ZBRAJANJE ŠTETE: Na području KZŽ otvorilo se oko 60 klizišta, na 50-ak intervencija je sudjelovalo je preko 200 vatrogasaca, no proglašenja elementarne nepogode za područje županije neće biti

“U lipnju kreće probno testiranje sustava ranog uzbunjivanja u slučaju ovakvih kriza”

Objavljeno: 17.05.2023. Vanja Hozmec

Zbog obilnih padalina proteklih nekoliko dana, a o kojima smo u nekoliko navrata pisali, na području Krapinsko – zagorske županije nastala je velika šteta. Tim je povodom u posjet danas pristigao i ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik Vlade Davor Božinović koji je u pratnji župana Željka Kolara obišao neka teže stradala područja, točnije klizište koje se otvorilo i ugrozilo nekoliko stambenih objekata u Donjem Jesenju. 

Na području Krapinsko – zagorske županije se usred obilnih oborina posljednjih nekoliko dana, aktiviralo pet novih klizišta na županijskim cestama, 52 klizišta na nerazvrstanim cestama, tri klizišta na većim gradilištima koja su trenutno otvorena na području županije, a na devet županijskih cesta je nastao velik problem sa onečišćenjima cesta nakon što se povukla voda, izvijestio ja načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Stjepan Skuliber. 

Evakuirani stanovnici 

– Najveća klizišta koja imamo su ovo u Donjem Jesenju gdje smo iz dva objekta evakuirali stanovnike koji su sada smješteni kod rodbine jer u tim kućama za njih više nije sigurno. Isto tako, veliko je klizište nastalo i u Globočecu na području Marije Bistrice gdje se stradala županijska cesta koja je zatvorena zbog velikih pukotina na asfaltu – rekao je Skuliber.

Sve su žurne službe radile koordinirano da što prije pomognu gdje je bilo potrebno, naglasio je Skuliber, a intervencija je bilo podosta.

–  Primjerice, vatrogasci su samo od jučer do danas ujutro imali 49 intervencija. Od toga su bila 24 ispumpavanja, deset intervencija građenja nasipa, deset gdje su bila srušena stabla ili stupovi te pet ostalih intervencija. Sudjelovalo je preko 200 vatrogasaca iz obje Javne vatrogasne postrojbe naše županije, ali i iz brojnih DVD-ova – rekao je Skuliber i dodao da je najviše intervencija bilo na području Krapine. 

Dodao je i da svi vodotokovi na području županije trenutno imaju tendenciju pada. 

Ministar Božinović pohvalio je visoku koordinaciju svih žurnih službi na razini cijele zemlje. 

– Najvažnije od svega je da u cijeloj zemlji nismo imali niti jednu ljudsku žrtvu, iako imamo situacije koje su izazovne, ovdje konkretno su vezane za klizišta. U svim se dijelovima zemlje sada vidjelo da hitne službe dobro koordiniraju, a to je dijelom zbog toga što su doista dobro pripremljene, a dijelom zbog iskustva kojeg, nažalost, na području ovakvih situacija imamo – rekao je ministar te dodao da je Vlada u svim krizama, pa i ovoj, uz sve hrvatske krajeve i radi na što hitnijem rješavanju šteta.

Velika novost 

Najavio je potom i veliku novost na kojoj se trenutno radi, a koja će biti od velike pomoći što se tiče prirodnih nepogoda ubuduće.

–  U lipnju kreće probno testiranje sustava ranog uzbunjivanja u slučaju kriza. Riječ je o aplikaciji za pametni telefon koja će biti besplatna, a preko koje će ljudi na svoje uređaje dobivati ključne informacije i upozorenja kada je u pitanju bilo koja vrsta ugroze. Uz to, dobivat će i upute kako se u tim situacijama ponašati. Te bi informacije stizale svima koji bi bili fizički na teritoriju koji je ugrožen. Primjerice, ako bi ugrožena bila Krapinsko – zagorska županija, te bi bitne informacije stizale svima koji se na ovom području nalaze – najavio je ministar i dodao da bi aplikacija uvelike pomogla da se ljudi pravovremeno organiziraju jer je vrijeme u ovakvim krizama ključan faktor.

Župan Željko Kolar rekao je da se i u ovoj kriznoj situaciji pokazalo da su hitne službe na području županije izuzetno dobro koordinirane i obučene. 

– Odradile su sjajan posao. Možemo konstatirati da se stanje sada polako smiruje na području naše županije, svi su vodotoci u opadanju, a provjerili smo sada da nam sljedeća ozbiljnija kiša stiže u subotu  u noći. Do tada imamo dosta vremena da saniramo sve što trebamo, ceste, ispumpamo podrume i ostalo. Što se tiče većih klizišta, tu će ponovno trebati veće investicije da bi to doveli u prvobitno stanje. Nadamo se da je najgore iza nas – poručio je Kolar. 

Elementarna nepogoda?

Također, kazao je da, prema prvim procjenama, za područje cijele županije, štete nisu dovoljno velike za proglašenje elementarne nepogode.

– U kontaktu s načelnicima i gradonačelnicima jesmo, njihove su komisije na terenima, procjenjuju, a u skladu s procedurom, ako je potrebno, čelnici tih gradova i općina će od mene zatražiti da proglasim elementarnu nepogodu za njihovo područje. Trenutno je za tri jedinice lokalne samouprave potencijalno proglašenje, no još ništa ne možemo govoriti. Voda se najprije treba povući da bi vidjeli koja je šteta zapravo nastala. Ako će i biti nešto, očekujem da će prvi zahtjevi pristići početkom idućeg tjedna – rekao je na kraju župan. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba