Pohvale i čestitke mogle se čuti sa svih strana na svečanoj sjednici Krapinskih Toplica. Predsjednik Milanović nahvalio Zagorje i Zagorce

JUREKOVIĆ: Protekla je godina bila najuspješnija u povijesti općine

Objavljeno: 20.07.2023. Vanja Hozmec

Veliki je ovo tjedan u Krapinskim Toplicama. Naime, Općina 22. srpnja obilježava svoj dan, stoga će kasnije danas biti otvorenje jedne od najistaknutijih zagorskih manifestacija, topličkog ‘BadlFesta’, a u prijepodnevnim satima je održana svečana sjednica Općinskog vijeća uz brojne uzvanike među kojima je bio i predsjednik Republike Zoran Milanović. 

Sjednicu je otvorio predsjednik Općinskog vijeća Božo Ružak uz podsjetnik da su ovakve prigode dobra prilika da se svi prisjete dosadašnjih postignuća, ali i da se najave budući planovi kojih u Krapinskim Toplicama ima mnogo. 

17 sjednica 

– Vijeće je protekle godine održalo 17 sjednica na kojima smo u konstruktivnim raspravama donijeli velik broj odluka i zaključaka, a što je u konačnici pozitivno utjecalo na sve žitelje naše općine. Uspjeli smo implementirati brojne projekte koji su doprinijeli poboljšanju infrastrukture, gospodarstva, turizma i socijalnih usluga – rekao je Ružak, zahvalio suradnicima, pa dodao:

– Moramo biti svjesni da smo izabrani kako bismo služili zajednici i njenim potrebama. Pred nama je još puno rada i obaveza kako bi se naše Krapinske Toplice, ali i cijelo Zagorje, nastavilo razvijati na dobrobit svih nas – poručio je Ružak.

Načelnica Gordana Jureković istaknula je da je protekla godina bila najuspješnija u povijesti općine.

– To se posebno može reći kada su u pitanju investicije u našu komunalnu infrastrukturu koje su iznosile više od sedam milijuna eura. Gotovo 95 posto tog iznosa je uloženo u asfaltiranja cesta i saniranje i gradnju ostale komunalne infrastrukture. Ipak, mi ne možemo reći da smo zadovoljno trljali ruke, jer je taj posao trebao biti odrađen davno prije i takvi se poslovi ne bi uopće trebali spominjati u ovakvim prigodama, već bi to trebalo biti nešto što se svakodnevno radi. Na žalost, nama su to još uvijek kapitalne investicije koje čak ne možemo ni sami isfinancirati već uvijek trebao financijsku pomoć EU. Isto tako, to su nam investicije kojima se moramo baviti svakodnevno i koje oduzimaju mnogo vremena, no odrađujemo ih i odrađivat ćemo ih i dalje – rekla je Jureković pa nastavila:

– I dalje pripremamo nove projekte koje ćemo aplicirati na natječaje EU fondova, a nadam se jednakom uspjehu kao i protekle godine – dodala je načelnica.

Posebno je istaknula viziju koju njen tim i ona sama imaju za Krapinske Toplice.

– Imamo jasne ciljeve, ali i konkretne korake kako ih ostvariti. Već sada u tome imao veliku pomoć Županije iz koje su najavljene velike nove investicije u području zdravstva ovdje kod nas, a koje će unaprijediti, ali i dodatno učvrstiti naš status vodećeg nacionalnog centra zdravstvenog turizma. Isto tako, u protekle dvije godine smo stvorili pozitivnu investicijsku klimu u našoj općini zbog koje su domaće, ali i međunarodne kompanije konačno počele ulagati u nove projekte na ovom području. Prema najavama, takvih će investicija, ponajprije u turističke i uslužne sadržaje te u stanogradnju, biti sve više – najavila je Jureković.

Veliki projekt 

Otkrila je načelnica i da će se u sklopu toplica ‘Aqua Vivae’ uskoro graditi i vanjsko kupalište, ali je najavila i jedan veliki projekt u pripremi – izgradnja sportsko-rekreacijskog kompleksa.

– On bi obuhvaćao uređenje modernog nogometnog igrališta s tribinom, ali i izgradnju nekoliko popratnih objekata s više sportskih i rekreacijskih sadržaja poput kuglana, teretana, fitness centar, a sve to uz novu multifunkcionalnu sportsku dvoranu za koju smo već pripremili i dokumentaciju – otkrila je Jureković.

Saborski zastupnik Predrag Štromar ostao je zateče koliko se puno napravilo na području općine.

– Kapa dolje za sve što ste učinili. Javljali ste se na puno natječaja, a sada je na nama da ostvarujemo još više fondova, da stvaramo više novaca kako bi se vi mogli i dalje javljati na natječaje. Na svim projektima koje ste proveli, ali i onima koje pripremati moram vam čestitati. Također, imali smo komunikaciju s predsjednikom općinskog vijeća oko vrtića gdje ulažete jako puno novaca, ulažu i roditelji, ali mogu vas informirati da je danas objavljeno e – savjetovanje za jednu uredbu na koju ćete se i vi moći prijaviti i dobiti novac. Fiskalna decentralizacija u iznosu od 18,75 posto od prosječne ekonomske cijene vrtića. Cijena će se napraviti na temelju svih cijena svih vrtića u Hrvatskoj, tako da će vam se i tu olakšati i osloboditi još jedan dio sredstava za druge stvari. Ja se nadam da ćete i dalje biti tako uspješni, da ćete biti još uspješniji i čestitam vam na vašem vrhunskom radu – poručio je Štromar. 

Prigodnim se govorom obratio i saborski zastupnik Siniša Hajdaš Dončić koji se pridružio pohvalama i čestitkama vodstvu Krapinskih Toplica na svemu dosad odrađenom. 

Predsjednik Zoran Milanović rekao je da je Hrvatsko zagorje među najrazvijenijim dijelovima Hrvatske. 

– Razvojne mogućnosti koje Europska unija pruža su dobre, ali nisu neograničene i nisu vječne jer ovi fondovi o kojima svi pričamo će trajati neko vrijeme, a onda ih više neće biti. Ulažu se u pravilu u stvari koje ne nose direktan novac, nego popravljaju opći dojam. Nije normalno i nije prihvatljivo da nerazvrstane ceste po Zagorju, koje je razvijeniji dio Hrvatske, financira Bruxelles, ali je trenutno tako i to treba koristiti još više jer smo među najlošijim zemljama po povlačenju sredstava – rekao je predsjednik.

Čuvajte kajkavski 

Potom je uputio i važnu poruku svim kajkavcima.

– Niste ni po čemu lošiji od onih s kojima graničite. Govorite sličan jezik, ne dijalekt, kajkavski nije dijalekt. Kajkavski je skoro postao hrvatski standard, malo je falilo, već je bilo na putu da se kao službeni jezik koristi kajkavski, ali je na kraju kompromisno rješenje štokavski zbog broja ljudi koji ga govore koji tada nije bio puno veći od broja kajkavaca. Čuvajte kajkavski, stimulirajte i potičite sve one koje se tome daju. Gdje god dođeš u kajkavski kraj, to je nešto što se njeguje, to nije dijalekt, to je jezik u svom pravu, postojanju, tradiciji – poručio je predsjednik. 

Župan Željko Kolar rekao je da svako mjesto u Zagorju ima neku svoju ‘fabriku’ po kojem je nadaleko poznato, a u Krapinskim Toplicama to su zdravstvene ustanove.

– Mi smo trenutno u projektu Fonda solidarnosti gdje smo radili energetsku obnovu s novom fasadom, novom stolarijom, a gdje smo opet ušli u NPOO, znači u novi europski projekt gdje radimo kompletno novo grijanje za čitavu bolnicu. Sanirali smo klizište, dva bazena koja su stradala u potresu s okolnim prijelaznim cestama i ta investicija će bit 9,8 milijuna eura. Ono što još radimo je Centar za odgoj i obrazovanje, gdje smo kupili zemljište od oko 12.000 kvadrata i momentalno projektiramo novi Centar koji će biti ovdje, u Krapinskim Toplicama. Ukupna investicija će biti negdje oko 75 milijuna eura, a moja zamjenica, Jasna Petek, osobno je zadužena i nositelj je tog projekta u kontaktu s dva ministarstva – rekao je župan Kolar, pa dodao: 

– Vjerujem da ćemo na proljeće imati građevinsku dozvolu i da ćemo negdje na ljeto ili jesen početi s gradnjom. Ne treba govoriti koliko je to bitno za roditelje i za djecu s posebnim potrebama. Ono što je najbitnije je projekt u kojem sam rekao da ću svaki dan u svakoj prilici pozivati Vladu Republike Hrvatske da ga isfinanciramo, a to je Centar za zdravlje srca i mozga. Ovo je nacionalna bolnica i imamo građevinsku dozvolu već skoro tri godine. Ono što je najbitnije, imamo ljude koji to znaju i mogu raditi, ima potreba za pacijente s područja čitave Hrvatske da se uđe u jednu takvu investiciju. Investicija je vrijednosti 52 milijuna eura, ali kad govorimo da nam je nova financijska omotnica, nova financijska perspektiva vrijednosti 25 milijardi eura, onda ne bi smio biti problem isfinancirati projekt od 52 milijuna eura. Tim više što su se neki takvi projekti već financirali u 100 postotnom iznosu i u drugim krajevima Hrvatske. Želimo isti tretman kao što imaju i ostali – rekao je Kolar. 

Nagrađeni 

Prigodno, na svečanoj su sjednici podijeljene i nagrade najistaknutijim Topličanima. Povelju općine dobili su Željka Žnidarić, Mladen Predrijevec, Darko Matkun, Ivica Halapir, Ivanka Hajsek, Katica Cerovec i obitelj Čermak. Plaketa općina dodijeljena je Kseniji Ferković, Željku Besedniku, Đurđi Novak, Vladimiru Huzaku, Ivanu Rožiću, Draženu Petrincu, Draženu Kozini i posthumno Dragutinu Otročaku. Zahvalnice su dobili Marjan Gradinščak, Krešimir Šoštarko, Krešimir Plahutar i Anita Filija. 

Uime nagrađenih Topličana, prigodni je govor zahvale održao vlč. Marijan Gradinščak.

– Malo dobrih ljudi, rekli bismo, prepoznajemo u svakodnevnom djelovanju i malo dobrih ljudi su oni koji čine zajednicu ljepšom, koji čine zajednicu poželjnijom, no ja bih rekao da tih malo dobrih ljudi ima zapravo puno više, samo što nekad budu samozatajni, ne žele se isticati i sigurno je da ovakvih priznanja u objektivnim okolnostima bi trebalo zapravo biti puno više. Rekao bih da u našem okruženju, našoj općini ima puno ljudi koji se bave svojim poslom, ali kao načinom života, a ne kao poslom koji odrađuju i zato sam zaista uvjeren da je ovih priznanja trebalo biti puno, puno više, ali jasno je da do svih ne može čovjek uvijek doći – zaključio je vlč. Gradinščak. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba