Svečanom sjednicom Županijske skupštine u Pregradi proslavljen Dan Krapinsko - zagorske županije, Plaketa za životno djelo uručena Dragutinu Kamenskom

PORUKA MLADIMA: Sva ova infrastruktura ne znači ništa bez vas, želimo da ovdje radite i stvarate obitelji

Objavljeno: 23.04.2024. zagorjeinternational

Krapinsko – zagorska županija na Jurjevo slavi svoj dan. Centralni događaj, svečana sjednica Županijske skupštine, održana je u Pregradi, a nazočili su brojni uvaženi gosti. Sjednicu je otvorio predsjednik Županijske skupštine Zlatko Šorša koji se kratko osvrnuo na njen rad u protekloj godini.  

– Od 106 točaka dnevnog reda u pet održanih sjednica, izdvojio bi dva strateška dokumenta – Regionalnu strategiju za sektor mladih do 2027. godine te Masterplan gospodarskog razvoja Županije do 2027. godine. Važnom smatram i Odluku o mjerama razvoja poljoprivredne proizvodnje za novogodišnje razdoblje. Županijska skupština je prije svega donošenjem proračuna, sigurno jedan od kotačića koji je doprinio rastu indeksa razvijenosti Krapinsko – zagorske županije – započeo je Šorša, pa dodao: 

– Iako nam sastav Skupštine čine različite političke opcije, zadovoljstvo mi je da se sjednice održavaju u duhu međusobnog poštovanja, tolerancije i konstruktivnog dijaloga. Zahvaljujem vijećnicima na tome, te ih sve pozivam da tako nastavimo i dalje – poručio je Šorša. 

Župan Željko Kolar osvrnuo se na projekte koji su realizirani unazad godinu dana, a kojih je bio pozamašan broj, i pritom poručio: 

‘Ništa bez mladih’

– Mi smo puno više od ovoga. Ovo su projekti koji su realizirani u proteklih godinu dana, ali su pripremani dvije-tri godine unatrag. Rezultati koje postižemo na području naše županije su upravo takvi zahvaljujući svima vama koji ste se danas ovdje okupili, ali i zahvaljujući stotinama drugih koji nisu danas s nama. Gotovo pola proračuna Županije izdvajamo za obrazovanje, to je ono što želimo u našim školama, imamo sjajnu suradnju s raznim udrugama, otvaramo nova radna mjesta s većim plaćama kako bi mladi ostajali ovdje. Ono što je izuzetno bitno je da imamo kontinuitet razvoja i siguran sam da ćemo uvijek biti pri samom vrhu jer imamo sjajne ljude. Posebna zahvala svima koji su danas nagrađeni, bilo kao pojedinci ili da su dali svoj doprinos u udrugama. Bez vas Zagorje ne bi bilo to što jest. Poruka mladima je da sva ova infrastruktura ne znači ništa bez mladih ljudi, želimo da ovdje rade, da se ovdje školuju i da ovdje stvore obitelj – poručio je župan Kolar.

Uime gradonačelnika i načelnika, obratio se domaćin, gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj. 

– Pregrada je danas gospodarsko, administrativno i obrazovno ovog dijela Krapinsko – zagorske županije, grad smo za mlade, sigurno smo mjesto za žene, prijatelj smo djece i jako često uključujemo građane u donošenje odluka što mi je posebno drago. Gospodarstvo nam se brzo razvija, dolaze nam brojne nove investicije, a time i strani radnici koje želimo integrirati u društvo – započeo je Vešligaj.

Sjednica je sada po prvi puta održala u Pregradi, a gradonačelnik je pritom istaknuo odličnu suradnju između Grada i Županije na brojnim zajedničkim projektima. 

Župan primorsko – goranski Zlatko Komadina rekao je da mu je bila izuzetna čast kada je primio poziv da se odazove Svečanoj sjednici Županijske skupštine KZŽ. 

– Rado sam se odazvao na poziv svojih prijatelja s kojima surađujem već nekoliko desetljeća. Dolazim iz kraja koji jako voli Zagorje, a i Zagorci jako vole Rijeku. Imamo brojne zajedničke aktivnosti, kulturne i turističke, imamo sličnu priču u poduzetništvu, a imamo i puno dodirnih točaka na području lječilišnog turizma. Ipak, prije svega, imamo sličan svjetonazor, baštinimo antifašizam i na to smo ponosni, a tu su onda i dobri ljudi, suradnja, zajedništvo. Neka se tako nastavi – poručio je Komadina. 

Čelnik zagorskog SDP-a Siniša Hajdaš Dončić govorio je kao izaslanik predsjednika RH Zorana Milanovića.

– Krapinsko – zagorska županija ima glavu i rep, a da bi imali glavu i rep, morate imati i viziju. To je županija koja nije bazirana na dva, tri grada i općine, nego se pokušava ravnomjerno javno investirati, jer bez javnih investicija nema normalnog razvoja ni zajednice ni društva. Moramo biti oprezni, ali promišljeni i pametni te osluškivati što se događa oko nas. Mi znamo kaj je pravica, sretan Dan županije svima! – poručio je Hajdaš Dončić. 

‘Najljepša županija’

Gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović obratio se u ime predsjednika Hrvatskog sabora.

– Čestitam svima dan naše, najljepše županije! Vidimo koliko je standard u Krapinsko – zagorskoj županiji porastao, to i dalje treba hraniti i razvijati. Svaki projekt treba pripremiti i osmisliti da bi došao do faze realizacije, stoga čestitam svim djelatnicima Krapinsko – zagorske županije njihov dan. Također, čestitam svim nagrađenima jer, kako se kaže, badava sav beton ako nema ljudi. Vjerujem i nadam se da će ljudi ostati živjeti u našoj županiji – kazao je krapinski gradonačelnik Gregurović.

Izaslanik predsjednika Vlade RH Zdravko Tušek istaknuo je da brojke pokazuju kako je Krapinsko – zagorska županija itekako razvijena.

– Posljednjih je godina Vlada radila paralelno – s jedne strane kako bi odgovorila na potrebe građana, a s druge kako bi odgovorila na svjetske krize koje su nas zatekle. Unatoč tome, postignuti su svi bitni zacrtani ciljevi poput Schengena, eurozone, kreditni rejting nikada nije bio bolji, očuvana su radna mjesta i smanjena je nezaposlenost. Cijela je Hrvatska veliko gradilište, pa tako i naše Zagorje. S ulaganjima nastavljamo i dalje, na svim područjima, a sve s ciljem da osiguramo bolji život za stanovnike županije – poručio je Tušek. 

Dobitnici priznanja

Na svečanoj sjednici dodijeljena su i priznanja posebno istaknutim pojedincima koji su svojim radom i zalaganjem dali doprinos ugledu i promociji KZŽ. 

Plaketu za životno djelo dobio je Dragutin Kamenski, osnivač i vlasnik tvrtke ‘Kamgrad’ te jedan od vodećih građevinaca u Hrvatskoj. Plakete za doprinos ugledu i promociji Krapinsko – zagorske županije u zemlji i svijetu dodijeljene su i predstavniku Hrvatskog časničkog zbora ‘Hrvatsko zagorje’ Zdravku Senčaru i Domu za odrasle osobe Lobor-grad. Plakete za iznimno postignuće u protekloj godini idu i Službi za ginekologiju i porodništvo Opće bolnice Zabok te ‘CodX Solutionsu’, softverskoj tvrtki iz Krapine. 

Dobitnici Povelje Krapinsko – zagorske županije su pak Ivan Draganić, Ivan Drašković, Božidar Ivančić, Irena Kušec Kovinčić i ‘Lovačko društvo Krapina’.

U ime nagrađenih pred okupljene je stao Dragutin Kamenski, osnivač i vlasnik najveće građevinske tvrtke u Hrvatskoj. 

– Posebna mi je čast primiti ovu plaketu jer dolazi iz ‘moje’ županije. Iako veći dio života živim i radim u Zagrebu, ova je županija moj dom. Dijete sam ovog kraja i na meni poseban način, do danas mislim da sam to i ostao. Toplina mog roditeljskog doma u mom rodnom Pavlovcu sigurno je zacrtala put kojim sam dalje kročio. Igra na našim bregima, škola u Pregradi, Miljana, kapela svetog Mihovila u Sopotu, sve su to trenuci i mjesta duboko urezani u moja najljepša sjećanja. A onda su tu naravno i ljudi koji ovaj kraj čine još ljepšim – zaključio je Kamenski. 

Svečanoj je sjednici nazočio i bivši predsjednik RH Stjepan Mesić, a glazbenim nastupom uveličao ju je i zagorski ‘Superstar’ Dino Miklaužić.

Inače, svečanoj sjednici prethodilo je polaganje vijenaca i paljenje svijeća na gradskom groblju u Pregradi, nakon čega je služena sveta misa u pregradskoj župnoj crkvi. (mp, vh)

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba