Unija poslodavaca Srbije još nije izašla s prijedlogom za koji konkretan iznos treba povećati minimalnu cijenu rada, ali iz te organizacije ističu da su najvažniji parametri za gospodarstvenike u Srbiji vezani za rast bruto domaćeg kapitala. proizvoda i rast inflacije, piše Poslovni dnevnik.
– Sindikati su izašli sa svojim prijedlogom. Još nismo izašli s konkretnim iznosom, ali uvijek ističemo da su najvažniji parametri za gospodarstvenike u Srbiji vezani uz rast bruto domaćeg proizvoda i rast inflacije – kazala je Ljiljana Pavlović, članica pregovaračkog tima Unije poslodavaca Srbije (UPS), za Novu ekonomiju.
Ovih dana su počeli pregovori o minimalnoj plaći koja će vrijediti od 1. siječnja 2025. godine. Sindikalni predstavnici traže da minimalna plaća bude veća od 60.000 dinara (oko 500 eura). Država još nije dala službeni prijedlog, no neslužbeno je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić dao naslutiti da bi minimalna plaća od iduće godine mogla biti između 51.000 i 52.000 dinara.
Pavlović je podsjetila i da Unija inače prije pregovora provodi anketu među poslodavcima.
– Prema podacima koje smo dobili od poslodavaca, oko 35 posto poslodavaca nije za povećanje minimalne plaće i smatra da će se to negativno odraziti na njihovo poslovanje. Jedna od prvih mjera koju bi u tom slučaju poduzeli je smanjenje broja zaposlenih i povećanje cijena usluga i proizvoda – rekla je.
Izvršni tajnik UGS “Nezavisnost” i član pregovaračkog tima Miloš Miljković kaže za Novu ekonomiju da su predstavnici države izašli samo s parametrima i analizama na kojima će temeljiti svoj prijedlog, ali da nisu iznijeli konkretne brojke, koliko bi trebalo biti povećanje minimalne plaće.
Naveo je i da su poslodavci predlagali da se minimalna plaća podigne ispod deset posto, oko 7,7-8 posto (do 51.000 dinara), ali je, smatra, taj prijedlog nerealan i čak je manji od onoga što država “neslužbeno” nudi.