U Zaboku obilježen Svjetski dan multiple skleroze, nevidljive bolesti s tisuću lica – poseban naglasak stavljen na problem parkiranja osoba s invaliditetom

“Nije ljudski parkirati na mjestu za osobe s invaliditetom. Često naši članovi zbog toga ne mogu doći do zdravstvene ustanove ili prostorija Društva multiple skleroze”

Objavljeno: 30.05.2019. ivanabelosevic

U Velikoj Galeriji grada Zaboka obilježen je Svjetski dan multiple skleroze, a tim povodom članovi Društva multiple skleroze Krapinsko – zagorske županije skrenuli su pozornost na pristupačnost za osobe s invaliditetom u Zaboku, s posebnim naglaskom na parkiranje osoba s invaliditetom, a održana je i redovna godišnja izvještajna skupština Društva te je predstavljen projekt OAZa – Osobni Asistenti Zagorje, koji se financira iz Europskog socijalnog fonda. Tajnica Društva Svjetlana Pripeljaš rekla je da se Svjetski dan multiple skleroze obilježava u više od 63 zemlje svijeta.

6,5 tisuća oboljelih

– Tema ovogodišnjeg dana je “Nevidljiva multiple skleroza“, jer oboljeli često nailaze na razne oblike diskriminacije, s obzirom na to da se ta bolest ne vidi, a naziva se bolešću s tisuću lica. Od nje boluju osobe mlađe životne dobi, između 19 i 40 godina starosti. Mi radimo na poboljšanju kvalitete života oboljelih osoba i trenutno povodimo dva europska projekta, fokusirajući se na to kako možemo zaposliti osobe. Trenutno provodimo projekt “Kiss“, kako bi osobama u nepovoljnom položaju pružali pomoć i uslugu osobne asistencije, koju provodimo za 20 korisnika, s ciljem da postanu aktivni članovi zajednice. Imamo i devet pomoćnika u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju. Danas predstavljamo projekt “OAZa“ – Osobni Asistenti Zagorje, u kojem za 13 korisnika provodimo osobnu uslugu asistencije. Radi se o 11 osoba oboljelih od multiple skleroze i dvije osobe s invaliditetom iz Udruge invalida Donja Stubica. Projekt se provodi i s Društvom multiple skleroze Varaždinske županije za dva korisnika. Cilj je izvlačenje oboljelih osoba iz kuća, s time da ih ne smještamo u domove, nego im pomažemo da postanu aktivni članovi, da mogu sudjelovati na raznim radionicama, predavanjima i da uz sklopu asistenata mogu i raditi – istaknula je Pripeljaš.

Predsjednica Društva multiple skleroze KZŽ Nada Smrekar kazala je kako u svijetu preko dva milijuna ljudi boluje od multiple skleroze, a u Hrvatskoj je preko 6,5 tisuća oboljelih i taj broj, nažalost, sve više raste.

– Svaka osoba s invaliditetom, pa tako i multiple sklerom, prihvatljivija je u društvu, društvo je sve više senzibilizirano i spremno je za suradnju. Društvo multiple skleroze Krapinsko – zagorske županije djeluje u cijeloj županiji i u kontaktu smo sa svim čelnim ljudima u gradovima i općinama te u Županiji, s kojom imamo izvanrednu suradnju. Obitelj je broj jedan, članovi kojima pomaže obitelj stoje na svojim vlastitim nogama i psihička podrška im je najvažnija. Podrška je od iznimne važnosti i oni koji imaju nekoga uz sebe, bolje se nose s dijagnozom. Ljudi s tom dijagnozom mogu itekako kvalitetno raditi, imamo prekrasnih primjera i zato govorim poslodavcima da ne gledaju na to ako netko ima multiple sklerozu ili je u kolicima, jer mi možemo kvalitetno živjeti. Sve se uz asistenta da kvalitetno organizirati, samo treba biti dobra volja. Jako je velika i problematika parkiranja, jer često zdrave osobe parkiraju na mjesto osoba s invaliditetom. Treba doći do svijesti zdravih ljudi da ne parkiraju na tim mjestima, jer to nije lijepo i ljudski. Naši članovi ne mogu doći do zdravstvene ustanove ili naše Udruge koja radi svaki dan i gdje ljudi dolaze na terapije – naglasila je Smrekar.
Nikolina Roth iz Zlatara od multiple skleroze je oboljela 2014. godine, a pravi problemi su počeli 2016., kad je zbog bolesti završila u invalidskim kolicima na tri mjeseca.
– Šepam na lijevu nogu i lijeva ruka mi je slabija. Sve nas užasno nervira to što ne možemo napraviti normalan korak ili skočiti, trčati ili voziti bicikl i to užasno djeluje na našu psihu – pojasnila je Roth.

Odgovorna socijalna politika

Zamjenica gradonačelnika Zaboka Valentina Đurek čestitala je Društvu multiple skleroze KZŽ na uspješnom radu i postignutim rezultatima.
– Sa zadovoljstvom mogu reći da Grad Zabok vodi društveno odgovornu socijalnu politiku, koja promiče ljudska i socijalna prava svojih građana, te uspješno surađuje sa suradničkim institucijama i organizacijama u provedbi te politike. Posebno je važna svakodnevna komunikacija i suradnja s predstavnicima udruga osoba s invaliditetom, kako bismo poboljšali svakodnevni život osoba s invaliditetom. Grad Zabok je dosad u realizaciji komunalnih projekata i u sklopu rekonstrukcije nogostupa i izgradnje autobusnih ugibališta, riješio upuštanje rubnjaka na nogostupima i time osigurao lakšu mobilnost osobama otežanog kretanja, izgradnjom pješačko – željezničkih prijelaza omogućio prijelaz invalidnim osobama, riješio pristup prema objektima, Multimedijalnom centru, gradskoj knjižnici i sportskoj dvorani. Vezano uz financiranje projekata, Grad Zabok je putem javnog natječaja 2018. godine Društvu dodijelio 10.000 kuna za provođenje projekta “Zajedno“ – rekla je Đurek.

Zamjenica krapinsko – zagorskog župana Jasna Petek rekla je da je multiple skleroza jedna vrlo neugodna bolest, koja je često nevidljiva, ali svi oboljeli imaju problema u svakodnevnom životu.
– Mi koji smo na dužnosti u županiji, općinama i gradovima trebamo pomoći da se segmenti života u kojima možemo pomoći, poboljšaju. U Krapinsko – zagorskoj županiji putem natječaja pomažemo u projektima udruge, koji su odlični. Promišljajući o tome koliko je važna pristupačnost, u Županiji radimo dizalo koje će ići na prvi i drugi kat, tako da ćemo se prilagoditi i sve će službe koje rade s korisnicima biti na prvom i drugom katu te će biti dostupne svim ljudima koji ne mogu koristiti stepenice. Ponosna sam što smo napravili i jedan sanitarni čvor za osobe s invaliditetom. To su nužni koraci u prevladavanju onih arhitektonskih prepreka. Ono što moramo stalno prevladavati, su prepreke u našim glavama. Čini mi se da se u županiji dogodio pomak i sretna sam da se o nekim temama vrlo jasno raspravlja, pomičemo granice i postigli smo jedan nivo koji je jako važan, kako bismo izgradili svijest o potrebi prilagođavanja prostora i svega što nas okružuje, osobama koje imaju neku vrstu invaliditeta – zaključila je Petek.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter