Naizgled prave puške i ekipa u vojnim uniformama oko starog dvora Poznanovec - to može biti samo jedno

UPOZNAJTE AIRSOFT TIM EXILES: Znaju nam zvati policiju, ali starija ekipa je impresionirana s nama

Objavljeno: 11.08.2024. Nikola Turin

U turbulentnom vremenu za Hrvatsku kada se najavljuje ponovno uvođenje, ili točnije rečeno obnavljanje, s obzirom na to da nikada zapravo nije bio ukinut već samo suspendiran, obveznog vojnog roka, mišljenja javnosti nikad nisu bila više podijeljena.  

U nedostatku takve obuke, ali i zbog čisto sportskih razloga i želje za ispucavanjem stresa nagomilanog na svakodnevnim poslovima, okupila se ekipa iz Airsofta Exiles koja je uzela stvari u svoje ruke i spojila ugodno s korisnim. 

Hobi ili sport

Kako bismo točno saznali što je to Airsoft, MilSim i zašto se to može ili ne može nazvati sportom, odlučili smo sjesti s ekipom Exiles netom po završenom treningu u Poznanovcu kod starog dvorca.  

– Airsoft je prije svega u Hrvatskoj samo hobi koji je zapravo vojno simulacijski sport, a bazira se na replikama pravih pušaka, no naše ispaljuju kuglice određene jačine – objašnjava predsjednik tima Exiles, Zabočanin Filip Deak. 

Odmah na početku primijetili smo kako su oni mlada ekipa, ali isto tako jako raznovrsna koja uključuje punopravno i djevojke, bez stigme. Stoga nam je članica tima, 23-godišnja Ana iz Stubičkih Toplica, ispričala kako je to biti ‘nježniji spol’ u nečem što se na prvu ruku čini kao muška igra. 

– Oduvijek me zanimalo oružje, jer odrastajući s djedom koji je bio lovac, bilo je lako zavoljeti to, a s obzirom na to kako volim životinje, ne bi ih htjela ubijati tako da je ovo došlo kao naručeno. Još k tome je super ispušni ventil jer igramo u prirodi, a naravno i zbog druženja i svi smo složni što me se opet jako dojmilo – govori nam Ana ističući kako je ravnopravna, a Filip se nadovezao kazavši kako imaju nepisano pravilo da djevojke ne plaćaju evente jer je cilj imati što više raznovrsnih sudionika. 

MilSim

Zanimalo nas je onda kakvi su to eventi jer u kontekstu sporta to bi zapravo bile utakmice i što se to događalo taj dan oko dvorca.

– Mi to zovemo treninzi, odnosno pripreme za velike evente koji nerijetko traju i po 24 sata te su pravi MilSim (eng. Vojna simulacija). Želja nam je uvijek vidjeti kako timski dišemo, kako implementiramo prave taktike koje koriste policija i vojska i da ih pretvorimo u naše prednosti. Naravno, uz to ide i druženje, kakvo je u Poznanovcu organizirao ‘Danger zone’ koji tamo treniraju svake druge nedjelje, a mi im se pridružimo na par sati. Time se spremamo za MilSim koji su svega par puta godišnje, gdje se taj ‘role play’ aspekt shvaća ozbiljnije pa znamo tko je glavni, tko što radi – kazao je Filip naglasivši kako oni nisu klub već samo tim kako bi zadržali zabavni i ležerniji način igre, premda imaju svoje uniforme.

– Shvaćamo to kao hobi, opušteno bez prevelikih obaveza, da na kraju tjedna kako tko uhvati vremena za ispucavanje – nadovezala se Ana.

Mnogi znaju danas za paintball, dok je airsoft još uvijek nepoznanica, pa nam je tim objasnio razliku između ova dva na prvu slična načina pucačine.

– Jedina mana kod Airsofta je što treba imati svoju opremu i biti punoljetan. Jer kad dođete na teren obavezne su zaštitne naočale i kill rag za kad vas netko pogodi, sami stavljate oznaku na sebe. A i sve ozljede na terenu su vlastita odgovornost. Ipak, sve je to neprocjenjivo u usporedbi s adrenalinom koji dobiješ – kazala je Ana, a Filip se osvrnuo na onaj malo bolniji dio igre:

– U najviše slučajeva niti ne osjetiš kuglicu s 60 metara koja te pogodi u prsluk, ali ako pogodi kožu, naravno bude malo crveno i to je to. Sve to rješavamo kroniranjem replika, kako ne bi bile prejake i pazimo na udaljenost s koje smijemo gađati. Primjerice, snajperi koje koristimo mogu biti precizni na preko 100 metra, pa ih ne koristimo ispod 30 – objašnjava Filip, a Ana dodaje kako joj je najveća sigurnost kad se cijela opremi pa može ići na bilo koji zadatak.

Kad god se skupi neka ekipa obučena u kamufliranu odjeću to sigurno kod okoline postavi bezbroj upitnika iznad glave, ali i može utjerati strah u kosti.

– U nekim slučajevima koristimo i pirotehniku kao što su dimne bombe ili tagice koje su nalik ručnim bombama, ali su one više kao petarde, samo kad eksplodiraju bacaju kuglice van pa nam neki znaju zvati policiju, ali mi svaki susret prijavimo ili čak ako doma imamo replike vani, obavijestimo ih ili mailom, ili pozivom da smo taj dan tu i tu. A s druge strane, pogotovo ljude od preko 50+ godina itekako zanima što mi to radimo i uvijek imaju sto pitanja – govori Filip dodavši kako je većinom ljudima lijepo vidjeti tu slogu.

Prilika za probati

A svi koji žele probati airsoft replike ili postaviti pitanja direktno timu imat će priliku za to već idućeg tjedna na ‘Ljetnoj pozornici grada Oroslavja’ gdje će Exiles imati svoju kućicu kod parka Vranyczany te će, kako nam kažu, doći u full opremi.

– Replike su doslovce 1 kroz 1, reproducirana originalna puška. Ako imamo primjerice M4, onda imamo i M4 repliku koja ispaljuje kuglice. Rađene su od kvalitetnih materijala te već graniče s pravom umjetnošću. U Oroslavju će ljudi imati i prilike probati pucati na mete – kazao nam je Filip.

Naravno, svaki sport iziskuje i financijska ulaganja koja kod ovakvih replika nisu ni malo beznačajna. Ipak, ekipa nas uvjerava kako sve ovisi što pojedinac želi.

– Replika se može kupiti od 120 do 1500 eura, ovisno o preferencijama. Za početak je pak dovoljna kvalitetna zaštita za oči koja se kreće od oko 40 eura, a podrazumijeva balističke vojne naočale kako se ne bi rasprsnule kod udaraca, za lice treba marama, a ostalo može se biti u trapericama i majici. Neka sredina je oko 200 eura za početak – govori nam Filip koji se i osvrnuo na svoju opremu dodavši kako svoj ‘arsenal’ svaki mjesec nadopunjuje pa je dosad uložio podosta s obzirom na to da ima dvije replike, AR-15, MP5, dva pištolja, prsluk i zimsku te ljetnu opremu s kojom se spaja s prirodom kako bi bio teže uočljiv.

Igranje uloga

Jedna stvar koji ih sve spaja jest ta ljubav prema vojsci i premda se oni ‘igraju uloga’ svakako podržavaju uvođenje vojnog roka.

– Definitivno sam za vojni rok, ako ništa, barem zbog discipline jer svako bi trebao znati barem nešto o oružju jer se nikad ne zna. A i da se zna složiti krevet jer danas muško više nije muško – kazala je Ana, a s njom se složio Filip osvrnuvši se na sličnosti MilSim i prave vojske.

– Jedino u čemu smo slični su taktike koje koristimo i način komunikacija preko radio veza. Inače, dolaze nam dosta bivši vojnici pa čak i specijalni policajci iz Lučkog na trening te svoja znanja prebacuju na nas. Sve je free, a svatko će dati primjer kako nešto napraviti bolje i to se kroz trening usavršava – kazao je Filip priznavši kako za airsoft nije potrebna tolika fizička spremnosti, no ipak se treba moći probiti do terena.

Tim Exiles nakon Oroslavja već ima na rasporedu idući trening koji će biti u Lepoglavi s Udrugom ‘Pas klub’ koja ima i svoj muzej Domovinskog rata.

– Sve starta s buđenjem u šest sati, dolaze i drugi timovi i vanjski freelanceri ili pak grupe prijatelja. Zatim, dobijemo zadatak koji odrađujemo i ovisno o tome se sve boduje. U Lepoglavi ćemo imati i ‘medic’ tim koji nas može ‘izliječiti’ u slučaju pogotka, ako na vrijeme stignu. Ako ne onda se vraćamo u bazu i za 10 minuta možemo ponovno u igru. Većinom nam ipak nije rezultati bitan već zabava – pojašnjava Filip.

Za kraj nam se ekipa osvrnula na budućnost ovog za sad hobija, koji sve više ide prema pravom sportu, a možda jednom i olimpijskom sportu.

– Treba sve u životu probati, doći vidjeti i uvjeriti se kako nešto novo nije uvijek strašno. Replike ne grizu, a mi ćemo vam pokazati kako se njom pravilno barata – govori Filip, a Ana dodaje:

– Spoj je to adrenalina, prirode i dobrog društva. Teško da će postati olimpijski sport s obzirom na trajanje jednog meča i površine koja je nerijetko i 30 kilometara. Ipak samo je nebo granica, a mi očekujemo u Hrvatskoj uskoro priznavanje sporta – zaključuje Ana.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba