SLOVENSKI VELEPOSLANIK U RH GAŠPER DOVŽAN U POSJETU KZŽ: Obišao tvrtku Aquafilcro i Poslovno – tehnološki inkubator KZŽ

“Nadamo se da smo veleposlaniku uspjeli prenijeti sve mogućnosti zagorskog gospodarstva, zdravstvenog i obrazovnog sustava te turizma”

Objavljeno: 01.12.2022. Valentina Cigula

Krapinsko – zagorsku županiju u četvrtak je posjetio veleposlanik Republike Slovenije u Republici Hrvatskoj, Gašper Dovžan koji je posjet u pratinji krapinsko – zagorskog župana Kolara i njegovih surasdnika započeo u Oroslavju,  u tvrtki Aquafilcro, a zatim su uputio u Poslovno – tehnološki inkubator KZŽ u Krapini.

Dovžan je kazao da je u obilasku Inkubatora mnogo toga naučio, istaknuvši da ga raduje dobra suradnja hrvatskih i slovenskih poduzetnika, dodajući da se u Krapinsko – zagorskoj županiji mnogo uložilo u infrastrukturu te da postoje konkretni planovi za budućnost koji su garancija za daljnji gospodarski razvoj.

– Nalazi se u blizini Slovenije, a to je vrlo važno jer se otvaraju nova radna mjesta. Ljudi se i zbog takvih stvari odlučuju na život ovdje, a time se osnažuje područje oko Sutle koje nam je zajedničko. Imamo više od 100 kilometara zajedničke granice, a u Europskoj uniji granice ne razdvajaju, nego povezuju, i uvjeren sam da će ulaskom Hrvatske u Schengen i uvođenjem eura to vrijediti još i više – istaknuo je Dovžan.

Pogranično područje

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar izrazio je veliko zadovoljstvo zbog prijateljskih odnosa između Slovenije i Hrvatske i kako je naglasio sjajne suradnje koju Krapinsko – zagorska županija ima sa slovenskim kolegama, istaknuvši posebno kolege s pograničnih područja.

-Slovenija je nama najbitniji partner, a za to postoji 101 razlog. Imamo državnu granicu od 102,6 kilometara. Jednu četvrtinu ukupnog uvoza imamo iz Slovenije, jednu petinu ukupnog izvoza naših gospodarstvenika ide prema Sloveniji, niz naših ljudi koji žive uz granicu rade u Sloveniji, a neki su se tamo i školovali. Također, tu je i suradnja preko naše Razvojne agencije s partnerima u Sloveniji – kazao je Kolar, pa uputio zahvalu, kako je kazao, za prenošenje znanja i iskustva u pretpristupnom razdoblju, čime im, istaknuo je, olakšana prilagodba.

-U trenutno našem najvećem projektu, Centru izvrsnosti u ugostiteljstvu i turizmu u Zaboku, jedan od najznačajnijih partnera je iz Ljubljane, također u jednom projektu nam je jedan od najznačajnijih partnera iz Maribora. Naša je suradnja vezana za područje čitave zemlje, a najintenzivnija je uz naše pogranično područje. Nadam se da sam veleposlaniku uspio prenijeti koje sve mogućnosti ima gospodarstvo naše županije, naš zdravstveni i obrazovni sustav, koji su naši turistički kapaciteti, ali ono što je najvažnije, koja je strateška vizija razvoja Krapinsko – zagorske županije. Pozivam na nastavak ove sjajne suradnje na dobrobit ljudi koji žive i sjedne i s druge strane Sutle i moram još jednom naglasiti da nas Sutla nikada nije razdvajala, nego nas je uvijek spajala – poručio je.

Direktorica Poslovno – tehnološkog inkubatora KZŽ Helena Matuša spomenula je jedan od strateških projekata – Digitalno inovacijski hab za zdravlje i medicinsku informatiku.

Stručne vještine

– Jedan od glavnih partnera u tom projektu nam je i Štajerski tehnološki park. S njima kao našim partnerom, osim u sektoru zdravlja, surađujemo na razmjeni start-upova iz Maribora i Krapine. To se mogli pratiti kroz projekt SVUP koji nastavljamo i ove godine. Drago mi je da smo imali priliku obići Inkubator i posjetiti stanare, posebno Centar za robotiku i inovativne tehnologije koji vodi naša Srednja škola Krapina te pokazati na koji način učenici u Inkubatoru kombiniraju teorijsku i praktičnu nastavu. Dakle, stječu određene stručne vještine, ali isto tako stječu i određene vještine koje se tiču poduzetništva i već kroz obrazovni sustav uče i znaju da kad se uključe u tržište rada ili žele pokrenuti svoju tvrtku, mogu je pokrenuti upravo ovdje. Drago mi je da kroz uspostavljenu suradnju s veleposlanstvom možemo našim stanarima otvarati tržište Republike Slovenije, ali isto tako otvarati i tržište Republike Hrvatske – rekla je Matuša.

Obilasku Inkubatora nazočio je i direktor Regeneracije i predsjednik Hrvatske gospodarske komore, Županijske komore Krapina Anđelko Švaljek, koji je istaknuo:

– Imali smo priliku predstaviti naše gospodarstvo i ovim putem zahvaljujem Njegovoj ekselenciji i suradnicima na prilici da im prezentiramo što i kako radimo, te da ponovno naglasimo da je Slovenija najvažniji vanjski trgovinski partner naše županije. Vjerujem da će skori ulazak u Schengenski prostor izbrisati prepreke koje su postoje pogotovo za manje tvrtke i da će naša gospodarska suradnja u budućnosti biti još intenzivnija i veća nego dosad – kazao je.

Čestitke Županiji i Poduzetničkom inkubatoru na impresivnim projektima uputio je predsjednik Cro-Slo poslovnog kluba Saša Muminović.

– Bilo bi mi drago da cijela Hrvatska ima ovakve podatke. U ime Cro-Slo poslovnog kluba promoviramo slovensko – hrvatsku gospodarsku suradnju. Krapinsko – zagorskoj županiji je Republika Slovenija, prvi vanjskotrgovinski partner. Zapravo, Slovenija je među prvim vanjsko trgovinskim partnerima cijeloj Hrvatskoj. Ponekad zaboravljamo i uzimamo to zdravo za gotovo, međutim blizina Slovenije je nešto što je veoma važno i pomaže nam u poslu jer ako govorimo samo o biznisu jer njega čine kapital i ljudi, ali i povjerenje. Ono se ne može kupiti, ono se stječe i mnogo ga je lakše stjecati među prijateljima i onima s kojima smo bliski. Slovenski i hrvatski poduzetnici su upućeni jedni na druge, dobro se poznaju i razumiju, imaju razvijeno povjerenje i u budućnosti to može donijeti samo još bolje rezultate – rekao je Muminović.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba