S ciljem da na našem području ostane što više mladih i postanu poduzetnici

Učeničkim ‘pitchevima’ započela konferencija “Invest in Zagorje”

Objavljeno: 17.05.2023. zagorjeinternational

Startup scena prvenstveno je aktivna u velikim urbanim središtima, dok je u ruralnim područjima i prstenovima oko velikih gradova, ona tek u razvoju. U post-pandemijskim uvjetima, sve je više mladih poduzetnika koji pokreću svoj biznis, a s obzirom na opredijeljenost Krapinsko – zagorske županije za jačanje zdravstvene industrije, globalna tema poduzetničke konferencije ‘Invest in Zagorje’ koja se danas održava u Poduzetničkom centru KZŽ je upravo ovaj sektor. Rješenja za razvoj identificiranih problema zdravstvene industrije ponudilo je danas 36 učenika i učenica srednjih škola s područja županije – Srednje škole Bedekovčina, Gimnazije Antun Gustav Matoš Zabok, Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, Srednje škola Oroslavje, Srednje škola Konjščina, Srednje škola Zlatar i Srednje škola Pregrada. 

Prije učeničkih prezentacija projekata stručnom žiriju, koje je trajalo tri minute uz dvije minute za pitanja, uvodno se okupljenima obratila, ispred srednjih škola, ravnateljica Gimnazije AGM Zabok, Bibijana Šlogar. 

– Naši učenici su tijekom protekle školske godine kroz niz susreta, konzultacija s mentorima, online tečajeva, zadaće koje su radili kod kuće, sudjelovali u ovom projektu kako bi izbrusili svoja znanja i vještine iz poduzetništva i u konačnici postali mladi inovativni ljudi koji rade za korist svoje zajednice. Moram zaželjeti svima da vaše današnje prezentacije budu uvjerljive, da budete suvereni i pokažete sva svoja znanja koja ste stekli i u konačnici da ih ponesete u život za svoju korist – kazala je Šlogar te se zahvalila svima koji sudjeluju u projektu “Kreiraj svoju budućnost” koji se održava u sklopu današnje konferencije.

S obzirom na to da je Poduzetnički centar domaćin samog događaja, svima se s nekoliko riječi obratila i direktorica Helena Matuša koja se prisjetila samih početaka projekta.

– Kada smo krenuli 3. studenog u ovaj program, uvodna misao nam je bila, kako svi znamo koliko je gospodarstvo važno u našem društvu, koliko ono kreira vrijednosti unutar zajednice i pružamo rješenja koja imaju određenu tržišnu vrijednost. Isto tako smo naglasili kako poduzetništvo nije rezervirano samo za poduzetnike već svi mi možemo sudjelovati. Iz tog razloga je Županija pokrenula projekt i prepoznala da startup scena tek nastaje, ali isto tako vi, koji bi ovdje trebali raditi, odlazite u Zagreb, stoga smo odlučili adresirati ovaj problem i kreirati jednu zajednicu koja može na kreativan način djelovati u području – kazala je direktorica Mateša i naglasila kako je privilegija svjedočiti jednom putovanju mladih ljudi koji su promatrali svijetu u zdravstvenoj industriji i stvorili impresivna rješenja. 

Potrebe gospodarstva za ostajanjem mladih u Hrvatskom Zagorju svjestan je župan Željko Kolar.  

– Uzbuđeni smo zbog ovog što se danas događa, prva konferencija ‘Invest in Zagorje’ koja nosi najsnažniju poruku, ona je okrenuta vama, mladima. Mi jako puno radimo na razvoju infrastrukture, sustava, dodatnih sadržaja, stvaranju uvjeta za zapošljavanje, stvaramo koheziju između javnog sektora i privatnog, ali krajini cilj je da vi ostanete u Zagorju – poručio je Župan te upozorio:  

– Apatija ako se uvuče u mlade ljude, ako počnu smatrati da ništa ne mogu promijeniti, niti sa svojim inicijativama i glasom na izborima, vodi u propast. Ako smo mi napravili mali korak da kroz ova dva programa motiviramo da sudjelujete u razvoju svoje zajednice, da smo vam dali neka znanja koje ne dobivate iz obrazovnog sustava, strahovito sam danas sretan i zadovoljan. Ono što je izuzetno bitno, vaš primjer će slijediti drugi, zbog toga ovo će postati tradicionalna konferencija – najavio je župan Kolar i ustvrdio kako su za njega danas svi koji su sudjelovali, pobjednici. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba