FOTOGALRIJA: U spomen na sve one romare koji su nekad išli iz Zlatar Bistrice u Mariju Bistricu

JEDNA OD NAJLJEPŠIH TRADICIJA: 300 jahača i 150 zaprega na 22. vozočašću pohodilo svetište Majke Božje Bistričke

Objavljeno: 18.08.2024. zagorjeinternational

Jedna moderna tradicija sa starinskim štihom s kakvim se malo mjesta može pohvaliti, danas je krenula po 22. puta s punkta gdje su davne 1911. Godine došli prvi romari vlakom u Zlatar Bistricu kako bi pohodili Majku Božju Bistričku. 

Kako se tradicija sad već odvija dva desetljeća, ni ne čudi odličan odaziv tako su već u rano jutro na kolodvoru Zlatar Bistrica pojavilo se 300 jahača i 150 kočija. Vrijeme je također poslužilo te je ova poduža kolona oko devet sati krenula ka Mariji Bistrici. 

Organizator i začetnik ove tradicije ‘Vozočašća’ Mirko Majsec istaknuo je kako je to samo nastavak tradicije. 

– Nekad kao i danas romari odnosno hodočasnici koji dođu voze se iz Zlatar Bistrice do Marije Bistrice u zapregama. Prvih godina imali smo tek 10 kočija, a sad skoro pa da više nemamo ni mjesta. Kolona bude skroz od početka do cilja puna s jahačima i vozačima. Tijekom godine znamo odvesti par tura, ali ovo danas je nešto posebno jer ovakvo nešto nema nigdje u ovom dijelu Europe – kazao je Majsec dodavši kako prvo idu jahači pa za njima kočije. 

Kako je napomenuo Mirko Majsec, ova tradicija poprimila je međunarodne okvire pa su tako došli iz Slovenije konji i kočije Antona Gorca. 

– Ove godine smo tu po sedmi puta, a imamo dvije kočije. Možete biti ponosni na ovaj veliki događaj, jer imati 150 kočija i 300 jahača nije mala stvar. Mi i inače dobro surađujemo s obzirom na to da vaši konjogojci dolaze često k nama pa se mi ovdje na neki način odužimo – rekao je Anton Gorc iz Trebnjega pri Novem Mestu. 

Jedna od domaćica vozočašća načelnica Zlatar Bistrice Vesna Mikulec nije krila zadovoljstvo što se tradicija nastavlja. 

– Sretna sam i zadovoljna što po 22. Puta vozočašće kreće iz Zlatar Bistrice po starom običaju u Mariju Bistricu k svetištu Majke Božje Bistričke. Izuzetno mi je drago što se tradicija i dalje održava jer je ona uz običaje i kulturu ono što nas izdvaja te po čemu smo mi posebni – poručila je Vesna Mikulec. 

Njezin kolega načelnik Josip Milički pak je apostrofirao kako  su se u manifestaciju uključile sve razine vlasti. 

– Svi od lokalne do državne razine će biti ovdje, a to daje dodatnu težinu ovom događaj. Moramo čuvati svoju tradiciju i baštinu jer tko ju ne čuva, nema ni budućnosti – kazao je Josip Milički. 

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek 

– Podržavamo tradiciju odlaska naših poljoprivrednika i uzgajivača konja u najveće marijansko svetište Mariju Bistricu. Vlada doprinosi upravo konjogojcima kroz mnoge programe kojima potiče razvoj ovog sektora, a posljednjih 20 godina broj konja se gotovo upeterostručio. Nastavit će to činiti i dalje te je osigurano 38 milijuna eura za zaštićene pasmine konja – kazao je tajnik Tušek.  

Ovim prilikom nekadašnji krapinsko – zagorski župan Siniša Hajdaš Dončić prisjetio se kako je prvo vozočašće bilo podsjetnik na tradiciju iz 1911. Godine što su Županija i lokalna zajednica prepoznale.  

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar skrenuo je pozornost na to kako je vozočašće postala neizbježna manifestacija. 

– Kažu ljudi kako se novcem može kupiti sve, ali ne i tradicija. Mi ovo radimo već 22. Godine i to je zapravo dodatna ponuda u vidu turizma našim hotelima koji su ovog trenutka puni. Uz to, mi smo jedna od županije gdje raste broj konja i to za čak 8,5 posto u odnosu na predlani. To je jednostavno ljubav i još jednom, tradicija – zaključuje župan Željko Kolar. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba