I DALJE GORI: Vatrogasci DVD-a Budinščina su iznemogli i ogorčeni

“Sramota! Župan i šefovi Vatrogasne zajednice ni ne znaju za ovaj požar jer je u ‘krivom dijelu’ Županije, samo hodaju po skupštinama” LOVRENČIĆ: To su dezinformacije KOLAR: Obuhvat požara nije bio toliki da bismo tražili pomoć sa strane

Objavljeno: 29.03.2022. Marta Čaržavec

Vatrena stihija od protekle subote i dalje guta najljepše proplanke šume na južnoj padini Ivanščice. Riječ je o požaru na nepristupačnom terenu koji se rasplamsao u svim smjerovima. U vrijeme aktivacije ovog požara, u Zagorju je gorjelo na još desetak mjesta, a u ponedjeljak je zabilježeno preko 20 intervencija. Zagorski vatrogasci koji umiruju vatru gaseći je naprtnjačama na rubu su snaga, mještani i udruge priskaču u pomoć, Facebook stranice dobrovoljnih vatrogasnih društava zasipale su fotografijama s terena, riječima podrške i apela, a  nama su se javili ponosni, ali istovremeno tužni vatrogasci DVD-a Budinščina.

Mali ljudi, velika djela

– Zašto se nije tražio air tractor, helikopter? Ljude se ubija. Nose vodu na leđima u brda po dva – tri kilometra zbog nepristupačnog terena. MUP je tražio helikopter, ali vatrogasne face iz fotelja nisu odobrile. Glavni županijski zapovjednik nije niti obišao požarište i vatrogasce koji dan i noć gase požar. Ovo je sramota na razini i to velikoj. Zašto nije pozvana postrojba DVD-a Novi Marof koja ima osam kilometara do požara nego se vuku ljudi iz Krapine na drugu stranu županije? Očito je teško dići slušalicu – govori nam naš sugovornik.

– Prije četiri dana nije bilo problema vatrogascima iz Krapine ići u Varaždinsku županiju na ispomoć. Obližnja društva iz VZŽ su kod kuće, a ovdje ljudi dolaze iz Krapine, Bedekovčine, s raznih strana. Netko bi trebao odgovarati za ove postupke – nastavlja te dijeli vlastito iskustvo:

Kornatska tragedija

– Nismo ni mi živina. Ja sam na požaru bio od prve uzbune, točnije od 14 sati do pola četiri ujutro i ponovno smo se vratili u devet ujutro na smjenu pa sve do 17 sati. Trebalo je samo nazvati da nam zračne snage dođu pomoći. Teren je jako strm i stjenovito je područje, kameni lete vatrogascima iznad glava, nagorjela drva pucaju i lete po šumi. To je opasnost za sve. Glavni županijski zapovjednik nije se udostojao doći ni na požarište kao ni predsjednik VZKZŽ. Oni hodaju po skupštinama. Kada smo došli prvi dan u 14 sati na intervenciju i vidjeli o čemu se radi, tražili smo od glavnog županijskog zapovjednika pomoć, od VOC-a smo tražili pomoć na koju su se oni oglušili, da bi oko 18 sati poslali pomoć JVP-a Zabok i dva vatrogasca. Da se na vrijeme reagiralo požar bi bio ugašen isti dan, a sada vjetar igra svoju igru i mi nemamo velikih šansi. Procjena opožarene površine je veća od 320 000 kvadratnih metara. Ne želite kornatsku tragediju u Zagorju. Da nije bilo dečkiju s quadovima koji su nam vozili vodu po šumskim putevima po pet kilometara udaljenosti već bi požar bio na Ivančici kod repetitora – govori u jednom dahu i nastavlja:

