Na polovici drugog mandata gradonačelnika Nikole Gospočića donosimo novosti iz Donje Stubice

U gradu perunika najveći je izazov proračun za 2024. godinu

Objavljeno: 20.05.2023. Marta Čaržavec

Namjerno ili slučajno, točno na polovici drugog mandata, 16. svibnja, razgovarali smo s gradonačelnikom Nikolom Gospočićem koji rukovodi gradićem poznatim po perunikama. U južnom dijelu Krapinsko – zagorske županije, a u centralnom dijelu sjevernih padina Medvednice, u središnjem dijelu stubičke doline, Donja Stubica status grada dobiva 1997. godine, a danas ga sačinjava deset naselja koja kontinuirano doživljavaju preobrazbe u koraku s vremenom. Od kada je sjeo u gradonačelnikovu fotelju, Gospočić ističe, ono što se obećavalo i odradilo se. Uspješnost nakon prve četiri godine mjerljiva je u desetak milijuna eura vrijednih ulaganja što, prema njegovim riječima, apsolutno zadovoljava.

Šest godina

– U ovom periodu, najznačajniji projekti su oni koji su financirani iz Europske unije jer, naravno, veće projekte ne možemo financirati na drugi način. U prvom planu je dogradnja rekonstrukcije dječjeg vrtića, uređenje kulturno – turističkog centra u Donjoj Stubici gdje je sada naša Turistička zajednica, zatim izgradnja reciklažnog dvorišta, kupnja i početak sanacije dvorca Stubički Golubovec. To su veliki kapitalni projekti vezani uz grad, no tu su i srcu dragi manji komunalni projekti poput projektno tehničke dokumentacije – priča nam gradonačelnik Gospočić i dodaje kako su jedinice lokalne samouprave u posljednjih šest godina vezane uz nepredvidive situacije.

– Pogodilo nas je sve – od korone, potresa i tuče. Svaka je godina koju smo planirali, gledajući unatrag, bila potpuno drugačija tako da smo u protekloj godini kompletno vezani uz Fond solidarnosti jer smo jedna od tri jedinica koja je najviše stradala u zagrebačkom potresu. Samo u našem području stradalo je više od 150 kućanstva i podosta šteta je bilo na komunalnoj strukturi te je proglašena elementarna nepogoda. U principu, fokus je bio na tome da što više iskoristimo sredstva koja su bila dostupna iz Fonda. S našim partnerima, Krapinsko – zagorskom županijom i Županijskom upravom za ceste, u ovom trenutku se provode radovi koji iznose oko 14 milijuna eura, a koji trebaju biti odrađeni do 30. lipnja. Projekti su vezani prvenstveno za sanaciju od potresa – oštećenog dvorca Stubički Golubovec, Fellerove zgrade, bivše zgrade Caritasa, Pučkog učilišta, sportske dvorane kod škole i vrtića, sanacija 23 dionice nerazvrstanih cesta, a uz to, ŽUC ima šest svojih dionica nerazvrstanih cesta i most u Vukšinicu – kaže Gospočić uz šalu kako ćemo 1. srpnja slaviti dolazak normalne nove godine.

Problem i prilika

Dotaknuli smo se i Fonda solidarnosti koji je, kako se već puno puta moglo čuti, mnogo dobrih projekata donio jedinicama lokalne samouprave premda je on posljedica nemilog događaja. Svaki problem čini priliku…

– Zadesio nas je potres, ljudi su ostali bez kuća, praktički na cesti. Nakon više od tri godine te kuće i dalje nisu obnovljene, imamo pomiješane osjećaje. Na našem području imamo pet ljudi koji još uvijek nisu u svojim objektima. Država je tu napravila korektan potez, oni i dalje plaćaju najam tim ljudima, ali svima nam je želja do kraja godine, s obzirom na to da je počela izgradnja prve zamjenske kuće, ti ljudi budu u svojim objektima. Činjenica je da nam je nepogoda koja nas je zadesila dala priliku za obnovu nekih stvari koje sigurno ne bi mogli obnoviti u 10 i više godina – poentirao je gradonačelnik.

Gledajući pak izazove s kojima će se Grad tek uhvatiti, onaj najveći je proračun. Porezne reforme koje su najavljene ići će na štetu, kaže Gospočić, gradova i općina. Izazov slaganja proračuna u srži je u povećanju troškova i smanjenju prihoda. U periodu koji slijedi, stav EU i onih koji su zaslužni za perspektivu u periodu od 2021. do 2027. godine je digitalno i zeleno, a u Donjoj Stubici jedan od najvećih kapitalnih projekta je svakako solarna elektrana na krovu sportske dvorane.

– Kao i cijela Europa želimo biti neovisni o energentima. Ove godine imamo još projekta koji su u najavi i koje ćemo realizirati do kraja godine, a oni su prvenstveno vezani za mikrolokaciju, oni su bitni za naše građane. To su projekti poput izgradnje parkirališta kod groblja, izgradnje mrtvačnice i gradnje ceste kod Jezerčice. Oni će u budućnosti donositi velike benefite, a prepoznati su kao problemi – pomanjkanje parkinga u gradu, velika investicija našeg Rudana d.o.o. u Jezerčici gdje mi trebamo urediti komunalnu infrastrukturu jer je najavljeno proširenje cijelog kompleksa s 50 soba na 150. Sve je to preduvjet kako bi se velike investicije realizirale – objašnjava gradonačelnik.

Turizam

Kao višestoljetno sjedište kotara, Donja Stubica je nekad okupljala i do 40000 žitelja, a upravno-političke značajke pogodovale su i kulturnom razvoju kraja. Na području ovog gradića možete svjedočiti plemićkim dvorovima i kurijama koje su svoj procvat doživjele u doba baroka. Najpoznatiji je, ranije spomenuti dvorac Stubički Golubovec, a župna crkva Presvetog Trojstva u rangu je najznamenitijih gotičkih sakralnih spomenika kulture Hrvatskog zagorja koja trenutno proživljava obnovu koja bi trebala biti završena iduće godine oko Uskrsa.

– Dvorac Stubički Golubovec nam je od 2017. godine u fokusu. Priča oko njega je stvarno filmska. On je jedan od najočuvanijih dvoraca koji je ostao u javnoj infrastrukturi, međutim spletom nesretnih okolnosti završio je u privatnom vlasništvu, zapravo tvrtke koje je otišla u stečaj, pa smo onda mi taj dvorac sa Županijom otkupili iz stečajne mase i nakon toga kreće dio priče Znanstveno edukativnog zabavnog centra Zagorje, interaktivnog muzeja kojem je cilj popularizacija znanosti. Trenutno smo u fazi obnove dvora od posljedica potresa, ogroman je zahvat već napravljen, a predstoji nam mjesec i pol zahtjevnih poslova. Investicija, samo protupotresne obnove, kreće se oko pet milijuna eura, pratimo natječaje koji se vežu uz cjelovitu obnovu gdje bi Ministarstvo kulture i dalje trebalo financirati objekte koji su stradali u potresu. To je još 11 milijuna eura i time bismo u principu bili gotovi s građevinskim radovima. Projekt ZEZ Zagorje je prepoznat i od ITU-a Grada Zagreba kao jedan od dva kapitalna projekta koji će se financirati u omotnici. Uz projekt Grada Zaprešića, naš ZEZ će, a to je već sada odlučeno, dobiti sedam milijuna eura za opremanje dvoraca. Ako se sve posloži, 2025. ili 2026. godine centar će početi raditi u punom obimu. Puno novih privatnih objekata se javlja na našim bregima, tako da smo u ovom dijelu sigurno najjače turističko središte, a blizina Zagreba nam nudi mogućnost lijepog prihoda od turizma – obrazložio je Gospočić pa dodao kako se ono što je specifično za svako područje KZŽ mora brendirati, a ono što je trenutno ”hendikep” u Donjoj Stubici je biciklistička infrastruktura.

– U cijeloj Europi nailazimo na primjere jakog cikloturizma i tu bismo u budućnosti trebali napraviti iskorak. Slavonija na primjer, ima cestu i sa svake strane 20 metara do ograda pa može raditi biciklističke staze i nogostupe, naša izgradnja je bila takva da ograda ide skroz do ceste. Mi se moramo maknuti iz centara na brdski biciklizam koji je specifičan. Pozitivni primjer su gradovi Oroslavje i Zabok koji su se spojili biciklističkom stazom. Mi smo se htjeli uklopiti u tu priču, no nemamo ni imovinsko-pravne ni tehničke mogućnosti da tu stazu dovedemo do Donje Stubice – rekao je gradonačelnik, a onda najavio jedinstven projekt koji zbog ekstremnih vremenskih uvjeta čeka bolje dane.

– Grad smo perunika. Kada dolazite iz smjera Zagreba vidjet ćete tablu ‘Donja Stubica – grad perunika’. Imamo spreman projekt, kupili smo kućicu na kojoj treba izvesti određene radove, a onda korak po korak realizirati park kojeg će krasiti perunike i koji će zasigurno privući nove posjetitelje u naš grad. Bit će to hommage našoj nekadašnjoj predsjednici Mariji Krušelj koja je doselila iz Imotskog i započela cijelu priču – najavio je Gospočić.

Mještani

Kada smo već bili kod privlačenja turista, pitali smo se što je s domaćim stanovništvom, ali i onima koji bi voljeli postati građani Donje Stubice. Sjetimo se, prema posljednjem popisu stanovništva, Donja Stubica bilježi pad od 300 ljudi. No, gradonačelnik dodaje da, kada bismo gledali samo prirodni odljev, ta bi brojka trebala biti i veća pa je upravo taj podatak dokaz priljeva ljudi. Kao i u mnogim drugim jedinicama lokalne samouprave, dokaz za to najbolje se ocrtava po prezimenima djece u vrtiću.

– U sljedećem razdoblju trebamo se fokusirati na daljnje proširenje Dječjeg vrtića Bubamara. Zaista puno radimo s našim DV-om, podrška tetama je sveobuhvatna, od psihologa i logopeda do zdravstvenog djelatnika. Sve su to djelatnici koji su zaposleni u vrtiću. Od jeseni počinjemo s programom Marie Montessori. To je prvi program u KZŽ koji će biti po načelima Montessori učenja. Od ostalih mjera prisutne su one klasične – 45 stipendija, pomoć novorođenčadi, sufinanciranje udžbenika, prijevoza učenika, ali fokus je na predškolskom odgoju koji je kompletno na jedinici lokalne samouprave – ispričao je gradonačelnik i dodao kako Grad pruža puno mogućnosti i za aktivaciju mladih kroz širok dijapazon udruga od kojih gotovo svaka ima svoj besplatan gradski prostor za rad i djelovanje što im omogućava kvalitetan i prepoznatljiv rad koji će, između ostalog, posjetitelji moći vidjeti na ‘Stubica festu’ povodom Dana grada.

Dan grada

– ‘Stubica fest’ trajat će tri dana, s bogatim gastro-zabavnim programom. Nastupat će Jole i Psihomodo pop s lokalnim bendovima, imamo kiparsku koloniju koju organizira naša udruga, bit će kutak za djecu u sklopu kojeg će biti predstave, zatim viteški turnir koji nastavljamo od prošle godine čime će se cijela priča Matije Gupca proširiti na cijelu godinu. Tradicionalno će naši obrtnici održati svoj kotlić gdje će biti više od dvadeset ekipa iz cijele RH u izradi specijaliteta koji će biti na prodaju, a iznos će biti humanitarno usmjeren. Tjedan dana kasnije u 57. posjet nam dolazi naš prijateljski grad iz Njemačke, Rodgau. Dolazi nam njihova nogometna selekcija, a uz obilježavanje presvetog Trojstva, bit će i misa za dan našeg zaštitnika, Antuna Padovanskog – najavio je gradonačelnik Gospočić, a svoje je mještane na kraju našeg razgovora, a svjestan da je grad trenutno veliko gradilište, zamolio za strpljenje. Poručuje, stat će ovo ludilo do 30. lipnja, a onda će svima biti ljepše i ugodnije.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba