U Krapini je danas održano središnje županijsko obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja te 29. godišnjice vojno – redarstvene operacije Oluja.
Svečanost je održana kod spomen – obilježja smrtno stradalim i umrlim braniteljima s područja Krapinsko – zagorske županije u krapinskom Perivoju Janka Draškovića. Počast su odali županijski predstavnici predvođeni županom Željkom Kolarom, predstavnici gradova i općina te braniteljskih udruga.
“Mlađe generacije moraju biti upoznate s onim što je bitno u novijoj povijesti”
U ime udruga obratio se predsjednik Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade Gromovi, podružnica KZŽ, Slavko Belanović, koji je podsjetio kako će iduće godine biti 30. obljetnica Oluje, a već danas će se početi s pripremama za taj veliki događaj.
– Zagorski branitelji, naši građani i Zagorje to zaslužuju. Svake godine nas je sve manje, ali nas još uvijek ima – poručio je Belanović.
Nakon Belanovića, riječ je dobio zapovjednik 103. brigade HV-a u Oluji, pukovnik Žarko Miholić. Naglasio je kako su slobodu donijeli hrvatski branitelji.
– Ti dani i taj 4. kolovoza za mnoge od nas je bilo vrlo teško vrijeme, vrijeme u kojem je trebalo imati ono nešto u sebi i u kojem je trebalo pokazati koliko i na koji način volimo svoju domovinu – kazao je pukovnik Miholić, istaknuvši kako je Oluja završna bitka i bitka svih bitaka.
– Moram reći da je to vrlo značajan datum i za ovu županiju. Od 2400 pripadnika koliko je sudjelovalo u ovoj operaciji na jednom od najsloženijih pravaca, 103. brigada Hrvatske vojske je rame uz rame s udarnim snagama gardijskih brigada odradila svoj posao na kvalitetan, vojno, precizno, stručan način – rekao je pukovnik, uz napomenu kako su u ukupnoj operaciji poginula 242 pripadnika, 1340 ih je bilo ranjeno, dok se dvoje još uvijek vode kao nestali.
– To je pozamašna brojka koja govori da je Hrvatska i sve ovo što imamo stvoreno krvlju. Za sve one koji su možda zaboravili, a i za one koje bi trebalo educirati. Mlađe generacije moraju biti upoznate s onim što je bitno u novijoj hrvatskoj povijesti – zaključio je Miholić.
Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar istaknuo je kako se danas sjećamo jednog od najvećih povijesnih dana hrvatskog naroda, kada su Hrvatska vojska i policija u Oluji oslobodile 14 posto državnog teritorija.
– Tom akcijom je zapravo oslobođena čitava Hrvatska jer da nije bilo Oluje, takve veličanstvene vojne pobjede, sigurno se ne bi dogodila mirna integracija istočne Slavonije. Već akcijom Bljesak hrvatska vojska je pokazala da je dovoljno snažna, odlučna, moralno na najvećoj mogućoj razini da može vojno osloboditi područje Republike Hrvatske – rekao je župan Kolar te dodao:
– Nema niti jedne postrojbe Hrvatske vojske, policije, niti jednog ratišta gdje zagorski branitelji nisu bili prisutni. Znali smo odmah da se Hrvatska i Zagorje brane i u Slavoniji i u Baniji i u Dalmaciji i kad smo odlazili iz svojih domova, svjesni toga da se neki neće vratiti, s jednom mišlju da moramo i sebi, svojim obiteljima i djeci osigurati normalan i bezbrižan život i da mi sami na svojem odlučujemo za sebe – poručio je Kolar.
U ime ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika Vlade, Tome Medveda, okupljenima se obratio Mladen Gregurović.
– Time je oslobođen okupirani teritorij i Hrvatska se mogla posvetiti ostvarivanju svojih zacrtanih ciljeva. Kod ovog spomenika odajemo počast i zahvalnost svim poginulim braniteljima s područja Krapinsko – zagorske županije i svima koji su za slobodu naše Domovine dali ono najvrijednije, a to je život – rekao je kratko Gregurović.
Nakon njega, prisutnima se obratio još jedan Gregurović – Zoran, gradonačelnik Grada Krapine, saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića. On je pak posebno istaknuo kako se ne smije zaboraviti da Domovina nije poklonjena, nego je stečena na krvi i žrtvi.
– Danas odajemo počast svima onima koji su dali život za Domovinu, ali isto tako, prisjećamo se operacije Oluja koja je u svima nama probudila ponos, onaj poseban osjećaj prema našoj Domovini i to treba i u vremenima pred nama dalje gajiti – rekao je Gregurović, spomenuvši i kako slijedi izgradnja Veteranskog centra kojim će se reći ‘hvala’ svim Zagorcima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu.
Dan pobjede ostaje trajno zapisan u hrvatskom narodu, poručio je izaslanik predsjednika Zorana Milanovića i potpredsjednik Sabora Siniša Hajdaš Dončić.
– Dan pobjede je zapravo najsvečaniji i najponosniji dan. Na taj dan Hrvati moraju biti ponosni – zaključio je Hajdaš Dončić.