Od ukupno 37 vijećnika, samo je 20-ak došlo na 19. sjednicu Županijske skupštine Krapinsko – zagorske županije. Na aktualnom satu najistaknutije teme bile su topla voda u zagorskim školama, topli obrok za djelatnike Županije i elementarne nepogode.
Nezavisni vijećnik Romeo Vincelj upitao je koliko škola u Krapinsko – zagorskoj županiji još uvijek nema toplu vodu i kada se to planira sustavno riješiti.
– S obzirom na to da se u medijskom prostoru pojavio problem s toplom vodom za djecu u zagorskim školama, zanima me informacija koliko škola ima, a koliko nema toplu vodu, te na koji način i do kada se planira to sustavno riješiti ako imamo podatke o tome, bez obzira na to iniciraju li ravnatelji škola to ili ne. Svi se moramo složiti da se ravnatelji škola bore s toliko problema i kada bi sad krenuli s inicijativama prema osnivaču što im sve fali u školama, trebalo bi nam zaista jedno vrijeme i puno novaca da se sve riješi i sanira na zadovoljstvo naše djece – poručio je Vincelj.
Župan Željko Kolar poručio je vijećniku Vincelju da će detaljan odgovor dobiti u pisanom obliku. Inače, župan je u utorak u OŠ Konjščina, prilikom potpisivanja ugovora s izvođačem koji će obavljati rekonstrukciju radijatorskog grijanja u toj školi, odgovorio na nedavne prozivke kako je obećao toplu vodu za učenike OŠ Konjščina s početkom nove školske godine, no to se nije ostvarilo.
– Na Danu Općine je spomenut nedostatak tople vode u školi i ja sam obećao da ćemo to napraviti do početka školske godine. S obzirom na to da smo čekali da završi natječaj da imamo izvođača radova i da ne ‘ropamo’ dva puta po školi, ti radovi će se sada paralelno izvesti s radovima koji su vezani za centralno grijanje, tako da će se do kraja desetog mjeseca uvesti i topla voda – rekao je Kolar.
Vijećnik Davor Kljak (Reformisti) pitao je župana zašto nije proglašena elementarna nepogoda zbog velikih šteta u poljoprivredi? Kako je istaknuo, gradovi i općine trebali bi se pokrenuti i prijavljivati prirodne nepogode na svojim područjima.
– Ja nemam ovlasti proglašavati elementarnu nepogodu bez zahtjeva općina i gradova. Da bi gradonačelnici ili načelnici meni mogli podnijeti zahtjev da proglasim elementarnu nepogodu, mora biti minimalno 20 posto štete u odnosu na izvorne prihode općine ili grada. S obzirom na to da su kolegice i kolege aktivirali svoje komisije koje imaju za štetu od elementarnih nepogoda, očito je da su nakon obilaska terena zaključili da šteta nije tolika da bi se mogla proglasiti nepogoda. Prema tome, nije bilo moguće da mi reagiramo u ovom slučaju. Tamo gdje smo zahtjeve dobili, tu smo nepogodu i proglasili. Imali smo Pregradu i Hum na Sutli i nadamo se da do kraja godine više nećemo morati proglašavati nepogode – odgovorio mu je Kolar i dodao:
– Ono što je jasno je da klimatske promjene nose nove izazove za poljoprivrednike. To će se morati rješavati na globalnoj razini – poručio je Kolar.
Gradonačelnik Oroslavja i nezavisni vijećnik Viktor Šimunić županu Kolaru je predložio:
– Riječ je o toplom obroku za 134 djelatnika Županije i predlažem povećanje naknada za topli obrok s 80 na 100 eura – predložio je Šimunić.
Župan je kratko odgovorio kako je njegov prijedlog ‘primljen na znanje’.
Odsutnost dobrog dijela vijećnika župan je kratko prokomentirao:
– Drago mi je da su tu oni kojima je stalo do Županije, ljudi su nas za to i birali – komentirao je Kolar.