– Tko će njima dati za gorivo? Svi smo mi volonteri. Glavonje po kancelarijama i skupštinama beru pare na tuđoj muci i naslikavaju se. Sramota za vatrogastvo na razini KZŽ i na razini HVZ. Da li je itko pitao za logistiku? Za hranu tim ljudima? Za pitku vodu? Oko toga vode brigu mještani i udruge – od lovaca, vinara i Udruge Gotali… Velika sramota. Mještani, a ni vatrogasci više ne mogu. Premoreni su. Danas je bilo više od 60 vatrogasaca na terenu. Da je to u Dalmaciji bilo bi na svim medijima i TV – u. Za ovaj dio našeg Zagorja niti se ne zna. Da je to na Strahinjčici već bi grmilo na sva zvona. Pa nisu ljudi životinje. Gdje je taj helikopter? Na obali se, za malo veći grm, diže kanader. Ljudi su gore po 15 sati. Prežive s 10 deka salame. Tko tu koga je*e? Župan ni ne zna za ovaj kraj svoje i naše županije – odrješito govori u nastavku.

– Tu se mobiliziraju ljudi iz Krapine, a Novi Marof je na pet kilometara, ali oni su iz VŽŽ. Ako ne znate gdje je to, uzmite si kartu – zaključuje. 

Udruga Gotali, čiji su članovi ovih dana na terenu viču na sav glas i šalju apel čelništvu vatrogastva jer, kažu, ljudski životi, zdravlje i sigurnost su u pitanju.

– Puno malih ljudi na puno malih mjesta koji naprave puno malih koraka mogu promijeniti svijet. Mještani naših sela, naši članovi, profesionalci i dobrovoljci vatrogasnih društava od subote vode borbu s vatrom, ali je ona jača. Zbog forme terena, gdje vatrogasna vozila ne mogu, naši civili voze vodu s traktorima, motorima i na svojim leđima, u službi su taxija vatrogascima. Ne odustaju bez obzira što ugrožavaju svoju sigurnost. Ne odustaju ni naši heroji vatrogasci – kažu iz Udruge Gotali.

Dezinformacije?

Kako bismo saznali o čemu se točno radi i dali odgovore na pitanja, kontaktirali smo, između ostalog, i zapovjednika Vatrogasne zajednice Krapinsko – zagorske županije Marijana Lovrenčića koji je izvijestio da je zagašivanje spomenutog područja službeno završilo sinoć u 21 sat. Dodaje, danas se saniraju rubovi požarišta, ali i stabla u sredini, unutar požarišta. Lovrenčić o air tractoru ističe sljedeće:

– To su apsolutno neprovjerene informacije, dezinformacije. Nitko nema pravo tražiti helikopter osim županijskog zapovjednika po zakonu vatrogastva. Cijelu intervenciju je vodio moj zamjenik Tomislav Novosel i niti u jednom momentu takva mogućnost nije bila izgledna iz razloga jer na samom terenu to ne bi bilo niti korisno. Imali smo dopremu vode sa šumskim vozilima, s traktorima mještana na čemu im se zahvaljujem. Ovakva izjava je očito izjava nekoga tko ne poznaje situaciju – kaže Lovrenčić, a o suradnji s DVD-om Novi Marof kaže kako su zagorski vatrogasci neki dan bili na pomoći jer se požar širio na KZŽ. Njihova pomoć proteklih dana nije bila potrebna, ističe Lovrenčić.

– Mi smo u svakom trenutku imali dovoljno ljudstva i to nije bilo nužno. To ne znači da nismo bili u kontaktu i da tu pomoć ne bismo zatražili da je ona potrebna. Po svakom planu zaštite od požara, svaka jedinica lokalne samouprave, u ovom slučaju regionalne samouprave, treba iskoristiti svoje resurse da bi zatim, legalno, mogla tražiti pomoć drugih snaga. U ovom slučaju, situacija je pod nadzorom i nemoguće je požar sanirati u kratkom vremenu – pojašnjava Lovrenčić i nastavlja:

– Prvi dan smo na tom požarištu imali tri DVD-a; Konjščina, Budinšćina i Hrašćina, nakon toga i ZJVP. Gašenje je potrajalo do ponoći što inače nije praksa zbog mogućnosti ozljeđivanja, ali u cilju sanacije to smo proveli. Sljedeći dan smo imali 60 ljudi, a jučer se kroz dan izmijenilo 70 ljudi. Na terenu je apsolutno dovoljno vatrogasaca i vatrogasne tehnike – ističe, a o nadoknadi troškova kaže kako su takve stvari definirane zakonima.

– Budimo vrlo precizni. Postoje dva zakona – zakon o vatrogastvu i zakon o zaštiti od požara u kojima je navedena naknada za troškove dok netko nije službeno angažiran. Napominjem, vrlo sam zahvalan mještanima koji su sa svojim traktorima, cisternama i prikolicama vozili vodu na teško pristupačno područje. Oni su to radili u cilju sprječavanja nastanka štete i na svojim poljoprivrednim i šumskim područjima. Prema zakonu o zaštiti od požara, odgovornost svakog građanina je da, ukoliko može, svojim snagama pridonijeti gašenju požara da to i učini – poručuje Lovrenčić i dodaje kako će svi troškovi, nastali kao proizvod zapovijedi Županijske vatrogasne zajednice ili bilo kojeg zapovjednika VOC-a, biti nadoknađeni. Ono što nije išlo preko sustava, u sustavu ni ne postoji, zaključio je, a građanima poručio:

– Držite se odluka o spaljivanju korova, trave i drugog otpada biljnog porijekla koja je donesena u svim općinama i gradovima i koja propisuje određene kazne za prekršitelje koje mogu biti i do 20 tisuća kuna. Ukoliko nešto morate spaljivati, nemojte to činiti sami. Činite s odgovarajućim mjerama opreza što znači da treba očistiti mjesto oko spaljivanja, mjesto ne smije biti blizu šumskih površina, blizu površina s drugim vrstama otpada, blizu kuća i slično. Za veće i opasnije situacije obavijestite vatrogasce koji će vam ili pomoći ili dati savjet – završio je Lovrenčić.

Dovoljno operativnih snaga

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar o cijeloj situaciji kaže kako je požar pod kontrolom, jer kaže bio je dva puta obaviješten od strane Lovrenčića o stanju.

– U svakom sam trenutku znao koja su društva na požarištu, s kojim brojem ljudi i brojem vozilima, a isto vrijedi i za naše dvije profesionalne postrojbe. Zadnji puta smo se čuli jučer navečer kada je određeno koji će ljudi ostati osiguravati požarište. Čuli smo se i danas ujutro o situaciji. Obzirom da je požar pod kontrolom, ne vidim razloga zašto bi air tractor morali angažirati. Bilo je dovoljno vatrogasnih snaga da taj požar stave pod kontrolom. Ono što jest činjenica je da je na izuzetno nepristupačnom terenu, ali nije ugrožavao kuće ni ljudske živote – poručio je župan, a o ˝negodovanju˝ vatrogasaca na terenu komentira:

– Od odgovornih ljudi u vatrogasnom sustavu ja tih informacija nemam, niti je takvih zahtjeva bilo. Znate da gospodin Tucaković ima itekako veliko iskustvo s gašenjem požara na našem Jadranu i priobalju pa da je postojala potreba to bi se i desilo – poručio je župan i dodao kako je najnormalnije da se dečkima nosi hrana i piće. I sam kaže:

– Uvijek kad kod mene dođu dečki prati cestu ja ih ponudim sa pićem. To je tradicija i kultura, a kamoli kada se dogodi elementarna nepogoda. Ja sam se osobno ponudio da osiguram hranu za te ljude i rečeno je da to nije potrebno, da je to rješeno s načelnikom općine Budinšćine.

– Imamo dovoljno operativnih snaga na području KZŽ. Obuhvat požara nije bio toliki da bismo tražili pomoć sa strane – poručio je na kraju Kolar.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba