U tijeku je energetska obnova pomoćne zgrade Dvora Trakošćan koja se nalazi u samom podnožju dvorca i koja je zaštićeno kulturno dobro. Kako nam je otkrila ravnateljica Dvora Trakošćan Goranka Horjan, radovi su u punom jeku.
– Želimo napraviti što više radova koji zavise od vremenskih uvjeta kao što je zamjena i uređenje krovišta. Svakako bismo to željeli riješiti prije obilnijih kiša koje su eto već počele. Potrebne su nam kako bi se napunilo očišćeno jezero, no otežavaju izvođenje radova na krovištu. Uvijek je to tako – kaže Horjan.
Bolja pristupačnost
Inače, na samom gradilištu predstoje još brojni zahvati kojima će se riješiti problem kapilarne vlage, modernizirat će se rasvjeta te napajanje strojarnice, a ugradit će se i vertikalno dizalo.
– Obnova će nam pomoći naše prostore učiniti dostupnima svim kategorijama posjetitelja. U sklopu horizontalnih mjera osigurat će se pristupačnost osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću, kao i prilagodba sanitarnog čvora osobama s invaliditetom. Uz to će se provesti i građevinske mjere izolacije podova na tlu, kosog grijanog krova i djelomičnog stropa prema negrijanom tavanu te će se izvor topline zamijeniti ugradnjom visoko učinkovite dizalice topline. Cijeli projekt obnove ugovoren je u trajanju od 34 mjeseca, odnosno zaključno s veljačom 2026. godine, no vjerujemo da ćemo radove izvesti i prije roka – dodaje ravnateljica.
U zgradi su se dosad obavljale kulturne, muzejsko – galerijske i pomoćne djelatnosti, a kako kaže Horjan, to se za sada neće mijenjati, odnosno, namjena zgrade za sada ostaje ista.
– Naime, kod povijesnih zgrada uvijek je mnogo izazova i njihova prilagodba zahtjeva stalne intervencije. Muzej ima zgrade koje su građene za potpuno druge svrhe te ih mora prilagoditi današnjim zahtjevima i potrebama što nije uvijek lako. Ova investicija će nam omogućiti da uspostavimo jedan funkcionalan prostor za kvalitetnije obavljanje raznih aktivnosti koje muzej provodi. Uz prostore za publiku i korisnike, tu su i zaposlenici muzeja koji će svrhovitije koristiti radne prostore. Zadržavamo postojeće gabarite zgrade jer se radi o spomeniku kulture, a aktivnosti koje se u njoj planiraju provoditi odnose se na obavljanje muzejske djelatnosti i poslove održavanja. U prizemlju je važan prostor galerije za povremene izložbe jer se nalazi na direktnoj trasi koja vodi do dvorca. Planirani su ovdje i prostori za edukativne sadržaje i događanja. Pored toga tu su naše vlastite radionica koje su nam iznimno važne za obavljanje poslova na održavanju prostora dvorca i okoliša – kaže ravnateljica.
627.000 eura
Dvor Trakošćan je prijavio projekt obnove za koji je projektnu dokumentaciju izradila tvrtka BUILDING d.o.o. iz Ivanca. Neke su stavke iz tog projekta izdvojene, tako da projekt nije dobio 100 posto financiranje već je iz Fonda osigurano 322.643,83 eura. Ostali dio potreban da se prostor privede funkciji u iznosu od 304.617,42 eura financirat će Ministarstvo kulture i medija.
– U postupku javne nabave, koju smo morali ponavljati jer uopće nije bilo ponuditelja, tek u drugom javnom pozivu javio se samo jedan ponuditelj, Zagorje Vodoprivreda, s kojim je i sklopljen ugovor. Ponovljeni postupak odgodio je prvotno planirani početak radova s proljeća na ljeto. Također je ponuda bila veća od projektantski procijenjene vrijednosti, pa smo morali ishoditi dodatne suglasnosti da možemo ugovoriti radove. Ukupni troškovi cijelog projekta iznose 627.261,25 eura i naš osnivač, Ministarstvo kulture i medija, zaista nam je osigurao svu potrebnu potporu na čemu smo iznimno zahvalni – zaključuje Horjan.
Također, dodajmo i da su obnovljene drvene stepenice koje vode prema samom dvorcu.