Načelnica Zagorskih Sela Ksenija Krivec - Jurak:

“Prva smo zagorska općina koja je počela financijski pomagati mladima pri kupnji prve nekretnine – i ove godine doselile su nam se dvije obitelji“

Objavljeno: 21.11.2021. Vanja Hozmec

“Sveta Kata, snijeg na vrata“, poznata je uzrečica koja označava neslužbeni početak zime jer se obično oko tog datuma meteorološke prilike mogu značajno promijeniti. Svetkovina sv. Katarine, koja se obilježava 25. studenoga, posebno je važna za mještane općine Zagorska Sela, koji na taj dan slave i Dan općine, ali i Dan svoje župe svete Katarine. Tim smo povodom razgovarali s načelnicom Zagorskih Sela Ksenijom Krivec – Jurak.

Iako je fiskalni kapacitet općine ove godine bio smanjen zbog cjelokupne situacije s koronavirusom, načelnica ističe da naposljetku ipak može biti izuzetno zadovoljna jer je većina projekata koji su bili planirani, ipak provedena.

Niz projekata

– Jedan od kapitalno najznačajnijih je svakako rekonstrukcija Društvenog doma u samom središtu Zagorskih Sela. Tu se radi o europskom projektu, točnije, Mjeri 7.4.1. Programa ruralnog razvoja, gdje nam je odobreno 1,6 milijuna kuna i ukupna vrijednost radova bila je 2,2 milijuna kuna. Prošli smo provjeru i čekamo od agencije isplatu preostalih 50 posto uloženih sredstava. Također, pred završetkom smo radova na sanaciji klizišta uz nerazvrstanu cestu i vatrogasni dom u Poljani Sutlanskoj. Radi se o jednom opsežnijem klizištu. Vrijednost projekta je 350 tisuća kuna, a sufinancira se u omjeru 70:30, dakle, 70 posto Hrvatske vode, a 30 posto Općina Zagorska Sela. Taj je projekt rezultat uspješne prijave na natječaj Hrvatskih voda. Isto tako, tijekom ove godine potpisali smo ugovor i realizirali ugovor sa Zagorskim vodovodom. Radi se o ulaganju u komunalnu vodnu građevinu, ogranak prema Kovačecu u Zagorskim Selima i tu je vrijednost projekta 54 tisuće kuna. Preko natječaja LAG-a završili smo izgradnju i uređenje dječjeg igrališta u Poljani Sutlanskoj i tu je vrijednost projekta 260 tisuća kuna, a on je također financiran sredstvima Europske unije. Dobili smo novo i kvalitetno dječje igralište koje je svakodnevno popunjeno i veseli me što na igralište dolaze i djeca iz okolnih općina – rekla je Krivec – Jurak.

Općina je ove godine u suradnji sa Županijskom upravom za ceste asfaltirala 900 metara županijske ceste u Poljani Sutlanskoj i 300 metara županijske ceste na dionici Zagorska Sela – Pušća. Planira se i nastavak ove suradnje, u sklopu koje bi se u naredne dvije godine te ceste presvukle novim asfaltnim zastorom. Također, ovih će dana započeti i radovi na rekonstrukciji i asfaltiranju ceste u naselju Brezakovec. Vrijednost tih radova, koji se planiraju završiti do kraja studenoga, je 250 tisuća kuna, a Općina je 100 tisuća kuna osigurala prijavom na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja.

– Od ostalih projekata, mogu istaknuti da smo ove godine u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje imali zaposlena dva djelatnika na javnim radovima. Radi se o projektu koji je u potpunosti financiran od strane Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i vrijednost mu je oko 64 tisuće kuna. Imamo tu onda i redovno održavanje naših nerazvrstanih cesta, dakle, nasipavanje šljunka i popravljanje udarnih rupa, a to se zapravo radi tijekom cijele godine. Vrijedno je spomenuti i da smo ove godine s tvrtkom “Horwath Consulting“ završili naš master plan turizma, a kojemu je cijena bila oko 57 tisuća kuna plus PDV, i to je naš početak za eventualna buduća investiranja i razvoj općine Zagorska Sela, ali i neki cilj i usmjerenje na koji način vidimo našu općinu, pogotovo u aspektu turizma, gastro-enološke ponude, uključivanja naših OPG-ova u cijelu tu priču i slično. Trenutno smo u fazi izmjene prostornog plana, radi se o četvrtoj izmjeni, tako da je i to zapravo jedna aktualnost na području naše općine – ističe načelnica. 

Glavni aspekti master plana turizma su, govori Krivec – Jurak, brendiranje općine u vidu razvoja potencijalnih investitora kroz ruralni turizam, gdje bi naglasak bio stavljen na očuvanje prirodnih ljepota i zdravog okoliša na području općine.

– Dakle, tu se vidimo kao ‘minimalna stres zona’ za opuštanje, za ljude koji su u urbanim sredinama i koji bi ovdje kroz različite sadržaje, primjerice glamping turizam, kuće za odmor i slično, mogli odmoriti i odmaknuti se od svakodnevne gradske vreve, uz uključivanje naših OPG-ova s domaćom hranom, domaćim proizvodima kojih kod nas ne nedostaje. Gotovo svaka kuća ima svojih domaćih proizvoda, od zimnica do životinja, odnosno mesa koje je biološki uzgojeno na našim pašnjacima i livadama – govori Krivec – Jurak.

Načelnica nam je otkrila kako bi to ujedno bio i infrastrukturni projekt, jer se planira graditi i centar koji bi sve to objedinio.

– Dakle, imamo nekoliko projekata koji bi bili značajni, a jedan od tih je i gradnja centra gdje bismo mi povezali sve, dakle, dva naša seljačka turizma i naše OPG-ovce. Radio bi se centar koji bi povezivao sve te grane, od kuća za odmor, preko naših seljačkih turizama, do OPG-ova, i u tom centru bi posjetitelj, kada dođe, mogao dobiti sve potrebne informacije o tome što mu se nudi na području naše općine. Naravno da su nam za to potrebni i privatni investitori i upravo je to razlog što čekamo da se cjelokupna situacija oko pandemije poboljša, da bi to konačno moglo zaživjeti – pojašnjava načelnica.

U planu su i višemilijunski projekti, a dva najvažnija su rekonstrukcija ceste Zagorska Sela – Brezakovec – Gornji Škrnik, projekt vrijedan sedam milijuna kuna za kojeg Općina čeka otvaranje natječaja te projekt izgradnje mrtvačnice u Zagorskim Selima, koja je prijeko potrebna jer postojeća, govori Krivec – Jurak, ne zadovoljava uvjete.

– To je zapravo jedna prostorija gdje se dostojanstveno ne može vršiti niti ukop niti opraštanje od pokojnika kakvo obitelji inače organiziraju. Sve imovinsko – pravne odnose koji se tiču zemljišta koje je bilo problematično smo riješili. Svi su preduvjeti postignuti, projekt je gotov i ima građevinsku dozvolu, a vrijedan je oko milijun kuna. I tu ćemo morati aplicirati na raspoložive natječaje jer svojim sredstvima ne možemo sami dovršiti cijeli projekt. Također, jedna od značajnijih stavki je i državna cesta DC229 i to dionica od Razvora do Zagorskih Sela. Tu se radi o dionici od otprilike pet kilometara za koju vjerujemo da će se izvođač radova izabrati do kraja ove godine, a to govorim prema informacijama iz Hrvatskih cesta koje imam. Vjerujem da bi onda sljedeće godine počeli i radovi. Mi smo ove godine presvukli četiri kilometara dionice od Harine Žlake do Bratkovca. Radi se o državnoj cesti koja je bila izrazito loša i ona je sada sanirana i završena i logični nastavak bi bio da se sada rekonstruira i ova cesta od Razvora do Zagorskih Sela, čime bi ta cijela državna cesta, koje je inače dugačka oko 15 kilometara, bila zadovoljavajuća – ističe načelnica.

Budućnost mladih

Osim projekta državne ceste i općinske mrtvačnice, za iduću se godinu priprema projekt energetske obnove općinske zgrade, a u pripremi je i projektiranje sportskog centra, gdje bi se uz dječje igralište, u budućnosti izgradio ‘street workout’ rekreativni centar. Taj projekt načelnica planira prijaviti na natječaj LAG-a “Zagorje – Sutla“ i bio bi 100 posto financiran. Također, pripremaju se i projekti za dva klizišta koji će se prijaviti na Hrvatske vode i za koje se načelnica nada da će biti dovoljno sredstava jer su klizišta inače veliki problem u Zagorskim Selima. Isto tako, u pripremi je i dosta projekata za mlade.

– Uključit ćemo se i u projekt “Uzmi pare i napravi nešto za mlade“, čime ćemo u proračunu osigurati dodatnih 20 tisuća kuna za mlade i njihove prijedloge i projekte. Ove je godine to bila zvjezdarnica u Zagorskim Selima i sad taj projekt ide prema završetku. Nabavit će se i teleskop i imat ćemo radionice za djecu gdje oni mogu upoznavati svemir, jer veliko je oduševljenje i zainteresiranost kod naših najmlađih za raspoznavanje planeta, upoznavanja zvijezda i svemira općenito – rekla nam je načelnica. 

Općina isto tako još unazad par godina, financijski pomaže mladim obiteljima pri kupnji prve nekretnine na području Zagorskih Sela, a projekt će se nastaviti i u idućoj godini.

– Moram reći da nam se svake godine jave barem dvije obitelji na taj natječaj. Radi se o projektu sufinanciranja gradnje ili kupnje prve nekretnine do maksimalno 20 tisuća kuna i zapravo je odaziv na tu mjeru pozitivan, iako bih ja voljela da ta sredstva budu nešto veća, ali moramo biti u skladu s našim fiskalnim kapacitetom. Ove godine očekujemo ponovno barem dvije prijave jer su nam doselile dvije mlade obitelji, a to je ono što me iznimno veseli. Ljudima to puno znači i bez obzira na to što je to postalo i trend i u drugim općinama, mi smo bili prva u Krapinsko – zagorskoj županiji koja je krenula s tom mjerom, iako su te druge općina fiskalno jače i te mjere su kod njih nešto veće, ali bez obzira na to, ljudi u Zagorskim Selima prepoznaju ljepotu krajolika, čiste prirode i ljudi nam dolaze. Pratimo promet nekretnina i doista moram izraziti zadovoljstvo. Ljudi iz urbanih sredina kupuju vikendice, kuće za odmor, i vidljiva je kontinuirana dinamika u prometu nekretninama na području naše općine. Mislim da je to dobar pokazatelj za budućnost – naglašava Krivec Jurak, koja je na kraju našeg razgovora svojim sumještanima povodom Dana općine i župe uputila prigodnu poruku.

– Svim mještanima želim čestitati Dan općine Zagorska Sela i dan župe svete Katarine, uz poruku da doista ne gube vjeru i nadu, da idemo u bolje sutra, da se drže i čuvaju, da ostanu zdravi. Ova situacija koja sada možda ne izgleda bajno, će proći, a mi smo tu uvijek za njih, da im pomognemo gdje god treba. To je doista jedna široka paleta potreba koju naši mještani imaju, ali mi smo tu za njih i ako ikako možemo pomoći, mogu nam se uvijek i bez zadrške obratiti – zaključila je načelnica Ksenija Krivec – Jurak.


Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba