Uz blagdan Uzvišenja Svetog Križa, obilježava se Dan općine i župe Sveti Križ Začretje, a tim je povodom održana svečana sjednica Općinskog vijeća

NAČELNIK KOS: Radili smo u skladu s mogućnostima i očekivanjima naših građana. Nastavljamo dalje uz moto – zajedno možemo više!

Objavljeno: 13.09.2019. zagorjeinternational

Uz blagdan Uzvišenja Svetog Križa, koja se slavi 14. rujna, obilježava se Dan općine i župe Sveti Križ Začretje. Tim povodom održana je svečana sjednica Općinskog vijeća, koju je otvorio predsjednik Vijeća Ivica Roginić. Načelnik Marko Kos izdvojio je pak najvažnije projekte u proteklih godinu dana.

– Gospodarstvo u općini Sveti Križ Začretje funkcionira i upravo su poduzetnici na neki način nositelji stabilnosti razvoja ovoga mjesta. Zahvaljujući aktivnostima u gospodarstvu i suradnji sa Županijom i državom, proračun se kvalitetno puni, međutim, određena razočaranja uvijek postoje. Možda su očekivanja za 2018. godinu bila malo veća. Dobili smo formule prema kojima smo izračunali koliko bi novca trebali dobiti iz fonda izravnanja, no, to se nije realiziralo. Od predviđenih tri – četiri milijuna kuna dodatnih sredstava, za općinu Sveti Križ Začretje došlo je tek tristotinjak tisuća kuna, uz obrazloženje “Prerazvijeni ste”. Dakle, i dalje se sami snalazimo, uzdamo se u svoje gospodarstvo i u svoje Svetokrišćane – rekao je načelnik Kos, dodavši kako su unatoč tome uspjeli povući određena sredstva putem natječaja ministarstava, i po pitanju turizma i po pitanju gospodarstva, posebno što se tiče komunalne infrastrukture, asfaltiranja i sanacije velikih odrona.

“Zeleno srce Zagorja”

– To se sve realizira i predviđena su značajna financijska sredstva, uz potporu Ministarstva graditeljstva, Hrvatskih voda i Krapinsko – zagorske županije. Kroz nekakvu bližu povijest, dobro se gospodarilo okolišem, a nastavno na to provodi se i jedan veliki projekt u suradnji s Općinom Bedekovčina, “Zeleno srce Zagorja”, čija procijenjena vrijednost iznosi 580 tisuća kuna, od čega 500 tisuća financira Europska unija, za edukaciju i obrazovanje stanovništva. Nakon toga slijedi turizam, koji je prisutan u našoj općini, što je prepoznala i Europska unija, pa smo dobili subvenciju za izradu Strategije razvoja turizma na području naše općine, uz suradnju s fakultetom iz Opatije, i taj bi dokument trebao biti nit vodilja za daljnji razvoj i kulturnih i turističkih događanja, Dobili smo i financijska sredstva za izgradnju dječjeg vrtića, koji nam trenutno najviše nedostaje. Radi se o najvećoj investiciji, završen je postupak odabira izvođača radova, sada je razdoblje žalbi i ja se nadam da bi s 1. listopadom mogli krenuti s uvođenjem u posao i da bi sljedeću jesen ili zimu naši najmlađi mogli pohađati novi vrtić. Sveti Križ Začretje postaje i veliko gradilište što se tiče spojne ceste s gradom Krapinom. U proteklom razdoblju odradili smo spoj s gradom Zabokom i mislim da je to velika stvar. Radovi su u tijeku i nadam se da će se realizirati u sljedećih godinu dana, a neslužbeno doznajemo da će danas gradilište obići premijer Andrej Plenković. Za kraj bih građanima poručio da zajedno možemo odraditi puno više. Kroz 2018. i 2019. godinu smo radili u skladu s našim mogućnostima, u skladu s očekivanjima naših građana, i nadam se da će se tako nastaviti i dalje, još jačim intenzitetom – zaključio je načelnik Kos.
Na trudu, radu i suradnji općini i načelniku je zahvalio i svetokriški župnik Vladimir Drnetić, a u ime zagorskih gradonačelnika i načelnika, Dan općine i župe Svetokrišćanima je čestitala gradonačelnica Zlatara Jasenka Auguštan – Pentek.

Tradicija i manifestacije

– Ono što svakako veže Sveti Križ Začretje i grad Zlatar, su tradicija i manifestacije i to je ono što trebamo njegovati za buduće generacije. Naravno, ono što naše sredine čini posebnim, su i ljudi koji podižu kvalitetu života našim općinama i gradovima – istaknula je Auguštan – Pentek.
Predsjednicu Županijske skupštine KZŽ i bivšu županicu Vlastu Hubicki posebno raduje nastavak izgradnje spojne ceste između Zaboka i Krapine.

– Srdačno pozdravljam dugogodišnjeg načelnika Ivana Kranjčića – Hambu. Politike služe da bi ljudi rado ostajali u svojem frtalju svijeta, da bi rado živjeli i rado stvarali i zato mi je drago da će se gradnja ove famozne spojne cesta s Krapinom, zbog koje su mene i Hambu svojevremeno pribijali na križ, nastaviti i u ući u završetak. Radujem se napretku – rekla je Hubicki.
Župan Željko Kolar je pak istaknuo kako se vidi da je načelnik Kos radio u razvojnoj agenciji i da mu je pisanje projekata i povlačenje sredstava iz EU fondova “core business”.

– Moram priznati da je najveću mapu projekata koji su mi bili dostavljeni iz svih općina i gradova, imao upravo Marko, koji je naslijedio sjajnog načelnika kakav je bio Hamba – rekao je Kolar.
U sklopu svečane sjednice, dodijeljena su i općinska priznanja. Zahvalnice su dobili Franjo Sente, Ivanka Šalković, Suzana Petrovečki, Franjo Potočki i Milka Sente, a Povelju Ana Jačmenica. (ab, jj)

Najnovije po kategorijama

“Sjedimo i gledamo kako nam se kuća raspada pred očima, a sami ne smijemo ništa dirati“

OSJEĆAJU SE TUŽNO I ZABORAVLJENO OD SVIJU: Kuća Viktorije Lešković (78) i Josipa Perešina (72) iz Jakšinca nakon potresa u ožujku dobila je crvenu oznaku. Dom su odbili napustiti jer, kažu, nisu dobili nikakav službeni dokument, i od tada čekaju rješenje svoje situacije, strahujući od novog potresa, koji bi za njih mogao biti koban

“Sjedimo i gledamo kako nam se kuća raspada pred očima, a sami ne smijemo ništa dirati“

Objavljeno: 24.01.2021. zagorjeinternational

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter