U nesnosnim vrućinama i toplotnim valovima koji su zavladali ovog ljeta posebno uživaju stršljeni, piše eMeđimurje.
Toplo i suho vrijeme im godi, a intervencije u uklanjanju gnijezda te ubodi ovih, za neke opasnih, kukaca rastu. Mnogi regionalni mediji diljem Hrvatske pišu o nikad više intervencija zbog uboda, ali i zbog uklanjanja gnijezda iz neposredne blizine čovjeka.
Opasnost za ljude i pčele
Bioinstitut d.o.o. za usluge u zdravstvu i veterinarstvu iz Čakovca posjeduje licencu za uklanjanje stršljenovih gnijezda. Kako portal eMeđimurje saznaje iz Službe za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju, ove godine su preplavljeni pozivima za uklanjanje gnijezda upravo zbog toplog vremena i izostanka kiše. Intervenirali su i u Sivici, gdje je mještani jedva izbjegao smrt zbog uboda stršljena. S ovim se kukcima ne treba šaliti, kažu. Ako gnijezdo stršljena predstavlja neposrednu opasnost za čovjeka, po pozivu će izaći na teren. Usluga uklanjanja gnijezda naplaćuje se oko 65 eura, ovisno o zahtjevnosti intervencije.
No stršljeni nisu opasni samo za ljude. Kako poznati međimurski pčelar Željko Trupković kaže, stršljeni se hrane pčelama i predstavljaju opasnost za kolonije u košnicama. No zbog naših europskih stršljena nije toliko zabrinut koliko zbog agresivnih i invazivnih azijskih stršljena.
— Europski stršljeni postaju agresivni samo ako se osjećaju ugroženo. Ako ih ne dirate, neće vas napasti. No azijski stršljeni su izrazito agresivni i izrazito proždrljivi. Mogu pojesti između 30 i 50 pčela dnevno. Osim toga, prskaju i otrov, čak s udaljenosti 20-30 cm. Ti su se stršljeni pojavili već u Mađarskoj, Austriji i Francuskoj. Kada se uklanja njihovo gnijezdo, licencirani stručnjaci moraju nositi posebno podložena odijela s vizirom jer ti stršljeni mogu prskati otrov u oči. Njihov je ubod opasniji – rekao nam je Željko.
Što ih privlači
Stršljene i ose privlači šećer, ali i miris piva. Ako ste vani i pijete iz limenke ili boce, prije gutljaja obavezno provjerite je li se nešto uvuklo u njih. Vrlo je moguće da je nepozvani gost došao uživati u piću. Ubodi u grlo, vjerojatno najgore mjesto za ubod, nisu toliko rijetki. Ubod stršljena posebno je problematičan jer njihov otrov sadrži histamin koji može uzrokovati teške alergijske reakcije kod nekih ljudi. Za razliku od pčela koje ostavljaju žalac nakon uboda, stršljen može ubosti više puta.
Od uboda se možete zaštiti tako da ostanete mirni kad ih susretnete. Ne približavajte se njihovim gnijezdima. Za tjeranje kukaca možete koristiti sprejeve, ali oni ne garantiraju uspješnost. Ako ste pronašli gnijezdo na tavanu ili u blizini kuće, pozovite stručnjake iz Bioinstituta. Nemojte na vlastitu ruku koristiti vatru ili sprejeve – riskirate uništavanje imovine i potencijalnu smrt.
Blagi simptomi uboda stršljena su crvenilo, blago oticanje i bol, svrbež i mogući osip. Simptomi najčešće traju nekoliko sati, no mogu potrajati i cijeli dan. Alergične osobe mogu pretrpjeti teže simptome poput osipa van mjesta uboda, oticanje kože ili grla, crvenilo kože, kašalj, otežano disanje, stezanje u prsima, zviždanje pri disanju, mučninu, povraćanje, znojenje i šok. Anafilaksija može brzo nastupiti i biti smrtonosna u vrlo kratkom vremenu.
Ako vas ubode stršljen, očistite zahvaćeno područje sapunom i vodom, a zatim na mjesto uboda stavite hladni oblog kako biste ublažili bol i smanjili oticanje. Ako ste ubodeni na ruci ili nozi, podignite je kako biste smanjili oticanje. Ako se pojave teži simptomi, kontaktirajte hitnu pomoć.