Svečanom sjednicom Gradskog vijeća obilježen Dan grada Oroslavja, nagrada za životno djelo dodijeljena Zdenki Knezić

GRADONAČELNIK GREDIČAK: Postajemo ne samo važan gospodarski čimbenik, nego i sve poželjnije mjesto za život

Objavljeno: 14.08.2019. Jožica Miklaužić

Povodom obilježavanja Dana grada Oroslavja održana je svečana sjednica Gradskog vijeća, koju je prigodnim govorom otvorio predsjednik Vijeća Stanko Čičko. Gradonačelnik Emil Gredičak se u svom obraćanju osvrnuo na postignuća i projekte koji se odvijaju na području Grada.

Uspješan grad

– Grad Oroslavje možemo svrstati u jedan od uspješnijih gradova u Republici Hrvatskoj što dokazuje i dobivena prošlogodišnja Nagrada za najbolji mali grad u gospodarstvu na području sjeverozapadne Hrvatske. Mislim da postajemo ne samo važan gospodarski čimbenik, nego i sve poželjnije mjesto za život i jednom od rijetkih sredina u koju se prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku više ljudi doseljava nego što se odseljava. U protekle dvije godine u našem je gradu porastao broj gospodarskih subjekata i obrtnika, dobit ostvarena u privatnom sektoru porasla je za 33 posto, prihodi poduzeća za 77 milijuna kuna, investicije u gospodarstvu su porasle za 14 posto,  69 novih radnika zaposleno je u privatnom sektoru, ostvareno je 35 milijuna kuna novostvorene vrijednosti i prosječna neto plaća porasla je za čak 616 kuna. Također, naš grad je jedan od rijetkih koji uspijeva biti i “ekološki osviješten“, pa je tako proglašen jednim od 10 najboljih gradova u Republici Hrvatskoj i po odvojenom skupljanju otpada. Naravno, zahvala za sve spomenuto ide kako našim inovativnim i poduzetnim gospodarstvenicima, tako i vrijednim, marljivim i poštenima ljudima, svima onima koji radite i stvarate nove vrijednosti te sudjelujete u razvoju i brizi za naš grad. Odluke koje donosimo na razini izvršne vlasti grada vjerujem da također pridonose razvoju povoljne situacije i daljnjem razvoju gospodarstva, ali i zadovoljavanju potreba građana i građanki Oroslavja – naglasio je gradonačelnik Gredičak, te u nastavku govora spomenuo neke od važnijih projekata koji se odvijaju na području Grada.
– Trenutno najvažniji projekt na prostoru našeg grada je proširenje i adaptacija postojećeg gradskog vrtića “Cvrkutić“, za kojeg su nam odobrena EU financijska sredstva, a vrijednost  investicije je oko 5,5 milijuna kuna. Danas ćemo prikazati i projekt izgradnje nove, trodijelne sportske dvorane, investicije vrijedne oko 20 milijuna kuna. Nadalje,  sa susjednim Gradom Zabokom i Zagorskom razvojnom agencijom zajednički projektiramo biciklističku stazu kojom bi kroz “polje“ između dva grada spojili željeznički kolodvor Zabok i autobusnu stanicu u centru Oroslavja. Također, u završnoj fazi je i projekt reciklažnog dvorišta, što je zakonska obaveza svih jedinica lokalne samouprave koje imaju preko 1500 stanovništva, a za koje je Grad otkupio zemljište. Svakako je bitno spomenuti i infrastrukturalne projekte, a jedan od najvećih takvih projekata je izgradnja rotora ispred crkve u samom centru, gdje završetak radova očekujemo početkom rujna – objasnio je gradonačelnik.
U nastavku sjednice projektant Božidar Gorički detaljnije je predstavio projekt izgradnje trodijelne sportske dvorane kao i biciklističke staze gdje je naglasio kako će se  realizacijom tog projekta Oroslavje i Zabok dodatno povezati, a da će udaljenost među njima tim putem iznositi svega dva kilometra.

Brza cesta

U ime gradonačelnika i načelnika Krapinsko – zagorske županije, Dan grada je čestitao načelnik Marije Bistrice, Josip Milički.
– Iz svega ovoga što je gradonačelnik prezentirao vidimo kako je pred Oroslavjem doista jako puno prilika i iz svega viđenog gradonačelnik i njegov tim su prepoznali te šanse, tako da se rezultati vide. Ono što je znakovito je kako vi nemate problema s gubitkom stanovništva, dapače k vama se doseljavaju obitelji, a to je vrijednost za cijelo naše Zagorje – rekao je načelnik Milički.
Svečanoj sjednici je prisustvovao i krapinsko – zagorski župan, Željko Kolar.
– Kad uspijete u jednom velikom projektu spojiti Oroslavje i Zabok to znači da više nema problema koje mi u Zagorju ne možemo riješiti. Što se tiče sportske dvorane, Oroslavje je grad sporta i kulture te grad sjajnih udruga, ali i grad velike osnovne i srednje škole i sigurno da postojeća sportska dvorana ne zadovoljava uvjete koji su potrebni i zato smo ušli u zajedničko projektiranje, a građevinsku ćemo dozvolu imati i brže nego što smo očekivali. Druga građevinska dozvola tiče se stare sportske dvorane koju ćemo pretvoriti u kabinete, blagovaonicu, kuhinju i ostale potrebne prostore. Što se tiče prometa, krenuli smo u projektiranje brze ceste koja je neophodna za daljnji razvoj gospodarstva na području Oroslavja. Svakako nam je cilj stvoriti bolje uvjete života za sve one koji žive ovdje kao i za sve one koji su prepoznali Oroslavje kao grad koji ima viziju i perspektivu i koji se doseljavaju – otkrio je župan Kolar.
Čestitke povodom Dana grada kao izaslanik Hrvatskog sabora izrazio je i saborski zastupnik Ivan Čelić.
– Vlada koja se odlučila na partnerske odnose s gradovima, općinama i županijama ima investicijski ciklus na području Krapinsko – zagorske županije veći od dvije milijarde kuna. Ovom prilikom želim najaviti i skorašnju sjednicu Vlade Republike Hrvatske na području Krapinsko – zagorske županije gdje će biti predstavljeni projekti u vrijednosti od milijardu kuna. Neki kažu da se stalno radi o nekim velikim novcima, a malo se toga zapravo vidi, naime puno toga je ispod zemlje pa tako moramo riješiti klizišta, poplave i ono što ljudi očekuju, a to je povećanje plaća. Također uz razvoj prometne naglasio bi da je izuzetno važan razvoj željezničke infrastrukture koja je zapostavljena, pa tako elektrifikacija pruge Zabok  – Zaprešić predstavlja izniman značaj za cijelu županiju– zaključio je saborski zastupnik Čelić.

Dodjela priznanja

Tijekom svečane sjednice dodijeljena su priznanja grada Oroslavja za 2018. godinu svim zaslužnim pojedincima. Nagrada za životno djelo pripala je Zdenki Knezić za njezina iznimna višegodišnja postignuća u kulturi, zatim je nagrada grada Oroslavja uručena Rajki Voćanec za doprinos kod uređivanja parkova i javnih površina, dok je plaketa grada Oroslavja dodijeljena Župi Blažene Djevice Marije za 350 – godišnjicu postojanja župe. Nadalje, Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Stubička Slatina pripao je grb grada Oroslavja, a zahvalnice grada su primili: Jasmina Burek, Milan Jožinc, Dragutin Lončar, Pizzeria Oro Goro, Vertiva Croatia d.o.o., DVD Oroslavje i Euro Wood iz Zagreba.

 

 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter