Ususret sutrašnjem Danu općine Hrašćina, načelnik Branko Tukač otkriva:

“U suradnji sa Županijom planiramo izgraditi Astro – centar, zemljište imamo, slijedi projektna dokumentacija”

Objavljeno: 25.05.2023. Vanja Hozmec

Najistočnija zagorska općina, Hrašćina, 26. svibnja slavi svoj dan, a kako nam je rekao načelnik Branko Tukač, od prošle se godine mnogo toga radilo – od konkretnih građevinskih radova do pripreme brojnih projekata – a sve za dobrobit mještana i što bolje uvjete života.

Tukač je ispričao da je krenula izgradnja Društvenog doma u Hrašćini, a pripremao se projekt i prijava gradnje dječjeg vrtića. Taj će projekt, dodaje načelnik, krajem svibnja ili početkom lipnja na javnu nabavu.

– Za dječji vrtić dobili smo europska sredstva, oko 700.000 eura, a vrtić će ukupno, sa svom opremom i uređenjem, koštati oko 2 milijuna eura. Morat ćemo tražiti dodatne načine za zatvaranje financijske konstrukcije, preko raznih natječaja i ministarstava. Rok izgradnje je tri godine i vjerujem da ćemo uspjeti. Vrtić će biti kapaciteta za smještaj 64 mališana, dvije velike skupine i dvije jasličke – rekao je načelnik te dodao da će se gradnjom vrtića u Hrašćini riješiti problem roditelja s upisima djece, a bit će prostora i za upis djece i iz susjednih općina. 

Veliki planovi 

Jedan od većih projekata je i izmjena prostornog plana općine koja je u tijeku. 

– U to smo krenuli zbog same potrebe Općine, ali i naših mještana te drugih ljudi koji ovdje imaju kuće za odmor. Primili smo mnoge upite za gradnju kuća za odmor, koje bi ljudi iznajmljivali, ponukani lijepim krajolikom i prirodom koja nas okružuje. Također, jedan od razloga za izmjenu prostornog plana je i gradnja budućeg Astro – centra koji bi se nalazio uz samu zgradu vijećnice. Taj projekt odradit ćemo sa Županijom. Zemljište imamo, a slijedi rad na projektnoj dokumentaciji. Županija će voditi projekt, uz Općinu kao partnera, a razmišljamo i o kupnji zemljišta oko odljevka u čast padu našeg meteorita. To je dosta veliki prostor, sa Županijom razmišljamo da se naprave neki zanimljivi sadržaji oko toga, zasade ogledni voćnjaci, da se to mjesto lijepo i edukativno uredi. Prostorni plan trebao bi biti završen i usvojen od strane Vijeća krajem rujna, kako bi onda građani mogli pristupiti realizaciji odnosno ishođenju građevinskih dozvola za svoje objekte – najavio je Tukač. 

Od ostalih infrastrukturnih projekata na kojima se radilo, načelnik je spomenuo kako se prošle godine na veliko radilo na projektnoj dokumentaciji za Društveni dom u Kraljevcu. 

– Dobili smo građevinsku dozvolu i čekamo otvaranje natječaja. Vrijednost projekta je oko 300.000 eura, a radi se o sličnom domu kao u Hrašćini. Što se tog doma tiče, njega smo opet prijavili na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja jer je konstrukcijski napravljen, a sada treba urediti zidove i interijer. Nadam se da ćemo dobiti određena sredstva te iduće godine završiti taj dom. Također, uspjeli smo dobiti papire i riješiti pitanje nekadašnjeg vatrogasnog doma u Vrbovu, kojeg ćemo prenamijeniti u Društveno – vatrogasni dom, kapaciteta sale za oko 60 osoba, što je dovoljno za potrebe mještana Vrbova. Da bi se dom stavilo u funkciju, uređenje će stajati oko 15.000 eura – ispričao nam je načelnik Tukač.

Uz navedeno infrastrukturne projekte, posebno je istaknuo i nastavak hvalevrijednog projekta “Zaželi”koji je u potpunosti financiran iz Europske unije. 

– Novi je program počeo u prosincu, a s korisnicima se radi od veljače i trajat će šest mjeseci. O 60 korisnika brine 10 zaposlenih žena, i program je kod nas izvrsno prihvaćen, dobro je zaživio i višestruko je koristan. Srećom, već postoje naznake da će ići i novi natječaj, za nastavak programa, na koji ćemo se sigurno javiti, a taj bi program navodno trebao trajati tri godine, što bi bilo odlično – kazao je naš sugovornik. 

Što se tiče nadolazećeg perioda, posla će biti puno, otkriva Tukač. Najprije je na redu uređenje krovišta na objektu u kojem su smješteni vijećnica i Dom zdravlja, a radi se o projektu kojeg će Općina raditi u suradnji sa Županijom, a koji će stajati oko 50.000 eura. 

– Dogovoreno je da bi polovicu financirao Dom zdravlja odnosno Županija, a polovicu Općina. Ujedno će se urediti i prostor oko vijećnice i dio ceste, što je dodatnih 25.000 eura. Uskoro ćemo prijaviti još jedan projekt vrijedan oko 22.000 eura na natječaj LAG-a ‘Prizag’, a radi se o zamjeni stolarije i uređenju prostora unutar same vijećnice, koju ćemo pretvoriti u Turističko – informativni centar, odnosno zgradu javne namjene – najavljuje Tukač i dodaje da se realizacija natječaja očekuje 2024. godine. 

Već smo spremni 

Nadalje, u tijeku su i oko 500.000 kuna vrijedni radovi na parku u Trgovišću, od čega je dvije trećine osigurala Općina, a trećina sredstava je dobivena preko natječaja LAG-a ‘Prizag’. 

– Važna je i sanacija klizišta u Maretiću, čija bi realizacija trebala krenuti već ovaj tjedan, odnosno već bi krenula da nije bilo kišnog razdoblja. Vrijednost sanacije klizišta i uređenja ceste je oko 325.000 eura, a to će biti financirano u sklopu protupotresnih mjera, potpisali smo ugovor s Krapinsko – zagorskom županijom, a radovi bi trebali završiti do kraja lipnja. Čekamo i da se otvore natječaji, kako bismo prijavili uređenje Doma kulture, za što imamo spremnu dokumentaciju. Imamo mogućnost prijave na dva natječaja, jedan je vrijedan oko 2 milijuna eura, a drugi u nešto manjem obimu, 1,5 milijuna eura. Vidjet ćemo koji će biti raspisan i na koji ćemo se moći javiti – najavljuje načelnik. 

Također, dodaje da u Općini već imaju spremnih dva kilometara cesta za uređenje, a sada se čekaju natječaji za koje se nadaju da bi se mogli otvoriti početkom lipnja. 

– Imamo za prijaviti dva kilometra spojne cesta između naselja Domovec i Maretići. To je cesta koju smo predvidjeli za korištenje građana u slučaju nekih havarija na županijskoj cesti, poput primjerice otvaranja klizišta. Projekt je završen i morat ćemo što prije krenuti u realizaciju, pa makar vlastitim sredstvima, da apsolviramo građevinsku dozvolu. Vrijednost tog projekta je oko 200.000 eura – otkrio je načelnik.

Općina je nedavno dobila i odluku Ministarstva graditeljstva prema kojoj je ostvarila 11.400 eura za nastavak izgradnje rasvjetne mreže, projekta koji je vrijedan ukupno 32.000 eura. Postavit će se dodatna rasvjetna tijela između pojedinih naselja, planira se zamijeniti još 50 rasvjetnih tijela, a postavit će se i nekoliko stupova i kabela na dijelove koji nemaju mogućnost prikapčanja rasvjete. 

Isto tako, načelnik je poručio da će Općina i dalje, kao i do sada, brinuti o svojim udrugama i mladima – bilo da se radi o tek rođenima za koje se isplaćuje novčana pomoć, ili pak učenicima za koje se izdvajaju sredstva za sufinanciranje prijevoza. 

Čestitka sumještanima 

Za kraj, povodom Dana općine, načelnik Tukač je svojim sumještankama i sumještanima uputio i čestitku.

– Svim žiteljima općine Hrašćina čestitam Dan općine, želim svima zdravlja i sreće, želim da što više naših projekata uspije i zahvaljujem svima koji su sudjelovali u radu naše Općine u svih ovih 30 godina njezinog postojanja. Svim bivšim načelnicima, predsjednicima Vijeća, vijećnicima koji su pripomogli razvitku naše općine. Zahvala svim sadašnjim vijećnicima, članovima komisija i povjerenstava te zahvala djelatnicima Općine koje rade velik posao. Mala smo Općina, no javljamo se na sve natječaje na koje možemo, ulažemo puno truda da u ovoj sredini život bude što ljepši i kvalitetniji. Kroz tih 30 godina puno se odradilo i vidljiv je veliki napredak. Nismo imali niti jednog kilometra asfaltiranih cesta, sada ih imamo 40, voda je došla do svih kućanstava, rasvjeta je došla do svih mjesta, a sada je spajamo i između pojedinih mjesta. Trudimo se omogućiti ljudima što bolje uvjete za život – poručio je Tukač. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba