Najtrofejnija malonogometna momčad Zagorja, MNK Yeti iz Krapine, proslavio je 50. rođendan – zlatni jubilej. Iako aktivno ne nastupaju na turnirima, njihovo okupljanje i druženje svake godine donese nostalgična sjećanja na dobra stara vremena kada su ti današnji “mladići” žarili i palili na svim turnirima na kojima su se pojavili.
O tragu koju je klub ostavio u Zagorju najbolje govori i činjenica da je na izložbi “Sport u Hrvatskom zagorju. Povijest. Tradicija.”, u listopadu 2022. godine u Muzeju Seljačke bune, između izloženih trofeja, dresova, klubova, slike poznatih reprezentativaca u raznim sportovima, bila izložena i postava koja je predstavljala MNK Yeti.
Proslava koja se održala u šatoru koji se nalazio u dvorištu doma Borisa Vodolšaka, privukla je mnoge ljubitelje nogometa, prije svega malonogometaše koji su nosili dres Yetija, potom uzvanike kao što su Zoran Gregurović, saborski zastupnik i gradonačelnik Krapine, koji je u svom obraćanju naglasio da je zadivljen uspjesima kluba, tradicijom i lijepom prošlošću što za Krapinu i sportski život Grada ima trajnu vrijednost.
Bili su tu i njegov zamjenik Ivica Hršak, zatim Saša Kundih, predsjednik Sportskog saveza Grada Krapine, Branko Piljek, glavni tajnik Sportske zajednice KZŽ, neizostavni dr. Ivica Balagović te mnogi drugi.
Impresivan muzej
Sve je počelo 15. rujna 1974. godine na travnatom igralištu u Jazvinama i malo tko je mogao vjerovati što će se sve dogoditi tijekom svih ovih godina. Najprije na turnirima u Zagorju, a kasnije na turnirima na prostoru bivše države. Oproštajni turnir odradili su u svom stilu – osvajanjem Festivalskog turnira u Krapini 1994. godine.
Svi rezultati, strijelci, i ostali važniji podaci nalaze se u raritetnom i jedinstvenom Muzeju Yeti, vlasnika i osnivača, igrača i predsjednika kluba Borisa Vodolšaka u potkrovlju njegove kuće u Krapini, na adresi Ante Starčevića 1. Više od tisuću raznih nagrada i trofeja nalazi se u prekrasno uređenom prostoru od 110 metara četvornih, kojeg su proteklih godina mnogi ljubitelji sporta iz cijelog Zagorja, Hrvatske, Slovenije, Sjeverne Makedonije, Njemačke, Poljske, Irske, Austrije, Belgije, Australije, Kanade, itd.
Kada malo „uskočimo“ u tekstovepisane o najtrofejnijem malonogometnom klub ovih prostora, a najvjerojatnije i Hrvatske “upada u oči” zanimljiva činjenica da najviše nastupa ima Milan Šimunić – Šiša (371), a zatim slijede Milan Vojnović – Vojka (329), Zoran Sertić Zoki ((305), Ivan Dolenc – Gega (266), Ivan Šemnički – Šema (223), Berislav Obadić – Pirgo (179), Ranko Marjanović – Aco (166), Boris Vodolšak – Moca (154), Ivica Petanjek – Pico (149), Ivica Vidović – Relček (142), itd. Listu strijelaca predvodi osnivač i voditelj kluba Boris Vodolšak Moca (284), a slijede ga Milan Vojnović – Vojka (239), Milan Šimunić – Šiša (196), Martin Jurinjak – Jura (166), itd.
Osim toga, bitno je naglasiti da su periodu “življenja” kluba nastupile četiri generacije malonogometaša, a svoje je nastupe upisalo njih 336.
Nestvarni podaci
MNK Yeti nastupio je na 200 turnira, odigrao 50 prijateljskih utakmica, nastupio na 10 veteranskih turnira i organizirao 40 pozivnih turnira povodom svojih obljetnica. Impresivan je i fenomenalan broj osvojenih nagrada u proteklih 50 godina, a on je premašio troznamenkastu cifru i stao na brojci 1008.
Ovo su gotovo nestvarni podaci, ali treba napomenuti da su Yetiji na većini turnira uz ekipne nagrade osvajali i individualne nagrade, tako da se u bogato ispunjenim vitrinama Muzeja nalaze medalje, plakete, diplome, priznanja, zahvalnice, zastavice, dresovi, suveniri, maskote, značke ali i replike te slike drugih nagrada kao što su odojci, večere, pizze, itd.
Sve ovo je sačuvano zahvaljujući pravom entuzijastu i zaljubljeniku u nogomet, Borisu Vodolšaku – Moci, koji nije samo vodio statistiku svojih ekipa. U njegovoj arhivi nalaze se i sve utakmice koje je odigrao od početka srednje škole do one oproštajne, 11. prosinca 1990. godine. Boris je u tom periodu odigrao 680 utakmica i postigao čak 2040 golova (prosjek od tri gola po utakmici op.a.) te je 22 puta dobio nagradu za najboljeg strijelca.
Rad i entuzijazam Borisa Vodolšaka prepoznali su i drugi te je za svoj rad, entuzijazam, upornost, dobio i zaslužena priznanja 1986. godine Priznaje SIZ-a za fizičku kulturu Općine Krapina; 2014. godine Povelju grada Krapine i Priznanje za životno djelo krapinskog Športskog saveza kao i Priznanje za razvoj športa u KZŽ.
– Evo čekali smo 50 godina da proslavimo takav jubilej, i što se dogodi? Dogodi se ciklona Boris. Boris je malo odlučio pokvariti slavlje Borisu – našalio se u svom obraćanju domaćin Boris Vodolšak i svima prisutnima poželio ugodno druženje.
No, u nekoliko rečenica koje je na Facebooku Sportskog saveza Grada Krapine napisao predsjednik Saveza Saša Kundih najbolje je opisan značaj rada Borisa Vodolšaka za grad Krapina:
Posebna draž
– Ovo ima samo naš grad, naša Krapina. Živi u tom našem gradu jedan čovjek, imenom i prezimenom, Boris Vodolšak, čovjek koji je prije 50 godina osnovao MNK, pod nazivom Yeti, a ubrzo nakon toga i košarkaški klub istog imena. Pomno je godinama bilježio sve rezultate, s turnira, raznih natjecanja, rukom zapisivao sve ono što se događalo, ispisao na tisuće stranica, svaki pehar, medalja, sportski rekvizit je našao svoje mjesto u jedinstvenom muzeju u potkrovlju kuće u kojoj živi s obitelji, u muzeju koji predstavlja 50 godina entuzijazma, na tisuće sati provedenih na sportskim terenima, puno ljubavi, a da ne govorimo o potrošenom vlastitom novcu. Hvala gospodinu Borisu Vodolšaku na svemu što je napravio za sport grada Krapine u ovih 50 godina – napisao je Kundih.
Sve obljetnice MNK Yetija imaju svoju draž, svoju posebnu čaroliju, pogotovo one zaokruženih brojeva, pa je tako na proslavi 50. rođendana bilo preko 100 uzvanika, odnosno igrača koji su nosili dres kluba, a klub ih je nagradio prigodnim plaketama i poklonima za sve što su pružili da se ime kluba čuje diljem Lijepe Naše i šire.