski javi svome liječniku, hitnoj službi ili epidemiološkoj službi – upozorila je Mahmutović.
Na građane je apelirao i krapinsko – zagorski župan Željko Kolar.

– Apeliram na sve da se pridržavaju uputa koje su iste kao što su bile prije tri mjeseca. Od Nacionalnog stožera tražim da jasno propiše pravila ponašanja koja će vrijediti za sve. I za političare, i za novinare, i za radnike po svim resorima. Da ne zbunjujemo ljude i da se zna što se smije, a što ne smije, što je preporuka, a što obaveza. Od jučer ili prekjučer kada smo imali tridesetak novozaraženih u Hrvatskoj, pregorio je telefon i u našem Stožeru i u Zavodu za javno zdravstvo jer su ljudi ponovno počeli postavljati ista pitanja kao i prije tri mjeseca i tražili jasne upute što je njihova obaveza, a što nije. Mi ćemo svim ustanovama na području naše županije pomoći kroz zaštitnu opremu, prema njihovom zahtjevu. Danas će svi dobiti pisane obavijesti o novom načinu postupanja i rada, odmah će dobiti i našu ponudu da im pomognemo oko zaštitne opreme i nadam se da ćemo uspjeti zaštititi naše domove za starije, čijih korisnika na području županije imamo preko 1500 i preko 600 ljudi koji u njima rade – otkrio je Kolar.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter