HZJZ objavio detaljne upute za povratak djece u vrtiće i škole

Maksimalno devetero djece u skupini, jedan nastavnik/odgajatelj, torba ostaje u školi, a roditelji ne smiju ulaziti u ustanovu

Objavljeno: 30.04.2020. zagorjeinternational

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je upute koje se odnose na povratak djece u dječje vrtiće i niže razrede osnovnih škola. Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak za N1 je rekla kako se radi o uputama koje su među najrestriktivnijima u Europi te da su usmjerene na dobrobit djece.

Kako piše Telegram.hr, iz HZJZ-a uvodno ističu kako boravak u vrtićima i školama potencijalno može predstavljati veći rizik za zarazu djece Covidom-19 nego što je to obiteljski dom. No, daju temeljne odrednice kojih bi se djeca, učitelji, odgajatelji, roditelji i ravnatelji, trebali pridržavati prilikom povratka u vrtiće i škole.

Ostanak kod kuće

Preporučuje se da djeca s kroničnim bolestima ili djeca koja su u doticaju s kroničnim bolesnicima, ostanu kod kuće. Ako pak ukućani djelatnika vrtića i škola imaju neku od kroničnih bolesti ili su starije životne dobi, djelatnike vrtića i škola upućuje se da se tijekom boravka kod kuće pridržavaju mjera fizičkog razmaka u odnosu na ukućane, kao i na pojačanu higijenu.

– Također potičemo ostanak kod kuće sve djece za koju se to može osigurati, s obzirom da broj djece u vrtićima i školama može biti takav da se mjere fizičkog razmaka u tim kolektivima neće moći poštovati. Budući da će se nastava na daljinu i dalje održavati, potičemo nastavak obrazovanja djece razredne nastave od kuće, u svim situacijama kad je to moguće – stoji u uputi HZJZ-a.

Razmak od dva metra

Rad vrtića i škola neophodno je organizirati na način da se u što većoj mjeri osigura fizički razmak od najmanje dva metra u zatvorenom prostoru. Preporučuje se i da se ulazak roditelja u ustanovu pokuša izbjeći gdje god je to moguće.

– U istom prostoru u isto vrijeme smiju boraviti isključivo djeca i odgajatelj/nastavnik iz iste odgojno – obrazovne grupe – stoji u uputama.

Fizički razmak i pojačanu osobnu higijenu neophodno je poticati, no, valja uzeti u obzir i da će neminovno dolaziti do odstupanja zbog razvojnih značajki djece koje su karakteristične za tu dob (znatiželja, nerazumijevanje uputa, itd.). Rad s djecom treba organizirati s manjim brojem uvijek iste djece, po mogućnosti do devetero djece u grupi i jedan odgajatelj/nastavnik što ukupno daje po mogućnosti 10 osoba. Nakon formiranja takve skupine, 14 dana od početka primjene uputa, neće se primati nova djeca u skupinu.

Što više vremena na otvorenom

Za jednu skupinu djece morat će brinuti jedan odgajatelj/nastavnik, a u slučaju produženog boravka, dva i to bez preklapanja. Djeca iz jedne skupine moraju izbjegavati bliski kontakt s djecom iz druge skupine (razreda), a odgajatelji i nastavnici s djecom bi trebali provoditi što je više moguće vremena na otvorenom.

– Krevetići za dnevni odmor djece, stolovi za jelo i školske klupe razmiču se tako da djeca leže odnosno sjede na udaljenosti od dva metra i to svako dijete uvijek na istom mjestu – daljnja je uputa.

Osim striktnog provođenja školskog vremena u jednoj prostoriji, preporučuje se minimalni prolazak kroz zajedničke prostorije. Ako je to neophodno, valjalo bi organizirati da u isto vrijeme zajedničkim prostorijama prolaze djeca i učitelji iz jedne skupine, a da druge osobe u to vrijeme ne prolaze. Propisuje se i ograničen ulazak u vrtićke, odnosno školske ustanove; prilikom primopredaje djece, roditeljima se preporučuje da ne ulaze u ustanovu i da prilikom primopredaje djeteta drže dvometarski razmak od ostalih roditelja, djece i učitelja.

– Za vrijeme primopredaje, drugu djecu čuvaju druge odrasle osobe koje su na radnom mjestu. Djeca se ne ostavljaju bez nadzora – stoji u uputama.

Roditelji moraju potpisati izjavu

Preporučuje se da i sa školskom/vrtićkom opremom djeteta oprezno postupa; ako je moguće zadržavanje školske torbe u školi, preporuka je da se školska torba odnosi kući na kraju tjedna, u petak. Djecu bi, pritom, u vrtiće i škole trebale pratiti osobe koje imaju najmanju mogućnost zaraze COVIDOM-19. Preporučuje se i ulazak u vrtiće i škole po dobnim skupinama, tako da se prethodno dogovori točno vrijeme za dolazak pojedinih dobnih skupina. Pritom bi trebalo biti 10 minuta razmaka između ulaska dvije dobne skupine u školu ili vrtić.

Roditelji koji će dovoditi djecu u školu ili vrtić, morat će ravnatelju potpisati izjavu da ne postoji druga mogućnost zbrinjavanja djece i da su upoznati s uputama HZJZ-a. Prije no što uđu u učionice ili vrtićke grupe, djeca će morati obući papuče i oprati ruke.

Kako će se organizirati rad ustanova?

Kako bi se spriječilo širenje koronavirusa, HZJZ preporučuje da se organizira rad u turnusima. Predlažu da zaposlenici, ako je to moguće, rade u sedmodnevnim i četrnaestodnevnim smjenama. Dok ne rade, zaposlenici bi se trebali pridržavati što je više mogućih pravila kojima se smanjuje njihova mogućnost zaraze. Navode i iznimku koja se odnosi na ustanove s više djece s većim poteškoćama u razvoju. Tamo bi se, preporučuju, trebalo organizirati da tijekom smjene zaposlenici borave u organiziranom izoliranom smještaju.

HZJZ preporučuje i da se ograniči broj djelatnika, odnosno da u ustanovu ne smiju ući zaposlenici koji nisu raspoređeni na posao. Što se tiče ulaska u vrtić ili škole, sugeriraju da se ulazna vrata otvaraju na poziv telefonom ili zvonom. Također, u vrtićima i školama moraju biti osigurani dezinficijensi, treba redovito prati ruke, prozračivati i čistiti cijeli prostor. Uz to, napominju da zaposlenici moraju pri ulasku u stanove dezinficirati mobitele, imati posebnu radnu obuću, maske za lice i rukavice. Vodit će se evidencijska knjiga izmjerenih temperatura djelatnika. Svi djelatnici vrtića i škole imaju obavezu mjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska na posao te u slučaju povećane tjelesne temperature ne dolaze na posao. Preporučuje se i da se svim djelatnicima mjeri tjelesna temperatura beskontaktnim toplomjerom prilikom dolaska i odlaska s posla. O vrijednostima izmjerene temperature, nužno je voditi evidencijsku knjigu.

Ukoliko djelatnik posumnja na zarazu koronavirusom, telefonski mora obavijestiti ravnatelja, javiti se svom liječniku obiteljske medicine radi dogovora za testiranje na COVID 19 i udaljava se do daljnjega s radnoga mjesta.

Zaštita djece

Što se tiče djece, HZJZ napominje da oni ne trebaju nositi zaštitne maske. Treba ih poticati da ne dodiruju lice i redovito i pravilno peru ruke i da okrenu lice kad kišu i kašlju. Također, djeca koja pokazuju znakove drugih zaraznih bolesti, ne bi trebali dolaziti u škole i vrtiće. HZJZ sugerira i da djeca ne dijele pribor za jelo, a da se oprema i igračke trebaju redovito prati. Svako dijete bi se trebalo samo brinuti u svojoj odjeću, obući i školskom priboru. HZJZ predlaže i da se što više nastave odvija na otvorenom i napominju i da je kod tjelesne aktivnosti važno da djeca drže razmak, čak i veći od dva metra.

Učenici s teškoćama, kojima je potrebna podrška pomoćnika u nastavi, kao i ostali učenici, trebali bi izbjegavati odlazak u školu ukoliko on nije nužan. Ako roditelji učenika s teškoćama ipak odluče poslati dijete u školu, moraju se konzultirati s nadležnim školskim liječnikom oko specifičnih pitanja vezanih uz zdravstveno stanje i obrazovanje učenika u ovim okolnostima.

Pomoćnik u nastavi mora održavati fizičku distancu od dva metra u odnosu na ostale učenike i učitelje, no u odnosu na dijete kojemu pomaže, neće moći uvijek održavati distancu od dva metra. Zato se pomoćniku savjetuje da uvijek nosi kiruršku masku preko lica i da prilikom pomoći učeniku na toaletu, koristi jednokratne rukavice.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba