Osim u Domu zdravlja gdje je deficit liječnika obiteljske medicine, od nedavno nedostaje liječnika i u Zavodu za hitnu medicinu Krapinsko-zagorske županije.
– Moram priznati da smo do ljeta imali dovoljan broj liječnika, ali unatrag dva mjeseca otišlo ih je 15. Ovo je razdoblje kada je dosta liječnika dobilo specijalizacije u drugim zdravstvenim ustanovama, u bolnicama. Tako da se i kod nas dogodio taj deficit, pa smo se morali aktivirati po tom pitanju – rekao je za Radio Stubicu ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Krešimir Božić.
Raspisan je natječaj za zapošljavanje osam liječnika, četiri su se javila, još se četiri traže. Zavod za hitnu medicinu KZŽ računa na novu generaciju liječnika koji su upravo završili studij, pa je i natječaj tako “tempiran”.
Nedostatak liječnika i drugog medicinskog osoblja upravo je jedan od najvećih izazova zdravstvenog sustava u Hrvatskoj. Kadra nedostaje najviše u ruralnim sredinama i na otocima. Kako bi se ublažio taj problem, županije i gradovi pokušavaju sufinanciranjem stanovanja privući medicinski kadar u manje sredine, a stanovništvu osigurati kvalitetnu zdravstvenu skrb.
U Krapinsko – zagorskoj županiji prva je to učinila Općina Konjščina, koja je odlučila stimulirati rad liječnika s 5000 eura godišnje, kroz tzv. liječnički fond. Mjera je polučila rezultate, a stanovnici napokon dobili doktora.
Inače, Ministarstvo zdravstva priprema novi dvogodišnji model za mlade liječnike, prema kojem će se netom diplomirani studenti medicine moći odlučiti za program rada i edukacije u obiteljskoj medicini, javnom zdravstvu i hitnoj medicinskoj službi. Prije nepune dvije godine, zbog velikog je otpora neslavno propao prijedlog o godini dana rada u primarnoj zdravstvenoj zaštiti nakon završenog fakulteta. Zato su osmišljene nove mjere koje neće biti obavezne već stimulativne. Program će trajati najduže 24 mjeseca, polaznik će moći u bilo kojem trenu odustati, no za svakih šest mjeseci dobit će određeni broj bodova za specijalizaciju.