Djeca su česte žrtve u cestovnom prometu, bilo kao putnici, pješaci, biciklisti, romobilisti… Samo ove godine u prvih deset mjeseci u prometu je poginulo osmero djece – petero kao putnici u vozilu i troje kao pješaci. Još 122 djece dobilo je teške tjelesne ozljede u prometnim nesrećama, a 681 dijete prošlo je s lakšim tjelesnim ozljedama.
Sedma godina
U okviru projekta i kampanje osvješćivanja Dan bez mobitela u prometu, koja se održava već sedmu godinu, održana je konferencija ‘Mi i naši gadgeti u prometu’ na temu Sigurnost djece u prometu, što je gorući problem i izazov za cijelo društvo.
Predsjednik Hrvatske udruge menadžera sigurnosti, koja je nositelj projekta i kampanje Dan bez mobitela u prometu, Alen Ostojić u uvodnom je obraćanju istaknuo da u svijetu svakog dana u prometu pogine 180 tisuća djece. Među uzrocima tu je i mobitel, a Ostojić je ukazao i na rezultate istraživanja da 73 posto sudionika u prometu koristi mobitel čime daju loš primjer svojoj djeci.
Pročelnik Ureda za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost Grada Zagreba Andro Pavuna,, rekao je kako su djeca zbog svoje visine izloženija, posebno kad vozač koristi mobitel u prometu pa ne gleda na cestu, jer su teže uočljiva te je stoga još važnije aktivno i predano raditi na prevenciji.
– U Zagrebu smo počeli raditi na dizajnu ulica koji mora biti takav da spriječi vožnju od sto kilometara na sat – najavio je Pavuna.
Voditelj Službe za sigurnost cestovnog prometa Ravnateljstva policije Josip Mataija, ukazao je na porazne statistike koje pokazuju da djeca najviše stradaju kao putnici u vozilima svojih roditelja i drugih bliskih osoba jer nisu vezana, nisu u sjedalici, voze se naprijed i slično.
– Cilj MUP-a u cestovnom prometu je smanjenje broja teških prometnih nesreća i poginulih osoba, stoga provodimo represivne i preventivne aktivnosti. Među represivnima je i kazna za nepropisni smještaj djece u automobilu koja iznosi 130 eura. Apeliramo na vozače da se savjesno pridržavaju prometnih propisa, da uspore ispred pješačkih prijelaza, a roditelji trebaju djeci dati primjer kako se ponašati u prometu – rekao je Mataija i otvorio Konferenciju.
Poražavajući trend
Savjetnik Ravnateljstva policije Miron Huljak, govorio je o porastu trenda stradanja djece u prometu: u prvih deset mjeseci 2022. godine stradalo je 757 djece, a u istom razdoblju ove godine 811 djece, što je porast od 7,1 posto.
– Najviše djece je smrtno stradalo ili su teško ozlijeđeni kao putnici u vozilima uz njihove roditelje ili osobe koje ih prevoze, a uz koje bi djeca trebala biti najsigurnija. Problem je u odraslima, a ne u djeci. Mnogo je udruga koje rade dobre kampanje i edukacije, ali nema sustavne edukacije, a ona je najvažnija u preventivi sigurnosti cestovnog prometa – rekao je Huljak.
Autorica edukativnih prometnih programa Lana Račić, predstavila je istraživanje “Samostalno sudjelovanje djece u prometu”, provedeno u listopadu i studenom ove godine, a u kojem je sudjelovalo 211 djece u 28 gradova i općina u Hrvatskoj. U svom izlaganju “Kako djeca vide promet” naglasila je da ga ne vide. Istraživanje je pokazalo da je 84 posto djece koja samostalno sudjeluju u prometu mlađe od devet godina. Roditelji ih puštaju same jer imaju dovoljno godina, jer imaju starijeg susjeda, brata ili sestru pa idu zajedno, jer je dijete tražilo da ide samo… Najveći broj ispitanika želio bi prisutnost policije i kontrole u zoni škola i vrtića, slijedi želja za edukacijom i boljom prometnom infrastrukturom.
Zakonska obaveza
Voditeljica projekata udruge Roditelji u akciji – Roda Italina Benčević, iznijela je zaprepašćujući podatak da su u istraživanju provedenom 2020. godine otkrili kako je čak 55 posto djece u automobilima bilo potpuno nezaštićeno. Podsjetila je da je autosjedalica jedina zakonski obvezna oprema za novorođenče bez koje ga neće pustiti iz rodilišta, a smatra da je neupotreba autosjedalica i pojasa u vozilima te kaciga na biciklu novi oblik zanemarivanja.
U panel raspravi su se uz izlagače pridružile odgojiteljice u vrtićima koje provode edukaciju najmanjih o prometnoj sigurnosti. Ivana Vičić, odgojiteljica Dječjeg vrtića Tatjane Marinić iz Zagreba i Ela Tolić, odgojiteljica Dječjeg vrtića Medvjedići Rugvica, naglasile su da roditelji trebaju edukaciju, jer su oni model i primjer djeci. Iz iskustva radionica o prometnoj kulturi koju rade sa svojim vrtićkim grupama rekle su da djeca upijaju i žele naučiti o ponašanju u prometu, brzo zapamte značenja signalizacije i kako ih prepoznavati. No, roditelje treba osvijestiti kako s djecom razgovarati o prometu: samo izgovaranje riječi ‘pazi’ ili ‘stani’ kad su s djecom u prometu, a što najčešće i rade – nisu efikasni.
Hrvoje Ordulj, šef Odjela sigurnosti u prometu Hrvatskih autocesta, na panelu je također istaknuo važnost odgovornosti onih koji djecu prevoze te upozorio na obvezno vezanje i opasnost korištenja mobitela u vožnji. Najavio je i obnovu odmorišta uz autoceste na kojima će biti obvezni nogostupi i pješački prijelazi.
Na Konferenciji je promovirana i himna kampanje Dan bez mobitela u prometu, koju izvodi Dječji zbor Zagrepčanke i dečki! Autori teksta i glazbe su Lana Marinović i Slavko Olujić, aranžmana Tihomir Preradović, a pjesmu uz pratnju zbora pjeva Emma Beg Ostojić.
Video spot možete pogledati OVDJE.